Pracují v jedné firmě na stejné pozici, odvádějí stejnou práci, přesto jsou mezi nimi dva výrazné rozdíly. Prvním z nich je pohlaví a druhým fakt, že ona vydělává o poznání méně než on. Situace se sice postupně lepší, přesto se ženy i v době, kdy je jejich zapojení do pracovního procesu naprosto běžné, potýkají s nerovnými platovými podmínkami. Důvodů je víc a zatímco s některými nic nesvedou, jiné ovlivnit mohou.
Doby, kdy byl muž výhradním živitelem rodiny, už dávno minuly. Na fungování pracovního trhu mají ženy čím dál větší vliv. Těch, které chtějí zůstat doma a starat se o domácnost, ubývá. Vede je k tomu mimo jiné nutnost vydělat více peněz, protože při rostoucí inflaci, a tedy i nákladech na živobytí, často jeden plat nestačí. Tím spíš, pokud mají děti. Dále vlastní zaměstnání mnohým poskytuje pocit uspokojení a nezávislosti, která s výdělkem přichází.
Rozdíl mezi platem a mzdou
Plat náleží zaměstnancům státu, krajů a obcí, státních fondů, příspěvkových organizací, školských právnických osob zřízených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem nebo obcí a nebo regionální radou regionu soudržnosti
Mzdu dostávají zaměstnanci v soukromém sektoru
Ovšem nejedna pracující žena během své kariéry zjistí, že její mužský kolega bere za stejnou práci více peněz. Podle portálu Platy.cz leckdy dokonce i o pětinu. „Celková průměrná mzda žen představuje 38 490 Kč v hrubém. V případě mužů je to až 50 431 Kč. Rozdíl v těchto hrubých výdělcích představuje 11 941 Kč, tzn. téměř 24 %.“ Potvrzuje to nejnovější analýza portálu, který patří do portfolia společnosti Profesia.
List Business Info pak připomíná světový Den rovnosti odměňování žen a mužů, který letos připadl na 1. března. Poukazuje na fakt, že Češky letos musí pracovat o šedesát dnů déle, aby dosáhly na stejný obnos peněz jako Češi. „Oproti loňsku je to o 9 dní méně,“ píše se na webu.
Stránky Rovná odměna upozorňují na fakt, že největší rozdíly v odměnách mezi oběma pohlavími platí především mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi. A zároveň doplňují: „Ženy mají v průměru až o 17 % nižší starobní důchod.“
Důvody, proč jsou ženy placené hůř než muži
- Volba oboru
Ženy často volí práci v oborech, jejichž hlavní prioritou není generování peněz, tím pádem jsou i méně placené. Patří mezi ně školství, zdravotnictví, sociální péče nebo účetnictví a administrativa.
- Neznalost a nízké sebevědomí
„Z průzkumů vyplývá, že ženy berou o něco méně, i když pracují na stejných pozicích jako muži. Firmy se často řídí svými tabulkami pro odměňování na určitých pozicích, ale stále častěji nepracují s pevnou sazbou pro danou pozici, ale s rozpětím, které může být překvapivě velké,“ uvádí Investiční web. A ženy si často v takovém případě řeknou o nižší odměnu než muži. Proto je více než vhodné, aby se uchazečky o zaměstnání před samotným pohovorem dobře informovaly o tom, jak se v oboru, v němž pracují, pohybují mzdy. Když vědí, o kolik si mohou říct, bude se jim lépe vyjednávat o adekvátním výdělku.
- Mateřská, péče o děti a jiné příbuzné
Těhotenství, porod a následná péče o dítě. To všechno dohromady trvá několik let, během kterých ženy často ztrácejí kontakt se zaměstnáním a tedy i povědomí o tom, jak to v jejich oboru funguje. Těžko se jim tak soupeří s mladšími kolegyněmi i kolegy, které jsou bez závazků a mohou si dovolit práci obětovat více než ženy-matky. Kariérní růst pak neurychlí ani fakt, že jsou to obvykle právě ženy, které si berou volno, aby se postaraly o nemocné děti, případně jiné příbuzné. I když i tady se samozřejmě objevují výjimky.
- V manažerských funkcích převládají muži
Manažerské funkce bývají časově velmi náročné, a tedy i lépe placené. Vysoké nároky a přísné podmínky pro jejich vykonávání často vedou k tomu, že je nemohou zastávat ženy, kterým vedle rodiny zbývá na práci podstatně méně času.
Zákon rozdíly v platech na stejných pozicích neuznává
Zákon jasně říká, že za stejnou práci všem zaměstnancům, bez ohledu na pohlaví, sexuální orientaci, národnost, rasu, věk nebo rodinný stav náleží stejná odměna. „V zásadě by muži a ženy vykonávající podobnou práci a podobné úkoly měli být odměňováni stejně a měli by mít stejnou hodinovou mzdu. Z toho vyplývá, že druh jejich pracovní smlouvy nebo doba trvání jejich pracovního týdne nemůže sloužit jako záminka pro nerovné odměňování,“ uvádí web Můj plat.
Před podpisem smlouvy by se všichni měli zajímat o svůj plat nebo mzdu. Tvoří je tři složky: platový/mzdový tarif, stanovené příplatky a motivační složka. Požádejte nadřízeného, ať vám podrobně vysvětlí, na co a za jakých okolností máte nárok.
Není vám jasné, jestli se platová diskriminace netýká právě vás? Vyzkoušejte si kalkulačku platu.