Ve věku 81 let zemřel v pondělí bývalý československý novinář a slovenský diplomat Viliam Roth. Proslul jako moderátor federálního rozhlasového vysílání, po sametové revoluci byl krátce ministrem ve vládě Ladislava Adamce a ředitelem Československého rozhlasu na Slovensku.
O úmrtí informovala média u našich východních sousedů i bratislavská městská část Dúbravka, kde Roth žil. Podle ní stál u zrodu zahraniční služby samostatného Slovenska a v důchodovém věku své zkušenosti uplatnil jako poradce dvou prezidentů. „Tomuto období předcházelo téměř 30leté profesionální působení v zahraničněpolitickém zpravodajství Československého a potom i Slovenského rozhlasu,“ napsala na sociálních sítích městská část.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rozpad Československa? Jako by mi amputovali jednu nohu. Byl ale nevyhnutelný, říká historik
Viliam Roth se narodil 2. října 1941 v Popradě. V roce 1969 absolvoval dálkové studium politické ekonomie na Vysoké škole ekonomické v Bratislavě. A o dva roky později i postgraduální studium mezinárodních vztahů. Již během studia byl přijat do Československého rozhlasu Košice s působením v Popradě. Věnoval se hlavně aktualitám z Vysokých Tater.
Zemřel historik Kaplan, odborník na komunistické Československo. Přezkoumával politické procesy
Ve věku 94 let v neděli zemřel historik Karel Kaplan. Byl autorem mnoha vědeckých publikací, především k československým dějinám v letech 1945 až 1968. V roce 2008 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy. O úmrtí nestora historiografie československých soudobých dějin informoval na webu Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR (AV ČR), kde Kaplan řadu let působil.
Rozhlasoví posluchači ho znají především jako komentátora. Podle webu Teraz.sk se stal prvním slovenským zahraničněpolitickým redaktorem, který promluvil k posluchačům v živém vysílání federálního magazínu stanice Hviezda (česky Hvězda). Od roku 1985 moderoval zahraničněpolitický pořad Radiomaják.
Po sametové revoluci v prosinci 1989 jeden týden působil na postě ministra bez portfeje v československé vládě Ladislava Adamce. Poté nastoupil na místo ředitele Československého rozhlasu na Slovensku. Známým se stal jeho čin, kdy si do rozhlasu pozval početnou skupinu normalizací perzekvovaných rozhlasových pracovníků, kterým se osobně omluvil a žádal jejich návrat. Dočasné pověření na ředitelském postě mu skončilo po necelém měsíci.
Následně se Roth vydal na diplomatickou dráhu. Působil jako slovenský velvyslanec v Budapešti i Varšavě. V roce 2008 se stal zástupcem ředitele Odboru zahraniční politiky Kanceláře prezidenta republiky SR.