reklama

Zeman: Přeji vládě, aby se udělala a ne oddělala. Mynář při jmenování ponížil Lipavského

Prezident Miloš Zeman nové vládě Petra Fialy (ODS) popřál, aby se udělala, ne oddělala. Vypůjčil si tak známý výrok expremiéra Petra Nečase (ODS). Při jmenování nového kabinetu nechyběl ani rýpanec Hradu do ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

reklama

„Před vámi je příležitost vyrovnat se s covidem, vyrovnat se s energetickou krizí a vyrovnat se s rozpočtem a obecně hospodařením státu. Při této příležitosti se buď uděláte, nebo odděláte. Přeji vám to první,“ uvedl Zeman.

Známý výrok pochází z roku 1997. Tehdejší premiér Václav Klaus nabídl Petru Nečasovi funkci ministra vnitra. Ten post nejprve přijal a použil větu, že se na funkci politik buď udělá, nebo oddělá. Nečas se nakonec ministrem vnitra nestal, jako důvod uvedl rodinu.

Zemanovu proslovu předcházelo ještě rýpnutí z Hradu. Kancléř Vratislav Mynář četl jednotlivá jména ministrů, kteří skládali slib. Když přišel na řadu Pirát Jan Lipavský, Mynář řekl: „Pan magistr, pardon bakalář, ministr pověřený řízením resortu zahraničí,“ uvedl Mynář.

Zda se jednalo o přeřeknutí, nebo úmysl, není jasné. Zeman ale původně nechtěl Lipavského ministrem jmenovat. Jako jeden z důvodů uvedl právě nedostatečné vzdělání. Fiala se nakonec s prezidentem dohodl, že jmenuje vládu v takové podobě, jak ji premiér navrhl.

Podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) se jednalo o jasný útok na Lipavského. „To směrem k Lipavskému určitě nebylo přeřeknutí, ale drobný šťouchanec,“ komentoval Vondra ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zeman také nové vládě popřál, aby se nebála činit velké kroky. „Chtěl bych vám popřát, aby za vámi něco užitečného zůstalo. Zní to sice samozřejmě, ale samozřejmé to není. Známe vlády udržovací, které se nikdy nezapíšou do dějin,“ prohlásil Zeman.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama