Prezident Miloš Zeman drží premiéra Andreje Babiše „pod krkem“. Hlava státu měla na zámku v Lánech údajně požadovat konec šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Pokud mu Babiš prodlouží mandát, mohl by ztratit Zemanovu podporu, která bude pro volby do Poslanecké sněmovny i sestavování nové vlády klíčová, tvrdí zdroje webu Lidovky.cz.
Zeman nijak netají, že nemá Koudelku příliš v lásce. Již šestkrát ho odmítl jmenovat generálem a opřel se i do práce BIS, jejichž členy označil v minulosti za „čučkaře“. Do jisté míry zpochybnil i výsledky vyšetřování v souvislosti s výbuchy ve Vrběticích. Osud šéfa domácí kontrarozvědky, jemuž končí mandát 15. srpna, je nyní proto nejistý. To naznačila i pondělní schůze na Lánech mezi prezidentem a předsedou vlády.
Tam si měl Babiš podle Lidovek vyslechnout ultimátum: pokud premiér prodlouží Koudelkovi mandát, ztratí Zemanovu podporu. Ta je pro Babišovo hnutí ANO přitom zásadní – prezident dříve avizoval, že jej plánuje volit. Stejně tak bude Zeman hrát hlavní roli v tom, koho pověří sestavením nového kabinetu.
Babiš se proto dostal do složité situace a nemá na výběr příliš možností. Hraje nejen o přízeň Hradu, ale také o přízeň západních spojenců. Koudelku ostatně ocenila i šéfka CIA cenou George Teneta a jeho setrvání ve funkci by nejspíše ocenili i opoziční politici.
„Jsou tu vlastně dvě možnosti – buď nové jmenování pana ředitele, nebo uplynutí mandátu. Nové jmenování by pak realizovala nová vláda,“ uvedl premiér před novináři po jednání s prezidentem. V takovém případě by měl v mezidobí službu vést Koudelkův současný zástupce Jan Pavlíček.
Předseda vlády doporučil Zemanovi, aby se s Koudelkou setkal. „Tak uvidíme, jestli tomu pan prezident vyhoví,“ pokračoval na tiskovém brífinku. Babiš o Koudelkovi řekl, že příliš vystupuje v médiích a profiluje se jako politik. Doporučil mu, aby vystupoval diskrétněji.
Zásadní změny na poslední chvíli
Navíc se Babišovi krátí čas. Vláda má prázdniny a nejbližší termín řádného zasedání kabinetu spadá až na 16. srpen. Nového ředitele BIS musí projednat i sněmovní výbor pro bezpečnost. Ten se sejde už v pátek večer na premiérovu žádost. V osmnáctičlenném výboru spíše převažují politici stran, které se staví za Koudelkovo setrvání. Jednání se uskuteční, pokud bude přítomna aspoň třetina členů, tedy šest.
Šéf SPD Tomio Okamura požádal Zemana, aby prezidentská kancelář členům výboru poskytla své argumenty proti Koudelkovi, které by mohly v rozhodování mít roli. Loni v listopadu Zeman předal Babišovi i „kompro“ materiály, které měly dokázat, že současný šéf BIS není dobrým manažerem.
Politolog Petr Just označil za přirozené, že Babiš chce věc projednat ve výboru. „Je to zákonná podmínka, není to tedy svévolné rozhodnutí premiéra, on se tomuto kroku nemohl vyhnout. Co premiér ovlivnit mohl, je načasování, tedy řešit v součinnosti s výborem tuto problematiku mnohem dříve a nenechávat to na poslední chvíli,“ doplnil.
Tím, že se záležitost řeší na poslední chvíli, podle něj premiér znejišťuje BIS jako takovou, ale i její partnery v zahraničí.