Literatura přišla o ikonického vypravěče Robbinse. Čtenáře učil hledat radost v absurditě

Jeden z nejvýraznějších spisovatelů americké literatury 20. století, Tom Robbins, zemřel ve věku 92 let. O úmrtí autora knih jako I na kovbojky občas padne smutek či Parfém bláznivého tance informovala jeho manželka Alexa na sociálních sítích.

„Můj milovaný Tom pokojně odešel. Byl obklopen svou rodinou a věrnými domácími mazlíčky. Během těchto těžkých posledních kapitol byl statečný, vtipný a milý,“ napsala Alexa Robbinsová na Facebooku, aniž by uvedla příčinu úmrtí.

Tom Robbins 07/22/32 - 02/09/25 My beloved Tom peacefully passed away. He was surrounded by his family and loyal pets....

Posted by Alexa Robbins on Sunday, February 9, 2025

Robbins se od počátku 70. let stal oblíbeným autorem hippies a mladých lidí hledajících alternativní způsoby myšlení. Jeho tvorba byla založena na konceptu „serious playfulness“ („vážná hravost“), který kombinoval surrealismus, filozofii, erotiku a absurdní humor v nečekaných literárních spojeních, připomněl deník Guardian.

ČTĚTE TAKÉ: Karel Svoboda žil v luxusu. Po jeho smrti se vila v Jevanech prodávala za 75 milionů

Jeho knihy byly plné bizarních postav, jako byla Sissy Hankshawová, stopařka s devítipalcovými palci v I na kovbojky občas padne smutek, agent CIA zamilovaný do jeptišky v Když se z teplých krajů vrátí rozpálení invalidé. V Hubené nohy a všechno ostatní se pak objevila mluvící plechovka fazolí, špinavá ponožka a performanční umělec Turn Around Norman, jehož umění spočívalo v tak pomalém pohybu, že byl těžko postřehnutelný.

Od novináře k literární ikoně

Robbins se narodil v Blowing Rock v Severní Karolíně a vyrůstal v Richmondu ve Virginii. Svou rodinu kdysi popsal jako „jižní baptistickou verzi Simpsonových“. Již v pěti letech diktoval příběhy své matce a svůj literární talent později rozvíjel i na Washington and Lee University, kde pracoval ve školních novinách.

V 60. letech se Robbins přestěhoval do Seattlu, kde hledal progresivnější prostředí než na americkém Jihu. Právě zde jako novinář zažil osudový moment při recenzování koncertu The Doors v roce 1967.

„Odemklo to mou jazykovou schránku a zničilo poslední z mých literárních zábran,“ vzpomínal ve své autobiografii Tibetan Peach Pie. Tato událost vedla k napsání jeho prvního románu Another Roadside Attraction (1971), příběhu o tom, jak bylo mumifikované tělo Ježíše Krista ukradeno z Vatikánu a skončilo u stánku s hot dogy na severozápadě USA.

Knihy plné divoké imaginace

Robbinsovy knihy si oblíbily hlavně ženy díky jejich silným a nezávislým hrdinkám. Ačkoli si získal věrné čtenáře mezi mladými lidmi, někteří literární kritici jeho díla označovali za příliš stylizovaná a opakující se ve svých motivech.

Své knihy psal ručně do zápisníků a denně vytvořil jen několik stránek, aniž by si předem dělal podrobný plán, zdůraznilo zpravodajství NBC News. Když se jednou pokusil psát na elektrický psací stroj, frustrovaně ho nakonec rozbil kusem dřeva.

Robbins zanechal po sobě bohatý literární odkaz, který inspiroval generace čtenářů hledajících nejen humor a imaginaci, ale také hlubší porozumění životu. Jak si sám přál, nejlepší způsob, jak si ho připomenout, je vzít do ruky jeho knihy a nechat se unášet jeho divokou imaginací.

„Pokud je otevřete, stále ho tam najdete. Bude se smát, tančit a sdílet s vámi svou bláznivou moudrost,“ dodala jeho manželka.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nedožité šedesátiny Petra Muka. Nejmladší dcera žije na Slovensku a otci se hodně podobá

Tagy:
smrt kniha rodina společnost lidé literatura Facebook hodnoty USA Virginie Tom Robbins kultura showtime umění a zábava umění, kultura, zábava a média smrt a umírání Alexa Robbins