Budoucnost firmy (zdroj: CNN Prima NEWS)
Význam společnosti PPF zesnulého miliardáře Petra Kellnera už dávno přesáhl hranice České republiky. Kellnerův odchod ovšem není pro skupinu dobrou zprávou. Byl to právě nejbohatší Čech, kdo holding vybudoval od základů a účastnil se osobně všech důležitých rozhodnutí. Podle informací z odborných kruhů by nyní mohlo skupinu potkat štěpení.
„Skupina PPF v Petru Kellnerovi ztrácí zejména stratéga a vizionáře, který je pro svoji autoritu, jíž z titulu svého zakladatelství disponoval, v podstatě nenahraditelný,“ komentoval zprávu o úmrtí Petra Kellnera Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Také další zdroje, ať už z blízkosti PPF, nebo byznysu, v němž se PPF pohybuje, redakci CNN Prima NEWS potvrdily, že Kellner byl pro holding zcela zásadním člověkem.
Home Credit, O2 nebo Škoda Transportation. Které firmy Kellner ovládal přes PPF
Majetek zesnulého Petra Kellnera se odhaduje na bezmála 350 miliard korun. Jeho skupina PPF má zásadní vliv na tuzemské hospodářství. Do jejího majetku spadá řada firem z různých odvětví služeb, finančnictví, pojišťovnictví, telekomunikací nebo strojírenského průmyslu.
„Já osobně se obávám, že by se skupina PPF mohla i rozpadnout,“ řekl CNN Prima NEWS zdroj, který si z titulu své profese přál zůstat v anonymitě. „Kellner byl ten, kdo skupinu držel pohromadě a nebál se bouchnout do stolu a říci, že to bude tak, nebo tak. Měl navíc čuch na lidi, dokázal myslet strategicky a v byznysu se uměl pohybovat,“ dodal zdroj s tím, že pro Kellnerovu rodinu rozhodně nebude snadné se nyní o tak obrovský majetek starat.
Mlynář, Šmejc či Bartoníček
Inu, považte, skupina PPF podle poslední výroční zprávy spravuje aktiva v hodnotě bezmála 47 miliard eur (asi 1,27 bilionu korun). Jen pro představu, jedná se o hodnotu, která odpovídá asi čtvrtině ročního výkonu české ekonomiky. Společnosti v holdingu navíc fungují snad ve všech myslitelných odvětvích – od finančních služeb přes média až po strojírenství. Jistě, PPF má své manažery, kteří rozhodně nejsou žádnými nezkušenými prvňáčky, ale málo platné, majitel je majitel. O tom by mohli další veleúspěšní čeští podnikatelé napsat romány na pokračování.
Křetínský po Kellnerovi žezlo nepřevezme, myslí si novinář Šimůnek
Po tragické smrti miliardáře Petra Kellnera mnozí spekulují, co se stane se společností PPF, ve které nejbohatší Čech působil jako majoritní vlastník. Podle novináře Petra Šimůnka, který byl hostem v pořadu Interview na CNN Prima NEWS, firmu převezme Kellnerova rodina a další spolupracovníci. Šimůnek zároveň nepředpokládá, že Kellnerovo postavení v budoucnu nahradí některý z další českých miliardářů.
Zřejmě nejznámějšími tvářemi v PPF jsou Vladimír Mlynář a Jiří Šmejc. Zatímco bývalý ministr informatiky ve vládě Vladimíra Špidly Mlynář je členem představenstva PPF, Šmejc řídí společnost Home Credit, jednu z klíčových firem celého holdingu. Je také třeba připomenout, že vedle Kellnera mají v PPF Group své majetkové podíly i Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart. Každému z nich patří 0,535 procenta skupiny. Bartoníček, který byl v PPF rovněž zodpovědný za telekomunikační byznys, nyní skupinu povede.
Převzetí Monety se asi zpozdí
Jenže co bude dál? Kellnerův skon zastihl skupinu PPF v době, kdy intenzivně vyjednávala o získání více než čtvrtinového podílu v Moneta Money Bank a jejím následném sloučení s Air Bank (rovněž patřící PPF), Home Creditem, ale i se Zonky. Pokud bude transakce dokončena, vznikne v Česku třetí největší banka na trhu co do počtu klientů (po České spořitelně a ČSOB).
Tyto plány se však nyní zřejmě odloží. A už si to nejspíš stihli uvědomit také investoři, kteří během pondělního obchodování na pražské burze poslali akcie Monety do červených čísel. Jejich hodnota totiž zrána klesla o více než tři procenta, celý obchodní den Moneta zakončila o 1,7 procenta slabší než v pátek.
Zda jde jen o krátkodobý výkyv, nebo projev větší nedůvěry v dotažení plánovaného obchodu, ukáže čas. Poslední slovo ale zřejmě bude mít Česká národní banka, která musí s plánovaným sloučením vyslovit souhlas. PPF už o něho asi před měsícem požádala. A samozřejmě můžeme jen spekulovat, nakolik byl i v tomto ohledu Petr Kellner důležitý. Česká národní banka totiž už v minulosti několikrát PPF označila jako systémově významnou instituci, což pro holding představuje jistou překážku v jeho rozletu.
Kellner jako Jobs
Podle Lukáše Kovandy má ale skupina PPF šanci se rozvíjet i bez Kellnera. Poukazuje přitom na paralelu se Stevem Jobsem a technologickou společností Apple. „Analogie vždy kulhají, ale situaci lze přirovnat ke stavu, v němž se ocitla společnost Apple po úmrtí svého zakladatele Stevea Jobse. Přišla o nenahraditelného vizionáře s nezastupitelnou zakladatelskou autoritou, avšak navázala na svůj úspěšný rozvoj z doby jeho života,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank.
Jenže smutné události kolem zakladatelů Applu a PPF se v jednom zásadním prvku liší. Zatímco Steve Jobs o svém odchodu věděl a Apple na „život po životě“ mohl připravovat (což také činil), skon Petra Kellnera přišel náhle a nečekaně. Lukáš Kovanda je ale optimistický. „I ve skupině PPF jsou lidé, kteří mají potenciál zajistit kontinuitu a její další rozvoj,“ dodal. Uvidíme. Na každý pád celý český byznys vstupuje do zcela nové etapy. Etapy, kterou už Petr Kellner nebude moci ovlivňovat.
Petr Kellner Zdroj: ČTK