Osmačtyřicetiletá žena z Brněnska postupně poslala údajnému tureckému herci bezmála 900 000 korun, s dotyčným se znala jen přes internet. Peníze si půjčila. Případem se pro podvod zabývá policie. V tiskové zprávě na webu policie o tom dnes informoval mluvčí Bohumil Malášek. Případ není ojedinělý, před podvody na internetu policie varuje opakovaně.
Vztah s údajným hercem se uskutečnil výhradně po sociálních sítích, začal v září loňského roku. „Žena postupně podvodníkovi, který se vydával za muže ověnčeného řadou prestižních společenských ocenění, poslala do jeho bitcoinové peněženky skoro 900 000 korun. Peníze si přitom musela vypůjčit,“ uvedl mluvčí.
Vyhráli jste fén na Instagramu? Jde o podvod, varuje expert a radí, jak se bránit
Mnozí uživatelé Instagramu mají v posledních dnech doslova zahlcenou aplikaci. V příspěvcích je označují falešné profily, které jim slibují výhru luxusního fénu na vlasy. Jde však o podvod a snahu, jak z lidí vylákat peníze. Jak se v takové situaci bránit?
Konec domnělého vztahu znamenal až požadavek na dalších 50 000 korun. Když žena nechtěla peníze poslat, dotyčný jí začal vyhrožovat, že na internetu zveřejní choulostivé videosekvence z jejich vzájemné komunikace. Až potom žena případ oznámila policii.
Nejde o ojedinělý podvod přes sociální sítě. Například letos v září policie informovala o případu čtyřicetileté ženy z Brněnska, která poslala domnělému lékaři pracujícímu na Ukrajině za rok známosti přes internet více než 1,2 milionu korun. Platby jí znemožnila až banka, která ty poslední vyhodnotila jako rizikové.
Loni seniorka z Brněnska zaslala údajnému Australanovi postupně v přepočtu přes 300 000 korun, předloni osmašedesátiletá žena takto poslala podvodníkovi, který se vydával za vdovce žijícího v USA, v přepočtu asi 1,6 milionu korun. Policie opakovaně nabádá převážně ženy, které kontaktují různí „zahraniční nápadníci“ se žádostí o přátelství, aby byly obezřetné. Nemají například posílat někomu takovému žádné peníze nebo důvěrné informace či osobní údaje včetně kopií dokladů.