V sobotu 2. července zemřel celosvětově uznávaný odborník na ledvinové nádory Ondřej Hes. Bylo mu 53 let. Věnoval se také ekologii a ochraně přírody. Ve středu 29. června si šel dle svého zvyku zaběhat, nedaleko Fakultní nemocnice v Plzni, kde celý život působil, ho ale postihla mozková příhoda. Záchranáři už mu nedokázali pomoci.
Celosvětově uznávaný specialista byl nadšeným sportovcem a právě při běhu ho postihla mozková příhoda. „Dle získaných informací zkolaboval v lukách v údolní nivě řeky Berounky, kousek od spodního vjezdu do fakultní nemocnice, na dohled a dosah lékařské pomoci,“ uvedl Hesův dlouholetý přítel Karel Makoň.
TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Záchranná stanice živočichů Plzeň 3.7.2022 Zemřel výjimečný člověk tohoto světa Zemřel náš...
Posted by Záchranná stanice živočichů Plzeň on Monday, July 4, 2022
Mozková příhoda byla ale natolik rozsáhlá, že už mu záchranáři neodkázali pomoci. „Bohužel rozsah a charakter náhlé mozkové příhody mu neumožnil si pomoc přivolat, a tak i přes veškerou a následnou snahu lékařů, kolegů, kamarádů a těch nejlepších z nejlepších se ho nepodařilo zachránit. Alespoň pro mě zemřel muž, jehož jméno, životní filozofie, pracovitost, odkaz a přístup k životu by neměl být nikdy zapomenut!“ zdůraznil pro web plzensky.denik.cz Makoň.
Dřevorubec Ivan tragicky zahynul při práci. Jeho matka se zhroutila, přišla o oba syny
U obce Kamenec pod Vtáčnikom na Slovensku došlo k tragické nehodě. 42letému dřevorubci Ivanovi se stala osudnou jeho milovaná práce. V momentě, kdy byl v lese sám, na něj při kácení spadla těžká suchá větev. I přes pomoc lékařů svým zraněným na místě podlehl. Jeho partnerka a matka se zhroutily. Před více než rokem navíc zahynul i jeho starší bratr.
Úmrtí lékaře, který by brzy oslavil čtyřiapadesáté narozeniny, zasáhlo všechny. „Jeho rutinní diagnostická práce v roli chirurgického patologa pomáhala správně léčit desítky tisíc pacientů v Čechách i ve světě. Výsledky jeho zcela fenomenální vědecké činnosti, kdy mimo jiné v Plzni vybudoval pravděpodobně největší registr vzácných ledvinných nádorů na světě, budou již navždy zachraňovat nebo výrazně zlepšovat životy ještě daleko většího počtu lidí,“ uvedl pro Blesk lékařův kolega z Bioptické laboratoře Michal Michal ml.
Hes se věnoval i výuce studentů medicíny. Rukama mu jich prošlo několik tisíc. „Jezdilo za ním do Plzně mnoho mladých patologů z celého světa zdokonalit se v diagnostice nádorů ledvin,“ uvedl Michal.
Jeho koníčkem byla také ochrana přírody. Podle Makoně byl ikonou plzeňské záchranné stanice, ekologem, teraristou i biologem. „Spolu se svými přáteli má na svědomí vznik a rozvoj desítek hektarů mokřadů a dalších unikátních biotopů v našem okolí,“ doplnil jej Michal.