Ničivá energie asi 225 výbuchů Hirošimy. Střet planetky 2023 DZ2, která v sobotu večer Zemi těsně minula, by měl fatální následky. Poprvé tento asteroid vědci pozorovali teprve v druhé polovině února, a to i přesto, že už se v minulosti k Zemi několikrát přiblížil.
Zhruba 70metrový asteroid 2023 DZ2 proletěl kolem Země blíž, než je vzdálenost Měsíce. Astronomy zprvu pořádně vyděsil.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Asteroid proletěl zemskou atmosférou. Jeho exploze oslnila část noční Evropy, ukazují záběry
„Hrozila dokonce srážka se Zemí. Naštěstí následná pozorování, kterých bylo potřeba skoro 500, střet vyloučila,“ podotýká pro CNN Prima NEWS astronom Miloš Tichý.
On a jeho kolegové zaznamenávají několik ohrožujících asteroidů ročně, obvykle ovšem měří zhruba dva až deset metrů.
V případě že by 70metrový asteroid dopadl na zemský povrch, vyhubil by život na rozloze zhruba větší než Praha. Těleso o velikosti 400 metrů by zničilo přímo celý kontinent. Naposledy takto velké vesmírné těleso proletělo kolem Země v roce 1996.
„První tři noci hrozila opravdu reálná srážka. Bylo to největší těleso, které nás v posledních letech reálně ohrožovalo,“ pokračuje Tichý. Naštěstí vědci v dnešní době mají několik možností, jak s asteroidy zatočit. Kromě Bruce Willise ve stylu Armagedonu se nabízí obří zrcadlo.
„Sluneční paprsky se zaměří na danou planetku. Vznikne obrovská teplota, planetka se začne tavit, až postupně plynatí. Takže vznikne jakýsi falešný raketový motůrek, který planetku pošoupne,“ vysvětlil Tichý.