Četnější útoky na amerických ulicích (zdroj: CNN Prima NEWS)
Scénu jako z amerického filmu viděla žena z amerického Connecticutu při pohledu z okna. Chopila se mobilu a natočila svého souseda, který pistolí mířil na jiného chodce. Myslela si, že ho chce zastřelit.
„Věděla jsem, že musím něco udělat, cítila jsem se bezmocně. Začala jsem bouchat na okno, abych odvrátila pozornost, to ale nefungovalo. Začala jsem tedy bouchat silněji a křičet,“ popsala žena. Zkusila proto křičet, aby její soused zbraň položil.
Ten pomalu začal ustupovat a přitáhl si psa, kterého venčil, k sobě. Zdálo se, že je útočníkem, který si své jednání nakonec rozmyslel. Jenže pravda byla jiná. Skutečným agresorem byl druhý muž v kapuci, jménem Fitzroy Lyle. Sousedovi ženy vyhrožoval, že ho zastřelí a ten se svou legálně drženou pistolí v ruce jen agresi bránil.
„Muž mu na ulici řekl, že zastřelí jeho i psa. Následně udělal pod mikinou pohyb, jako by sahal po své zbrani,“ vysvětlil detektiv James Conklin. Následně policisté potvrdili, že se nejednalo o první incident, kdy Lyle na ulici vyhrožoval pejskařům.
Lidé by neměli do incidentů zasahovat
Podobný zážitek měl i český policista Lukáš Heinz. Ten před pěti lety, kdy byl mimo službu, venčil psa, když ho napadla před jedním pražským klubem parta mladíků.
„Napadli mě dva narkomani a podařilo se jim vytrhnout mi teleskopický obušek, kterým jsem se bránil. Nakonec jsem musel sáhnout po zbrani, kterou mám vždy u sebe. Vypadalo to, že ji budu muset použít, naštěstí k tomu nedošlo,“ vzpomínal Heinz.
Na ulici nemusí být situace vždy jasná, dodává policista. Není vždy na první pohled zřejmé, kdo je oběť a kdo agresor. Proto by lidé, podle něj, neměli nikdy do konfliktu zasahovat a raději zavolat policisty.