CNN Prima News Zimní válka

Zimní válka

Výpis příspěvků ke štítku „Zimní válka“

Boje se Stalinem i Hitlerem, neutralita a vstup do NATO. Jak se vyvíjela politika Finska?

Ruská invaze na Ukrajinu loni v únoru přinesla mimo jiné přehodnocení zahraniční politiky Finska. Tato severská země se v úterý stává oficiálně členem NATO. Jde tak o definitivní zánik dlouhodobé finské neutrality, známé také pod pojmem „finlandizace“. Jak vůbec vznikla? Nutno podotknout, že Finové během 20. století několikrát bojovali o vlastní existenci. V časech druhé světové války se nejdřív bránili Sovětskému svazu, nakonec na straně spojenců dopomohli k porážce nacistického Německa.

Mráz −30 °C a 33 tisíc obětí. Zkáza v Turecku připomněla největší zemětřesení z roku 1939

Zničené město Erzincan, které muselo být postaveno na jiném místě. Na 116 tisíc zničených budov a 33 tisíc obětí, to byly následky dosud nejsilnějšího zemětřesení v Turecku ze dne 27. prosince 1939. Prezident Erdoğan současné ničivé otřesy označil za druhé největší v zemi od počátku měření (cca od roku 1900). Podle seizmologů měla obě zemětřesení intenzitu 7,8 stupně Richterovy škály. Před 84 lety záchranné práce komplikoval silný mráz, řada obětí umrzla. Mrzne i v epicentru aktuální katastrofy.

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Vojtěch: Válka? Finové se na ni připravují desítky let. Skoro každý dům má svůj kryt

Bývalý dvojnásobný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je už půl roku v jiném pracovním světě. Domácí politiku vyměnil za diplomacii, od února je českým velvyslancem ve Finsku. Do funkce přitom nastoupil jen pár dní před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní Vojtěch hovoří právě o válce a finském přístupu k ní, o připravenosti severské země na potenciální konflikt i o současné ambici Finů vstoupit do Severoatlantické aliance (NATO).

Boje se Stalinem i Hitlerem, pak neutralita. Jak Finsko putovalo do náruče NATO?

Ruská invaze na Ukrajinu přinesla mimo jiné přehodnocení zahraniční politiky Finska. V posledních dnech se zdá, že jsou dříve neutrální Finové společně se Švédy den ode dne blíž vstupu do NATO. Jak ale vůbec ona finská neutralita – známá také jako finlandizace – vznikla? Nutno podotknout, že Finové během 20. století několikrát bojovali o vlastní existenci. V časech druhé světové války se nejdřív bránili SSSR, nakonec na straně spojenců dopomohli k porážce nacistického Německa.

Do dvou týdnů obsadíme Finsko, věřili si Sověti. Zimní válka připomínala boje na Ukrajině

Zimní válka mezi Sovětským svazem a Finskem proběhla před více než 80 lety, přesto v ní lze pozorovat řadu paralel se současnou ruskou agresí na Ukrajině. Sověti plánovali dobýt Finsko do dvou týdnů a jediné, čeho se obávali, bylo, aby vojáci omylem nepřekročili švédské hranice. Velmi špatně vyzbrojené Finsko se však velmi efektivně bránilo a sovětskou Rudou armádu zesměšnilo.