V případě nákazy koronavirem se obecně počítá alespoň s krátkou imunitou okolo tří měsíců. To však není případ ženy z Klatovska, která během pouhých tří měsíců onemocněla hned pětkrát. Tuto dobu strávila s pauzami, kdy byla negativní, v karanténě.
O Radce Svobodové, která již pět let dojíždí jako pendlerka za prací do sousedního Německa, informoval Klatovský deník. Pozitivní test na nemoc COVID-19 jí vyšel poprvé počátkem loňského října.
„Zaměstnavatel nařídil, že se všichni musíme testovat každý čtvrtek. Když jsem byla poprvé pozitivní, nemoc jsem vůbec nepociťovala, ale hned druhý den se mi udělalo špatně,“ vypráví Svobodová. První čtyři dny nemoci prý prakticky prospala s bolestmi hlavy, zimnicí a ohromnou únavou. „Když jsem se uzdravila, měla jsem negativní test a nastoupila do práce,“ vzpomíná.
Do zaměstnání se ale nevrátila na dlouho. Po několika dnech měla opět pozitivní výsledek testu. Do karantény musela podruhé, tentokrát bez příznaků. S negativním testem se později vrátila do práce. Záhy přišel zase pozitivní test a vše se opakovalo.
„Do současné doby už jsem byla pětkrát pozitivní, pětkrát v karanténě a pak pětkrát negativní,“ shrnuje žena, která vše doložila výsledky svých testů. Dodala, že není jediná, o kom ví, že měl COVID-19 opakovaně.
Očkování ochrání proti vážnému průběhu
Podle odborníků však pět pozitivních testů nemusí nutně znamenat, že jedinec pětkrát prodělal COVID-19. „Senzitivita testů je různá. Může zachytit i mrtvé buňky covidu. Ve skutečnosti tedy nemusela COVID-19 prodělat pětkrát, byť mohla, ale třeba jen dvakrát či třikrát,“ vysvětlil Klatovskému deníku Michal Bartoš, šéf Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje. Přesnou odpověď by podle něj dal jen hloubkový test.
Žena tak mohla být několikrát v karanténě zbytečně, podle šéfa hygieniků Bartoše se s tím ale nedá nic dělat. „Do současné doby nikdo nic lepšího nevymyslel. Navíc epidemiologické šetření není jen o tom, zda člověk vyšel pozitivní, či negativní, ale i o souvislostech – s kým se setkal, zda má potíže a podobně,“ upozornil Bartoš. Potvrdil, že lidí, kteří během několika měsíců byli opakovaně pozitivní na COVID-19, je více.
I přes možnost opakované nákazy či pozitivity Bartoš doporučuje očkování. Mimo jiné proto, že vakcína má chránit proti vážnému, život ohrožujícímu průběhu. Kritických průběhů je podle něj nyní více, než tomu bylo v jarní vlně epidemie. Dodal, že i když se nedá vyloučit, že se i očkovaný člověk nakazí, toto riziko se výrazně snižuje.