Zemřel jeden z nejznámějších italských zločinců. Mesinu proslavily velkolepé útěky z vězení

Ve věku 83 let zemřel v sobotu na rakovinu jeden z nejznámějších italských zločinců Graziano Mesina, přezdívaný „Gratzianeddu“. Stalo se tak den poté, co byl ze zdravotních důvodů propuštěn z vězení, uvedla italská média. Mesina proslul četnými a velkolepými útěky z vězení.

Od roku 2021 si Mesina v Miláně na severu země odpykával 24letý trest za obchodování s drogami. V pátek byl převezen do tamní nemocnice, kde den po příjezdu zemřel. Podle deníku La Stampa byla příčinou jeho úmrtí rakovina.

ČTĚTE TAKÉ: Obrovský úspěch kriminalistů z Plzně. Objasnili 12 let starý případ znásilnění, pomohla věda

Mesina se narodil 4. dubna 1942 v sardinské obci Orgosolo jako druhý nejmladší z jedenácti dětí v rodině pastýře. Již ve čtrnácti letech se dostal do prvního křížku se zákonem, když u něj byla nalezena kradená zbraň. V necelých dvaceti letech byl poprvé obviněn z vraždy.

Podle rozhovoru v deníku Corriere della Sera to byla jediná vražda, kterou přiznal. „Jsem nepochopený muž, který zabíjel z pomsty a unášel, aby přežil,“ řekl. Důvodem činu byla podle něj touha po pomstě, chtěl si srovnat účty s gangsterem Giuseppem Muscauem, který mu zabil bratra. Obětí byl Giuseppův bratr Andrei a Mesina se kvůli tomu poprvé dostal za mříže.

Mesina byl známý svými sériovými útěky z různých věznic a policejních stanic. Podle serveru deníku La Repubblica uspěl v deseti ze svých 22 pokusů o útěk z věznic s vysokou ostrahou. „Úprk je přirozená reakce. Zamítli mi žádost o propustku na pohřeb mého bratra, nezbývalo mi nic jiného,“ řekl pro Corriere della Sera.

Ve vězení strávil více než 40 let a opakovaně se dostával na titulní stránky italských novin, například když při jednom z přesunů mezi věznicemi vyskočil z vlaku nebo se při jiné příležitosti převlékl za kněze. V roce 1970 se převlečený za ženu zúčastnil fotbalového zápasu v sardinském městě Cagliari.

Mesina byl „král únosů“

„Král únosů“ – to byla další z Mesinových přezdívek. Ke všem, ze kterých byl obviněn, se přiznal. Podle svých slov unášel lidi pro peníze, aby přežil během svých úniků z vězení. „Všichni byli propuštěni a se všemi se zacházelo slušně. Vždyť nikdo z nich ani nepodal občanskoprávní žalobu,“ dodal v rozhovoru pro italský deník.

Později Mesina sehrál klíčovou roli při propuštění na Sardinii uneseného dítěte Farouka Kassama, což přimělo tehdejšího italského prezidenta, aby mu udělil milost.

Nějakou dobu pracoval jako průvodce, ale v roce 2013 byl znovu zatčen za vytvoření mezinárodní sítě obchodu s drogami, což vedlo ke zrušení milosti.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češka zmizela v Tunisku za mřížemi. Zavraždila manžela, ministerstvo o ní už rok nic neví

Tagy: