Žena, která trpí vzácným onemocněním a má dvě dělohy, porodila v září dvojčata. Každé dítě přitom bylo v jiné děloze. Podle webu CNN o tom informovali zdravotníci a státní média. Matka, známá pouze pod příjmením Li, přivedla na svět chlapce a dívku císařským řezem v nemocnici v Xi'anu v čínské provincii Šen-si. Nemocnice označila tento vzácný případ za „jeden z milionu“.
„Je nesmírně vzácné, aby byla dvojčata počata přirozenou cestou v každé dutině dělohy, a ještě vzácnější, aby byla donošena,“ uvedla nemocnice na svém oficiálním účtu na sociální síti Weibo, která je čínskou alternací X.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nová varianta koronaviru ve střední Evropě nabírá na síle. Podívejte se na její příznaky
Podle nemocnice se novopečená maminka narodila se dvěma děložními čípky a dvěma dělohami, což je stav zvaný uterinní didelfie, který se vyskytuje asi u jedné z dvou tisíc žen, píše CNN. Obě její dělohy byly plně zformované a obsahovaly vaječníky a vejcovody, uvedl Čínský národní rozhlas podle webu scmp.com.
Senioři v Česku podceňují očkování a riskují život. Průzkum odhalil, co za tím stojí
Aktuální data odhalují nízkou proočkovanost českých seniorů v porovnání s ostatními zeměmi EU či s ohledem na doporučení WHO. Výsledkem je řada zbytečných onemocnění, těžších průběhů chorob či úmrtí. Například v případě invazivních pneumokokových infekcí vzrostl meziročně počet úmrtí u seniorů o 38 procent. Na to, proč senioři prevenci v podobě vakcinace – mnohdy je navíc hrazena ze zdravotního pojištění – podceňují, se zaměřil průzkum Rady seniorů ČR.
Její příběh zaujal čínská sociální média a velmi se o něm diskutovalo. V posledních dnech zaznamenal více než 50 milionů zhlédnutí. „To je zázrak!“ napsal jeden z uživatelů. „Jaké má štěstí!“ dodal další. „Muselo to pro ni být těžké a nebezpečné,“ napsal další uživatel.
Li byla těhotná už dříve, tehdy ale ve 27. týdnu potratila. V lednu však znovu otěhotněla a při ranním ultrazvukovém vyšetření lékaři zjistili, že nečeká jen jedno dítě, ale dvojčata. Po „pečlivém a přísném“ lékařském sledování „úspěšně“ porodila chlapce o váze 3,7 kilogramu a dívku o váze 2,2 kilogramu, uvedla nemocnice.
Jak informuje web Cleveland Clinic, dvojitá děloha se vyskytuje pouze u 0,3 procenta populace, a jde tak o jednu z nejméně častých děložních abnormalit. „Uterus didelphys může ovlivnit vaše těhotenství. U osob s dvojitou dělohou je zvýšené riziko potratu a předčasného porodu,“ stojí v popisu.
Lékaři z tamní kliniky dodávají, že uterus didelphys vzniká, když během vývoje nedojde ke správnému splynutí dvou kanálků (Müllerových kanálků). „Ty se obvykle spojí a vytvoří jednu dělohu. Pokud máte dvojitou dělohu, kanálky se nespojily a každý kanálek se změnil ve vlastní dělohu. Zdravotníci si nejsou zcela jisti, proč se Müllerovy kanálky u některých lidí nespojí,“ píše web.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Lékaři v Ústí pomáhají pacientům nejnovějšími kardiostimulátory. Srdce má pak lepší výkon