Oscarový nominant a průkopník animace Paul Fierlinger, známý svými nezapomenutelnými příspěvky pro dětské pořady jako Sezame, otevři se, zemřel 4. dubna ve svém domově v Pensylvánii ve věku 89 let. Svět se o jeho odchodu dozvěděl až nyní. Příčina smrti nebyla zveřejněna.
Zprávu o jeho smrti zveřejnil podle webu Express na Facebooku jeho přítel a kolega, animátor Chris Sullivan. Ve svém dojemném příspěvku napsal: „Věděl jsem, že ten den jednou přijde. Ač se zdál být téměř nezničitelný, Paul Fierlinger opustil strasti běžného života. On a Sandra vytvořili důležitá a trvalá díla – od One More and Then I’ll Stop, přes My Dog Tulip, až po Slocum. Měl mnoho přátel mezi filmaři i mezi těmi, kteří ho milovali – ať už se mu to líbilo, nebo ne. Předáváme si jeho štafetu dál.“
ČTĚTE TAKÉ: Kněz promluvil o posledním pomazání Aničky Slováčkové. Požádala mě hodně dopředu, bolí to, svěřil se
Fierlinger se narodil 15. března 1936 v japonské Ašiji jako syn československého diplomata Jana Fierlingera. Byl synovcem Zdeňka Fierlingera, někdejšího sociálně demokratického premiéra, který se později přidal ke komunistické straně. Dětství prožil v diplomatickém prostředí, které mu však neposkytovalo mnoho rodinného tepla. „Rodiče pro nás neměli ani trpělivost, natož lásku,“ vzpomínal v rozhovoru pro Forum 24. Druhou světovou válku strávil v USA u náhradní rodiny, po jejím skončení se vrátil do Československa.
Přátelil se s Havlem i Formanem
Mládí pak trávil v internátu v Poděbradech, kde byli jeho spolužáky například Miloš Forman, Ivan Passer a Václav Havel. Češtinu se zpočátku teprve učil. Později přešel na Vyšší průmyslovou školu keramickou v Bechyni. Své dětství a dospívání zachytil v autobiografickém animovaném filmu Kresleno popaměti (v originále Drawn from Memory) z roku 1994, který patří mezi jeho nejsilnější osobní výpovědi.
Už v roce 1958 se Fierlinger stal prvním nezávislým producentem animovaných filmů v tehdejším Československu. V roce 1968, krátce před srpnovou invazí, se mu však podařilo emigrovat do USA. Své nové domovské publikum zaujal již černobílým filmem Prague 68' Summer of Tanks, který autenticky zachycoval okupaci Československa. V roce 1980 pak oslavil mezinárodní úspěch filmem It's So Nice to Have a Wolf Around the House, za který získal řadu cen včetně nominace na Oscara za nejlepší krátký animovaný film.
Legendární Sezame, otevři se
Největší věhlas mu však přinesla práce pro Sezame, otevři se, kde vytvořil desítky krátkých animací, z nichž nejikoničtější je Teeny Little Super Guy – příběh malého mužíčka žijícího v kuchyni, animovaného pomocí stop-motion techniky na plastovém kelímku. Děti po celém světě si ho zamilovaly a jeho příběhy se staly nedílnou součástí televizního dětství celé generace. Se svou druhou manželkou, výtvarnicí Sandrou Schuetteovou, vytvořil například série Amby & Dexter a Alice Kadeezenberry.
Fierlinger za svou kariéru natočil více než 800 krátkých filmů. Mnohé z nich získaly prestižní ocenění – například Společenstvo v umění (1997) získalo dvě Grand Prix na festivalu v Ottawě a Peabody Award v roce 2001. Významné uznání se mu dostalo i v roce 2004, kdy začal působit jako docent na univerzitě v Pensylvánii, kde vedl ateliér ručně kreslené 2D animace.
Reakce fanoušků na sociálních sítích svědčí o tom, jak důležité místo měl v srdcích mnoha lidí: „Teeny Little Super Guy byl mou první inspirací pro lásku k animaci,“ napsal jeden z nich. Další přidává: „Navždy děkujeme, že jste se dotkl našich duší.“
Na slavného autora zavzpomínal i český filmový historik a vysokoškolský pedagog Petr Bilík. „Vzdorovitý ilustrátor, zarputilý bohém, emigrant zpět do USA. Selfmademan, postupně si razící cestu až k oscarovým úspěchům. Přítel Formana, Havla, Landovského. Průkopník animovaného dokumentu, autor geniálního Kresleno po paměti, kde emotivně glosuje vlastní i českou historii, vyléčený alkoholik, milovník zatoulaných psů, jachtařství, filmu a svobody,“ popsal svého známého na Facebooku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kerndlová promluvila o sporu se Zeťovou. Před její smrtí jsme si vše vyříkaly. Jak vnímá novou desku?