Vlastník ranče a malé zoo v Kysuckém Novém Mestě, kterého v úterý roztrhal lev, čelil několika obviněním z nevhodných podmínek pro chov lvů a tygrů, píše slovenský web Nový Čas. Klece, v nichž byly divoké šelmy drženy, nesplňovaly žádné z předepsaných kritérií, což se mohlo podepsat i na agresivitě zvířat.
Majitel minizoo chodil lvy i tygry do klecí krmit. „My jsme tam chodívali pravidelně. Já jsem na vlastní oči viděla, jak chodil do klece a krmil lvy. Vždy jsem se ho ptala, jestli se nebojí. Odpovídal, že je krmí odmalička,“ řekla pro slovenský web Nový Čas jedna z návštěvnic malé zoo.
ČTĚTE TAKÉ: Vémola v problémech? Má ho stíhat policie, hrozí mu až tři roky vězení
Ne všichni lidé na majitele vzpomínají v dobrém. „Byl arogantní a neuměl se chovat. Zvířata týral a choval je ve velmi špatných podmínkách,“ řekl kolemjdoucí Peter. Majitele už delší dobu prošetřovaly různé instituce, zjistil web Nový čas. Organizace Svoboda zvířat se rančem zabývala od roku 2017 několikrát.
Pastevci ubodali jednoho z nejstarších lvů na světě. Šelma se zatoulala do jejich vesnice
Divoký lev Loonkiito, který byl považován za jednoho z nejstarších představitelů svého druhu na světě, je po smrti. Podle keňských úřadů citovaných webem BBC ho měli pastevci probodnout kopím, protože se kočkovitá šelma vydala lovit dobytek do vesnice.
Několik stížností zaznamenala i slovenská Linka proti krutosti. „Naše Linka dostala od veřejnosti desítky podnětů, které poukazovaly na špatné podmínky zvířat. Podali jsme pět podnětů na RVPS (Regionální veterinární a potravinová správa, pozn. red.) Žilina. Jeden z těchto podnětů RVPS uznala za opodstatněný a nařídila majiteli zavést určitá opatření. Jestli je však splnil, to nevíme,“ uvedl Jozef Chmel z Linky proti krutosti.
Výběhy nesplňovaly podmínky
Zvířata byla podle něj nakrátko uvázaná, bez vody a celý den na přímém slunci. Předepsané rozměry podle Chmela nesplňovaly ani klece. Ke kritice se přidala i koordinátorka kampaně Cirkus bez zvierat Silvia Čaňová. „Podle vyhlášky o nebezpečných živočiších má pár velkých koček (lev a tygr) nárok na venkovní výběh o rozloze 300 m² a 30 m² vnitřního prostoru. K tomu má být výběh vybaven větvemi na lezení, vyvýšenými místy na ležení, v zimě vyhřívaný vnitřní prostor a pro tygra je dokonce předepsaný i bazén na plavání,“ popsala Čaňová nároky na chov šelem.
Na Hradecku zvažují odstřel vlků. Devastují stáda a jsou stále drzejší, stěžují si místní
Úřad Královéhradeckého kraje zvažuje vydání zásadního rozhodnutí. Na stole má totiž žádost o povolení výjimky na odlov problematických jedinců vlka obecného. Ten se do Česka vrátil už před několika lety, chovatelům hospodářských zvířat nyní působí na jejich stádech stále větší škody. V poslední době je navíc čím dál méně plachý.
Ranč v Kysuckém Novém Mestě nic z toho nesplňoval. „Na tomto ranči měli jen stísněné klece. Je prokázané, že celoživotní ustájení v podmínkách, které nedovolují zvířatům naplňovat jejich přirozené potřeby, se negativně projeví na jejich fyzickém i psychickém zdraví. Výsledkem bývá stereotypní chování, apatie, nebo naopak agresivita. Vědci zároveň dospěli k tomu, že volně žijící druhy mají nízký stupeň adaptace na zajetí. Trpí tím jejich instinkty a ty zůstávají i po letech nezměněné, a proto mohou být nebezpečné,“ uzavřela Čaňová.
Muž šel v úterý údajně nakrmit zvířata, ale z výběhu už nevyšel. Přesnou příčinu smrti určí až pitva.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Medvěd vyděsil ředitele školy. Šelma na muže vyskočila z kontejneru a zahnala ho na útěk.