Pětatřicetileté skialpinistce, která zemřela po pádu laviny v neděli 14. března v Krkonoších, ostatní skialpinisté podle Horské služby (HS) nepomohli. Část jich z místa neštěstí odjela, zbylí neměli vybavení a znalosti záchrany, uvedla v neděli HS v podrobné analýze laviny. Ženu záchranáři našli v lavině v lokalitě Černý kotel (Czarny Kociol) na polské straně hor 1,3 metru pod sněhem. Zemřela po převozu do nemocnice v noci po události.
Na místě tragédie bylo podle Horské služby v neděli odpoledne šest skialpinistů. Tři z nich při sjíždění lavinového žlabu Černého kotle strhla lavina, zbylí tři zůstali nad odtrhem. Ze tří lavinou stržených skialpinistů dva zůstali v laviništi nezasypáni, žena skončila pod sněhem.
Tři skialpinisté, kteří do žlabu Černého kotle nevjeli, zavolali o pomoc na linku 155. Tím však jejich aktivita zřejmě skončila. „Nepodílejí se na kamarádské pomoci, čekají v sedle Martinovky na HS, ještě před jejím příjezdem odjíždí,“ stojí v analýze k účinkování trojice lavinou nezasažených lyžařů.
Dali hůlku na jiné místo, ženu bylo obtížné najít
Účinně nepomohli ani skialpinisté stržení lavinou, kteří podle horské služby neměli žádnou lavinovou výbavu ani neznali základní pravidla lavinové záchrany. Svědčí o tom i to, že nalezenou lyžařskou hůlku skialpinistky ještě před příjezdem záchranářů vytáhli a dali na úplně jiné místo. Určení místa nálezu hůlky mohlo být podle záchranářů velkou pomocí v přibližném určení místa zasypání lyžařky. „Určení původní polohy hůlky na rozsáhlém laviništi již činilo velké potíže a bylo jen orientační,“ uvádí analýza.
Skialpinistku nalezl lavinový pes přibližně po 30 minutách od chvíle, kdy byl se záchranáři na místě laviny vysazen z vrtulníku. „Skialpinistka je vykopána z hloubky 130 centimetrů, na nohou má připnuté lyže zapnuté na sjezd s aretovaným vázáním,“ uvedli záchranáři.
Když resuscitovanou ženu záchranáři připravovali k odsunu z laviniště na bezpečnější místo, sjela na ně další lavina. Záchranáři stihli uniknout. Skialpinistku druhá lavina odnesla po svahu, ale zůstala na povrchu. Do nemocnice ji následně přepravil vrtulník.
Příčinou pádu laviny podle analýzy možná bylo zatížení nestabilních sněhových vrstev skialpinisty. Mohl je způsobit některý z lyžařů, kteří jeli žlabem dolů. Analýza nevylučuje ani to, že lavinu mohli dát do pohybu skialpinisté, kteří zůstali nahoře a sledovali odjíždějící trojici, když třeba mohli sestoupit ke hraně svahu či se shromáždit u jeho okraje. Přesný průběh lavinové nehody nelze podle Horské služby jednoznačně stanovit, a to kvůli měnícím se výpovědím dvou skialpinistů, kteří pád laviny přežili.
Policie případ šetří
Lavinovým neštěstím se zabývá i policie. „Případ dál vyšetřujeme. Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení, zatím bez právní kvalifikace,“ řekla mluvčí policie Iva Kormošová. V pondělí policie uvedla, že v lokalitě byli čtyři lyžaři pocházející z Mělnicka. Mohli tak porušit i nynější vládní nařízení o omezení pohybu mezi okresy.
Lavina se v neděli 14. března dopoledne uvolnila také na polské straně Krkonoš v lokalitě Bialy Jar. Lavinu tam strhl skialpinista, když najel ke hraně lavinového svahu. Lavina jej nestrhla. Záchranáři pak lavinu prohledali, ale nikoho nenašli. Z místa Bialy Jar se záchranáři přesunuli k lavině v Černém kotli.
Žena je druhou obětí lavin v letošní zimě v Krkonoších. V polovině února zemřel sedmnáctiletý skialpinista v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole.
V sobotu horská služba v Krkonoších vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Stalo se tak poprvé v letošní zimě. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Situace na horách při třetím stupni je označována za zrádnou.