Nestálé počasí nadále ovlivňuje letošní sklizeň. Zatímco loni touto dobou měli zemědělci sklizenou víc než třetinu ploch obilnin, aktuálně je to 12,35 procenta, tedy přes 148 tisíc hektarů. Pomalejší je letos i sklizeň řepky. Kombajny nicméně vyjely do polí už ve všech krajích a v uplynulém týdnu začali zemědělci sklízet i jarní pšenici. Vyplývá to ze zjištění Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), které v úterý zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Letošní sklizeň obilnin a řepky by podle Českého statistického úřadu měla být průměrná, statistici odhadují, že základních obilovin zemědělci sklidí 6,82 milionu tun, řepky 998 tisíc tun.
Hlavní tuzemské obilniny, pšenice ozimé, zemědělci zatím posekali 45 609 hektarů, což odpovídá šesti procentům ploch a oproti loňsku je to o zhruba 215 tisíc hektarů méně. Nejdále je se sklizní ozimé pšenice Jihomoravský kraj, který má už sklizeno téměř čtvrtinu ploch, naopak v Karlovarském kraji sklizeň ozimé pšenice ještě nezačala, stejně jako sklizeň řepky.
DÁLE ČTĚTE: V Praze začala stavba nového obchvatu. Uleví se Běchovicím a Újezdu nad Lesy
V Karlovarském kraji je obecně sklizeň nejpomalejší, zemědělci v kraji posekali 350 hektarů. Nejvíce sklizených ploch, přes 42 tisíc hektarů, má naopak Jihomoravský kraj, následuje kraj Středočeský s téměř 29 tisíci hektary a Plzeňský kraj s více než 13 tisíci posekanými hektary.
Jihomoravští zemědělci téměř sklidili ozimý ječmen a jeho výnos je o půl tuny z hektaru vyšší než loni, a to 6,38 tuny. Ve srovnání s posledními deseti lety jde o mírně nadprůměrný výnos. Hlavní plodina, kterou je ozimá pšenice, má zatím výnos o 0,3 tuny z hektaru nižší než loni, a to 6,05 tuny.
Jihočeským zemědělcům komplikuje žně deštivé počasí. I když se střídají teplé a slunečné dny, musí čekat, až obilí oschne. Letos tak mají sklizeno 8,16 procenta obilovin z oseté plochy. Loni touto dobou měli uskladněné obilniny z více než čtvrtiny oseté plochy. S řepkou teprve začínají.
Sklizeň v Moravskoslezském kraji je stále v počátku. Některé obilniny zemědělci ještě ani nezačali sklízet. Nejdále jsou se sklizní ozimého ječmene, kde mají sklizeno 3 272 hektarů, tedy téměř 82 procent ploch. Začali i se sklizní pšenice ozimé a ječmene jarního. V kraji je zatím sklizeno jen 7,24 procenta ploch osetých obilím, před rokem ve stejné době to bylo 32,9 procenta.
Nejvíce sklizeného je ječmene ozimého
Nejdále je zatím sklizeň ječmene ozimého, zemědělcům chybí posekat necelá čtvrtina. Při průměrném hektarovém výnosu 6,45 tuny na hektar produkce již dosáhla přes půl milionu tun sklizeného zrna. Ukončenou sklizeň ozimého ječmene mají farmáři v okresech Mladá Boleslav, Chomutov, Litoměřice, Most, Olomouc a Šumperk.
Naopak nejpomaleji postupují žňové práce u ovsa, posekáno je 0,39 procenta ploch, tedy 263 hektarů. Řepky je sklizená necelá desetina ploch, loni touto dobou měli zemědělci posekáno 61,7 procenta ploch řepky. Průměrný hektarový výnos řepky se zatím pohybuje v rozmezí od 2,50 tuny na hektar do 3,51 tuny na hektar. Při průměrném výnosu zatím dosahuje produkce řepky zhruba 96 tisíc tun.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve řekl, že obilovin bude i při průměrné sklizni dostatek. Průměrná by podle něj měla být i kvalita, první analýzy kvality obilovin bude ministerstvo znát ve druhé polovině července.
Letošní očekávaná úroda základních obilovin je proti loňské podprůměrné sklizni o 0,3 procenta vyšší, v porovnání s pětiletým průměrem je ale o 6,2 procenta nižší. Agrární komora ČR už dříve uvedla, že letošní výnosy ovlivní zejména kombinace nízkých teplot a nedostatku vody v půdě, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin kvůli evropským zákazům účinných látek.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Město Turnov poctivého piva, dobrého masa a zábavy v podobě bobové dráhy