V Krkonoších se utrhla lavina (zdroj: CNN Prima NEWS)
Ve východních Krkonoších v pondělí v lavině zahynul sedmnáctiletý skialpinista, druhý, čtyřicetiletý, přežil. Lavina, kterou strhli, sjela od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. V Krkonoších platí v lavinových katastrech druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice.
„Jeden muž utrpěl středně těžké zranění, ale byl při vědomí. Druhého horská služba našla, ale bez známek života. Zranění nebyla slučitelná se životem,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Libor Seneta.
Starší muž nebyl masou sněhu zcela zasypán a podařilo se mu kontaktovat linku 155 Hradeckého kraje. „Ti pak ihned kontaktovali nás a my jsme do velmi obtížného terénu ihned vyslali naše záchranáře z Pece pod Sněžkou. Vzhledem k situaci jsme pak do akce vyslali i další kolegy z jiných krkonošských stanic,“ uvedl Jirsa v tiskové zprávě s tím, že muž byl po události zmatený, a proto byly zpočátku informace nejasné.
Žádný Yetti. Vědci zřejmě definitivně rozluštili tragický osud Ďatlovovy výpravy
Více než 60 let stará záhada osudu Ďatlovovy expedice je možná definitivně vyřešena. Vědci za pomoci nejmodernější technologie odhalili, že za hrůznou smrtí devíti členů výpravy na Sibiř nestojí tajná zbraň ani mýtický Yetti, ale pravděpodobně kombinace několika nezvyklých okolností, které daly do pohybu smrtící lavinu. S podobnou verzí už loni přišla oficiálně i ruská prokuratura. Výzkumníci teď doplnili chybějící díly do skládačky.
Záchranáři dostali informaci o neštěstí ve 12:38. Na místo byly povolány dva vrtulníky, jeden z Hradce Králové a druhý z Liberce. „Byl aktivován i liberecký vrtulník, obvykle platí, že na jednoho zraněného při lavině připadá jeden vrtulník,“ řekl lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anatolij Truhlář.
Jakmile se záchranáři dostali na místo, zjistili, že starší z obou skialpinistů se dokázal částečně z laviny vyprostit. „Mezitím jsme získali informaci, že s ním byl další skialpinista, a naši členové začali bez zaváhání hledat pomocí lavinových vyhledávačů. Jeden z vrtulníků transportoval prvního muže,“ řekl náčelník Jirsa. Přeživší muž utrpěl pohmožděniny, otřes mozku a zlomeniny a nyní je v liberecké nemocnici.
Dva skialpinisté ve věku čtyřicet pět a sedmnáct let dnes po poledni strhli lavinu, která sjela od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole a jednoho z nich pohřbila.
— HORSKÁ SLUŽBA ČR (@HorskaC) February 15, 2021
Další podrobnosti postupně na webu https://t.co/wgo8aGz4Ht. https://t.co/Kpctkgs4bI pic.twitter.com/OJYhBo68fp
Po přibližně pěti minutách pátrání nalezli záchranáři pod sněhem i mladšího skialpinistu. „Vrtulník mezitím vysadil lékaře a ten ihned začal s pokusem obnovit chlapci životní funkce. Bohužel po nějaké době byl nucen konstatovat smrt,“ doplnil Jirsa. Dodal, že skialpinisté strhli lavinu dlouhou 400–500 metrů, která měla v odtrhové části délku cca 60 m a výšku 0,5–1,5 m.
Zásah záchranářů byl velmi náročný. „Když je lavinová nehoda, posádka je vystavena sekundárnímu pádu laviny. Všichni, kteří pátrají v laviništi, si musejí počínat maximálně obezřetně,“ řekl mluvčí královéhradecké krajské záchranky Ivo Novák.
Pod Slezským domem v Krkonoších dnes sjela lavina. Na mstě zasahují naši záchranáři, k události přineseme později tiskovou zprávu.
— HORSKÁ SLUŽBA ČR (@HorskaC) February 15, 2021
Prosíme návštěvníky hor, aby se nepokoušeli na místo dostat a aby dbali všech bezpečnostních doporučení!
Druhý stupeň lavinového nebezpečí
V Krkonoších platí v lavinových katastrech druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Na hřebenech leží 80 až 130 centimetrů sněhu.
Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné. Podle ranního hlášení Horské služby Krkonoše sněhové profily v lavinových lokalitách vykazovaly slabou až střední stabilitu. Místy se mohou vyskytnout laviny deskové z nestabilních vrstev hranatého sněhu i laviny deskové z převátého sněhu.
„Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, výjimečně i při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi,“ uvedli ráno zástupci krkonošské horské služby.
VIDEO: Snowboardista v Coloradu natočil, jak ho smetla lavina
Snowboardista Maurice Kervin natočil na kameru, jak byl v Coloradu během sjíždění horského svahu smeten lavinou. Pětadvacetiletý mladík nejenže souboj s děsivým živlem přežil, ale dokonce vyvázl bez zranění.
Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá, lze očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu, uvedla horská služba.
Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.
Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním lavina v Krkonoších zabila na konci prosince 2008 šestatřicetiletou skialpinistku, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.
Vrtulník transportoval jednoho člověka se středně těžkým zraněním do nemocnice. Zdroj: CNN Prima NEWS
Vrtulník transportoval jednoho člověka se středně těžkým zraněním do nemocnice. Zdroj: CNN Prima NEWS