Češi a Slováci by nemohli žít v jednom státě. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl historik a etnolog Jan Rychlík mladší. Na otázku, zda nelituje toho, že se dříve pospolitý stát rozpadl, odpověděl, že ho to jako člověka mrzelo, z pohledu historie to však označil za nevyhnutelné.
„Nejsem dobrý Čech ani Slovák. Jsem český a slovenský občan a mluvím stejně dobře oběma jazyky,“ řekl na úvod Rychlík. „Samozřejmě mi rozpad Československa lidsky vadil, protože to bylo, jako by mi amputovali jednu nohu, ale jako historik a etnolog to chápu jako nevyhnutelné. Vědecky mohu dokázat, že dva plnohodnotné a dotvořené národy nemohly nikdy spokojeně žít v jednom státě. Nikdy to nefungovalo, a proto není důvod se domnívat, že by to bylo možné v Československu,“ řekl Rychlík.
Historie Československa skončila 31. prosince 1992. Na jeho rozpad ve vysílání CNN Prima NEWS zavzpomínala také novinářka a moderátorka Zuzana Bubílková. „V té době jsem pracovala jako zástupkyně šéfredaktora zpravodajství ve slovenské televizi. Viděla jsem, jak se systém hroutí a mění charakter lidí. Když tehdy na náměstí Slovenského národního povstání Jan Čarnogurský zařval: ‚Samostatné Slovensko!‘ smáli jsme se tomu. Uplynulo několik měsíců a z těch, co se smáli, se najednou stali zastánci samostatného Slovenska a vytáhli na mě, že já jsem se narodila na Moravě a že si špatně zvolili svou zástupkyni, protože nejsem správný Slovák,“ uvedla Bubílková.
Dodnes prý věří, že těch, co chtěli skutečně rozpad Československa, byla menšina. „Vytvořili však takovou atmosféru strachu, že lidé, kteří byli proti rozpadu, se to báli říct nahlas,“ doplnila. Rozpadu prý ale nelituje. „Kdyby se opravdu udělalo referendum tak, jak lidé chtěli, jsem přesvědčená o tom, že by neprošlo. Ta nevraživost už tehdy byla příšerná. Dokonce to znám z domu. Lidé volali mé matce a říkali jí, že mě považují za nesprávnou Slovensku,“ doplnila Bubílková.
Hosté promluvili také o tehdejší politické i ekonomické situaci. Celý rozhovor si můžete poslechnout ve videu.