Padesátiletá žena z Toronta dva roky chodila po doktorech kvůli pocitu malátnosti a závratím. Její dech byl navíc cítit po alkoholu. Nikdo jí ale nevěřil, že je abstinentka. Až po sedmé návštěvě jí lékaři diagnostikovali extrémně vzácný syndrom vlastního pivovaru. Jde o onemocnění, při kterém si tělo vytváří vlastní alkohol. Píše o tom americká CNN.
Její dech byl cítit alkoholem, měla závratě, byla dezorientovaná a slabá natolik, že jednoho dne omdlela a udeřila se hlavou o kuchyňskou linku, když vařila oběd pro své děti. Přesto nevypila ani kapku alkoholu, což padesátiletá žena z Toronta a její manžel opakovali lékařům dva roky, než jim někdo skutečně uvěřil. „Znovu a znovu navštěvovala svého lékaře a během dvou let byla sedmkrát na pohotovosti,“ řekla podle webu CNN specialistka na infekční nemoci z Torontské univerzity Rahel Zewudeová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prymula varuje před zamořením klíšťaty. Do Česka dorazí i exotické nemoci, má jasno
Všichni lékaři na pohotovosti se jí ptali na pitný režim. Vyšetřili ji tři různí psychiatři. „Lékařům řekla, že její náboženství jí nedovoluje pít. Její manžel navíc potvrdil, že opravdu nepije,“ řekla Zewudeová, která ženu léčila a je spoluautorkou zprávy o případu, která byla v pondělí zveřejněna v Canadian Medical Association Journal. „Až při sedmé návštěvě lékař na pohotovosti konečně řekl: ‚Myslím, že to vypadá na syndrom vlastního pivovaru‘ a poslal ji ke specialistovi,“ dodala Zewudeová.
Lékaři zjistili, že hladina alkoholu se u ženy mohla pohybovat v rozmezí 30 až 62 milimolů na litr. Normální je přitom hladina pod 2 milimoly na litr. „Hladina alkoholu až 62 milimolů na litr je mimořádně vysoká a považuje se za život ohrožující, dokonce i smrtelnou,“ uvedla Barbara Cordellová, prezidentka sdružení Auto-Brewery Syndrome Information and Research, které zajišťuje vzdělávání pacientů a provádí výzkum tohoto neobvyklého onemocnění.
Krvácení z nosu: Neškodná záležitost, ale i příznak vážnějšího problému. Kdy zpozornět?
S epistaxí neboli krvácením z nosu se v životě setkal snad každý. Spustit se může z celé řady důvodů a většinou kvůli ní není nutný zásah lékaře. Pokud se krvácení nedaří zastavit nebo přichází opakovaně, může být příznakem vážnějšího problému. V takovém případě je proto namístě vyhledat odborníka a pátrat po příčině. Tou může být i porucha krevní srážlivosti nebo selhávání důležitých orgánů.
Gastroenterolog Fahad Malik ze společnosti United Health Services v Binghamtonu ve státě New York, který má v současné době 30 pacientů s touto poruchou, uvedl, že setkání s nedůvěrou a posměchem je pro pacienty běžné. „Většina pacientů byla před stanovením diagnózy přehlížena,“ podotkl.
Vzácné a často nerozpoznané onemocnění
Syndrom automatického pivovaru je extrémně vzácný stav, při kterém bakterie a houby v trávicím traktu přeměňují sacharidy v každodenní potravě na etanol. První známý případ se objevil v roce 1946 v Africe, kdy pětiletému chlapci bez známé příčiny praskl žaludek. Při pitvě bylo zjištěno, že jeho břicho bylo naplněno „zpěněnou“ tekutinou páchnoucí po alkoholu, informoval web bmj.com.
Podle přehledu z dubna 2021 bylo od roku 1974 v anglické lékařské dokumentaci zaznamenáno 20 případů syndromu automatického pivovaru.
V červenci 2013 byl zdokumentován případ 61letého muže, který měl několik let časté záchvaty nevysvětlitelné opilosti. Lékaři mu následně diagnostikovali přemnožené střevní bakterie Saccharomyces cerevisiae, tedy pivovarské kvasinky. Jeho případ byl popsán ve studii na webu Scientific Research.
Mnoho lidí s tímto syndromem dokáže fungovat s obrovským množstvím metabolicky vzniklého alkoholu v těle a uvědomí si to až když se dostanou do problémů se zákonem. „Není to tak vzácné, jak si myslíme, jen je to zřídka diagnostikováno,“ míní Cordellová. „Domnívám se, že mnoho lidí může chodit s pocitem malátnosti a jen si myslí, že jsou unavení, a přitom jim možná kvasí alkohol,“ dodala.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nemoc z prsních implantátů děsí už i Česko. Nesmíme vytrhávat data z kontextu, říká lékař