Ve věku 87 let zemřel Ivan Boesky, nechvalně proslulý obchodník s důvěrnými informacemi, jehož jméno se stalo synonymem finanční chamtivosti. Jeho životní příběh se stal také inspirací pro fiktivní postavu Gordona Gekka z filmu Wall Street z roku 1987, uvedlo zpravodajství CNN.
Zprávu o smrti Boeskyho potvrdila v pondělí pro zpravodajství CNN jeho dcera Marianne. „Byl to nade vše oddaný a milující otec. Krásná duše, která mě inspirovala k tvrdé práci, větší péči a neustálé zvědavosti,“ stálo také v popisku příspěvku na instagramovém účtu spojeném s její uměleckou galerií.
Syn majitele detroitského lahůdkářství Boesky byl kdysi považován za jednoho z nejbohatších a nejvlivnějších podnikatelů na Wall Street. Jeho jmění se odhadovalo na více než 200 milionů dolarů, což ho vyneslo do žebříčku 400 nejbohatších Američanů časopisu Forbes, uvedlo zpravodajství ABC.
ČTĚTE TAKÉ: Koupí Křetínský britskou poštu? Komentátor píše o „české sfinze“ a vágních slibech
Boeskyho bohatství ale z velké části pocházelo ze zapojení do nelegálního obchodování s využitím neveřejných informací, známého jako insider trading. Tento typ podvodu spočívá v tom, že někdo získá důvěrné a neveřejné informace o společnostech a využije je k nákupu nebo prodeji akcií ještě před tím, než se tyto informace stanou veřejně známými. To mu umožňuje dosáhnout velkých zisků na úkor ostatních investorů, kteří tyto informace nemají.
Odhalení podvodů
Boeskyho obchody ale brzy začaly znepokojovat americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Ta odhalila, že podnikatel nezákonně získal přibližně 50 milionů dolarů prostřednictvím insider tradingu. Boesky se rozhodl spolupracovat s vyšetřovateli výměnou za snížení trestu a poskytl informace, které vedly k odhalení dalších osob zapojených do podobných nelegálních aktivit.
K obchodování s důvěrnými informacemi se přiznal v roce 1986 a byl odsouzen ke třem letům vězení a pokutě 100 milionů dolarů, z nichž polovina šla na vrácení zisků, které z obchodování s důvěrnými informacemi získal. Druhou polovinu představovala občanskoprávní pokuta. Navíc dostal zákaz obchodovat s cennými papíry do konce života.
Po Boeskyho zatčení se rozšířily zprávy, že v roce 1985 nebo 1986 při nástupním projevu na Kalifornské univerzitě v Berkeley řekl studentům ekonomie: „Chamtivost je mimochodem v pořádku. Chci, abyste to věděli. Myslím, že chamtivost je zdravá. Můžete být chamtiví a přitom se cítit dobře.“ Tuto větu také zopakoval Michael Douglas ve své oscarové roli Gordona Gekka, obchodníka s akciemi ve filmu Olivera Stonea Wall Street z roku 1987. Boesky však popřel, že by něco takového kdy řekl.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Do čeho investovat v roce 2024? Velmi atraktivní jsou státní dluhopisy, shodli se experti