Osmadvacetiletá Rakušanka Mira zemřela poté, co si od slovenské kosmetičky nechala ve Vídni aplikovat injekci do rtů. Před úmrtím si žena stěžovala na silné bolesti hlavy, a proto postupně navštívila dvě nemocnice. Z nich jí ale poslali domů jen s léky proti bolesti a na posílení imunity. Nakonec druhá z nich Miru hospitalizovala, ta ale za dva dny zemřela. Právní zástupce viní lékaře z pochybení, ti ale tvrdí, že žena utrpěla „extrémně vzácnou autoimunologickou reakci“.
Osmadvacetiletá Mira kontaktovala 4. října slovenskou kosmetičku ve Vídni s tím, aby jí za 180 euro (4 400 korun) aplikovala kyselinu hyaluronovou do rtů, informoval rakouský web Kleine Zeitung. O několik dní později se ale u ženy objevily silné bolesti hlavy. Šla proto nejprve do nemocnice ve čtvrti Floridsdorf, kde dostala léky proti bolesti. Kvůli přetrvávajícím příznakům se následně vydala na kliniku v Donaustadtu, kde jí ale předepsali pouze léky na posílení imunity a poslali domů. Hospitalizována byla až po čtvrté návštěvě nemocnice 17. října. O dva dny později ale zemřela. „Jsme proto přesvědčeni, že lékařské ošetření nebylo dostatečně pečlivé,“ uvedl právní zástupce manžela osmadvacetileté ženy Sascha Flatz.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Další divočina Matoviče. Před novináři vulgárně urážel Ficova poslance a způsobil poprask
Nemocnice v Donaustadtu na obvinění reagovala ve čtvrtek. Na speciálně svolané tiskové konferenci její zástupci sdělili, že u ženy byla diagnostikována „extrémně vzácná autoimunologická reakce“ a neexistovala možnost, že se vyléčí. „Zpětně víme, že jsme kvůli této extrémně vzácné imunologické reakci neměli šanci,“ řekl ředitel nemocnice Lothar Mayerhofer s tím, že šlo o reakci s extrémně rychlým průběhem, která není známa z odborných studií, ale pouze z jednotlivých případů. „Bylo zasaženo tolik oblastí, že jsme jí nedokázali pomoci a nebyly k dispozici žádné léky,“ dodala primářka neurologie Regina Katzenschlagerová.
Podle rodiny klinika oddalováním léčby přispěla ke smrti ženy, to ale Mayerhofer důrazně odmítá. „Vyšetřili jsme ji podrobně celkem čtyřikrát,“ sdělil ředitel nemocnice a podotkl, že již při první návštěvě zkontrolovali její hlavu počítačovým tomografem. Lékaři přitom nenašli důvod, proč by měli ženu umístit na lůžko. „Žádná nemocnice na světě by ji v tu chvíli nepřijala,“ tvrdí Mayerhofer. Hospitalizaci prý nemocnice nabídla při třetí návštěvě, žena ji však odmítla.
Právník rodiny nyní požaduje odškodnění za ztrátu blízké osoby, úhradu nákladů na pohřeb a překlenovací příspěvek. Pokud mu zdravotnická organizace nevyhoví, hodlá prý podat občanskoprávní žalobu.
Podle lékařů zatím není jasné, jaká látka byla při kosmetickém ošetření použita. Po kosmetičce od té doby není ani stopy. Podle Katzenschlagerové se jí nemocnice několikrát pokoušela kontaktovat. „Na číslo, které pacientka během ošetření sdělila, se nelze nikomu dovolat,“ uvedla lékařka.
Po osmadvacetileté ženě zůstal o sedm let starší manžel a devítiletá dcera. „Teď musí holčička vyrůstat bez maminky, vzali mi život,“ řekl zdrcený muž podle webu Blick, který o případu také informoval.
Právník rodiny zároveň před podobnými nabídkami na internetu varoval. „Viděl jsem případy, kdy bylo několik pacientů léčeno stejnou injekcí,“ upozornil Flatz.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Podvodníci připravili ženu z Rychnovska o půl milionu. Udělala základní chybu, popisuje expert