Policisté řeší další případ internetového podvodu. Žena z Prostějovska uvěřila muži, který se vydával za dubajského korunního prince. Údajnému členovi královské rodiny naposílala 1,8 milionu korun.
Žena byla s podvodníkem v kontaktu od letošního června, kdy si začali psát na internetu. „Kvůli citům, které k princi pojala, a s vidinou, že pojede do Dubaje, posléze začala muži na různé účty posílat peníze,“ popsala webu iDnes.cz policejní mluvčí Miluše Zajícová.
ČTĚTE TAKÉ: Falešná videa zaplavují internet. Podvodníci k reklamě zneužili i značku CNN Prima NEWS
Případ si převzali policisté, na které se žena ve středních letech obrátila. Podle serveru iDnes neuvedla, jak se podvodníkovi podařilo vymámit z ní téměř dva miliony korun. Policie případ vyšetřuje jako trestný čin podvodu. „Při prověřování případu jsme zjistili, že poškozená je na sociálních sítích velmi aktivní, proto se nabízí možnost, že si ji pachatel vyhlédl právě tady a následně ji oslovil na základě jejích komentářů k celospolečenskému dění a názorovému smyšlení,“ doplnila mluvčí.
Policisté opakovaně varují a apelují na lidi, aby byli při pohybu na internetu velmi obezřetní a dávali pozor, jaké informace o sobě sdělují. Rozhodně by neměli posílat peníze někomu, koho neznají. Podvodníkům pak nahrává i období adventu a neopatrnost lidí.
V Olomouckém kraji si podvodníci přišli na několik milionů
O téměř 14 milionů korun připravili podle policie během listopadu obyvatele Olomouckého kraje podvodníci, kteří využili k získání jejich peněz různých záminek. Na policejní služebny se jen během tohoto měsíce obrátilo 125 podvedených lidí, sdělila v pátek ČTK koordinátorka prevence krajské policie Jiřina Vybíhalová. Jde především o oběti internetových podvodů.
Mezi poškozené patří například starší muž ze Šumperska, kterého připravili podvodníci o 1,2 milionu korun při vidině investice do akcií společnosti ČEZ. O 600 000 korun přišla podle policie také 46letá žena z Olomoucka, kterou pachatelé o peníze připravili přes falešný odkaz na webovou stránky banky.
Jeden z posledních případů se stal ve tento týden ve středu. Sedmatřicetiletý muž ze stejného kraje uvěřil falešnému bankéři, který ho telefonicky oslovil ohledně údajného zneužití bankovního účtu. Podle pokynů podvodníků muž banku požádal o úvěr 700 000 korun a peníze postupně v obchodním centru na periferii Olomouce vložil do bitcoinmatu.
Kampaň Prokoukl to! A ty?
„Důvěřivec uposlechl a postupně pod přijatými QR kódy do něj vložil na první pokus přes 590 000 korun. Z důvodu dosažní denního limitu od něj bitcoinmat další peníze nepřijal. Proto se k němu vydal i následujícího dne a vložil do něj zbývající částku ve výši přes 100 tisíc korun,“ uvedla mluvčí olomoucké policie Petra Vaňharová. Lidem, kteří s ním komunikovali, se poté již nedovolal.
Kvůli narůstajícímu počtu případů zahájila olomoucká policie na začátku října osvětovou kampaň zaměřenou právě na kyberkriminalitu. Má název Prokoukl to! A ty? a jejím cílem je informovat obyvatele o aktuálních nástrahách a podvodných praktikách, s nimiž se mohou setkat při komunikaci v on-line prostředí.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Největší případ kyberkriminality: Falešní bankéři obrali lidi o 195 milionů, stíhá je policie