Žena z Velké Británie čelí policejnímu vyšetřování poté, co odletěla s manželem do Švýcarska na asistovanou sebevraždu. Britské zákony totiž napomáhání při sebevraždě zakazují. Žena ovšem tvrdí, že manželovi pomohla a svého činu nelituje, píše web Sky News.
Louise Shackletonová z Velké Británie čelí vyšetřování poté, co převezla svého manžela do Švýcarska na eutanázii. Její manžel šest let trpěl onemocněním motorického neuronu, a proto se rozhodl pro asistovanou sebevraždu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dohra střelby na fakultě? Namachrovaný Rakušan to pojal soudružsky, jsem v šoku, říká expert
Zákon ve Spojeném království ale napomáhání při sebevraždě zapovídá. „Dopustila jsem se trestného činu, ke kterému jsem se přiznala. Pomáhala jsem mu tím, že jsem ho prostě strčila do letadla a byla s ním, čehož ani na okamžik nelituji. Byl to můj manžel a já ho milovala,“ řekla Shackletonová webu Sky News.
Dodala, že o asistované sebevraždě s manželem dva roky mluvila. „Mnohokrát mi řekl: ‚Podívej se na moje možnosti. Buď tam můžu jít a můžu umřít klidně, s grácií, bez bolesti, bez utrpení, nebo můžu ležet v posteli a nemoci se hýbat, nemoci se ani na nic podívat, pokud mi nepohneš hlavou‘. To, co si přál, nebylo nic jiného než dobrá smrt,“ uvedla Shackletonová.
Podotkla, že její manžel se během letu do Švýcarska „fyzicky i psychicky“ uvolnil. „Prožili jsme ty nejkrásnější čtyři dny. Smál se. Byl naprosto smířený se svým rozhodnutím. Právě během těch čtyř dnů jsem si uvědomila, že chtěl klidnou smrt víc než trpět a zůstat se mnou, což bylo těžké, ale byl rozhodnutý, že chce mít ten klid,“ uvedla s tím, že spolu byli 25 let: „Znali jsme se od 18 let. Nemohla jsem dělat nic jiného, než mu pomáhat.“
Návrh zákona o eutanazii
Ve Velké Británii se jedná o návrhu zákona o asistované smrti pro Anglii a Wales. Hlasování bylo odloženo o tři týdny, aby poslanci měli čas zvážit pozměňovací návrhy. Legislativa by umožnila nevyléčitelně nemocné osobě, které zbývá méně než šest měsíců života, legálně ukončit svůj život po schválení žádosti dvěma lékaři a odbornou komisí.
Odpůrci návrhu zákona vyjádřili obavy o bezpečnost zranitelných osob například kvůli riziku spočívajícím v možném nátlaku. Prioritou by podle nich mělo být zlepšení paliativní péče.
„Jde o to, aby si umírající člověk mohl vybrat, jestli půjde dál svou cestou s nemocí, nebo jestli chce zemřít v klidu, kdy chce, za svých podmínek a mít dobrou smrt. Je to tak jednoduché,“ popsala Shackletonová.
Švýcarské zákony týkající se asistované sebevraždy jsou benevolentnější než ve většině států světa. Právě z tohoto důvodu tam již zamířila řada lidí z evropských i mimoevropských zemí, kteří toužili po dobrovolném odchodu ze světa.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ztráta dítěte je hraniční situace. Co dohání příbuzné obětí střelby na FF k sebevraždě?