Zemědělské a potravinářské organizace se snaží přesvědčit vládu, aby zajistila přednostní očkování pro lidi pracující v těchto dvou sektorech. Nutnost vakcinace vysvětlují tím, že pokud se na ně – zemědělce a potravináře – nyní nedostane, může dojít k významnému omezení dodávek potravin pro obyvatelstvo. Dodávají, že i oni jsou součástí první linie.
Zemědělci a potravináři požadují po vládě, aby byli zařazeni do kritické infrastruktury. Ve společném prohlášení to uvedly Agrární komora s Potravinářskou komorou ČR. Díky tomu by se mohli ucházet o přednostní očkování, které se aktuálně dostává například zdravotníkům a příslušníkům Integrovaného záchranného systému.
„V předních liniích kromě výše zmiňovaných zdravotnických profesí stojí rovněž zemědělci a zpracovatelé potravin a udržení jejich schopnosti pracovat, vyrábět a zásobovat obyvatele potravinami je, stejně jako třeba u energetických sektorů, pro zvládnutí krizové situace i případných dalších vln pandemie naprosto zásadní,“ vysvětluje požadavek na vládu prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.
Šéf Agrární komory ČR Jan Doležal pak dodává, že podobně důležitá je i péče o hospodářská zvířata. „Zároveň stojíme na počátku jarních prací, kdy pěstitelé potřebují více pracovníků než v jiná období roku,“ říká Doležal. Překážkou jsou tedy rovněž i aktuální vládní opatření.
Bude nedostatek potravin?
Zástupci obou komor uvádí, že pokud by se zemědělci a potravináři přednostního očkování v současné době nedočkali, může dojít k výraznému poklesu dodávek potravin pro obyvatele. Podle komor se v tomto duchu vyjádřilo až 83 procent ze 1200 společností v interním průzkumu.
Podle studie se navíc až 91 procent zapojených podniků vyjádřilo, že by svým zaměstnancům přednostní očkování doporučilo a 89 procent vedoucích pracovníků z těchto firem uvedlo, že by očkování určitě využilo.
Stejný průzkum obou komor navíc uvádí, že 77 procent podniků by v případě očkování chtělo vakcínu schválenou Evropskou lékovou agenturou (EMA). Zbytek by přijal i látky, které nejsou v Evropské unii dosud schválené, tedy například ruskou vakcínu Sputnik či čínskou očkovací látku Sinopharm.
Přednostní očkování až pro 170 tisíc lidí
Ministerstvo zemědělství pro CNN Prima NEWS uvedlo, že zahrnutí pracovníků v zemědělství či potravinářství požadovalo po vládě již několikrát. Do prioritní skupiny chtělo ještě zařadit zaměstnance vodáren. „Respektujeme však očkovací strategii, kterou vytvořilo ministerstvo zdravotnictví a které postup očkování koordinuje,“ dodal tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Resort zdravotnictví reagoval, že aktuálně do prioritních skupin patří kromě zdravotníků především zdravotně nejohroženější osoby. „Úpravu prioritních skupin ve smyslu uvedeném níže ministerstvo zdravotnictví nezvažuje,“ sdělila CNN Prima NEWS mluvčí resortu Zuzana Peterová s tím, že do budoucna ministerstvo očekává nárůst dodávaných vakcín, tudíž i zrychlení procesu očkování.
Pokud by na očkování pracovníků zmiňovaných odvětví skutečně došlo, mohlo by se tak dát očkovat přibližně 170 tisíc lidí. Tisková mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková pro CNN Prima NEWS sdělila, že v oblasti zemědělství a přidružených oborech pracuje v Česku téměř 100 tisíc lidí. Počet pracovníků v oblasti potravinářství, jejichž očkování by zajistilo udržení podniků v chodu, pak činí zhruba 70 tisíc lidí, řekla redakci Helena Kavanová z Potravinářské komory ČR.