Rozhodnutí vlády Petra Fialy (ODS) neprodlužovat nouzový stav je podle šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) správné. Někteří odborníci přitom varují, že uvolňovat opatření je kvůli mutaci omikron šílenost. Pekarová na to odpověděla se slovy, že konec nouzového stavu neznamená rozvolňování a že vláda nemůže lidi vodit za ruku a stále jim něco nařizovat.
Nová vláda rozhodla o konci nouzového stavu už minulý týden. V Česku přestane platit 25. prosince ve 23:59. Podle šéfky Sněmovny Pekarové to však neznamená velké rozvolňování proticovidových pravidel.
„Nouzový stav sám o sobě neznamená přísná opatření. Nouzový stav je právní rámec, který dává možnost opatření přijímat. Máme i jiné typy možností, například pandemický zákon, zákon o ochraně veřejného zdraví. Vyhlašovat pořád nouzový stav není správná cesta,“ řekla CNN Prima NEWS v rozhovoru Pekarová.
Podle ní je důležité si uvědomit, že je nutná osobní zodpovědnost každého. „Snad nemusíme mít od státu vše nadiktováno. Za dva roky máme dostatek informací, jak můžeme šíření zabránit. Myslím, že v tomhle je chyba, že musíme mít všechno nařízené,“ míní předsedkyně Sněmovny.
Důležité je podle ní dodržovat rozestupy, nosit respirátory, nechat se očkovat. Zodpovědné podle Pekarové je nechat se před vánočními svátky a rodinnými oslavami testovat.
„Chceme k lidem přistupovat jako k rozumným myslícím bytostem, které není potřeba vodit za ruku. Od naší vlády, jakožto vlády pravicových stran, které nechtějí silný stát, se nedá očekávat, že budou dělat všechno formou nařízení, příkazů a omezení. Víme, že si musíme mít ruce nebo si je dezinfikovat, že když máme příznaky, měli bychom se otestovat a případně se izolovat,“ zdůraznila.
Dokud to nebude nezbytné, razantní opatření dělat nebudeme.
Někteří odborníci přitom novou vládu kritizují, že před oslavami silvestra měla nouzový stav prodloužit. „Situace je vysoce riziková, opatření je třeba posílit, ne rozvolnit a zrušit. Signalizace ,situace se zlepšuje‘ je šílená,“ napsal na sociální sítě vědec Jan Kulveit, který působí na univerzitě v Oxfordu a zabývá se modelováním globálních rizik. Zároveň je členem odborného týmu MeSES.
O prodloužení nouzového stavu a protipandemických opatření požádali premiéra Petra Fialu v otevřeném dopise vědci z Učené společnosti ČR. Připomněli, že rozvolnění loni před Vánocemi vedlo poté k dramatickému nárůstu počtu nemocných i zemřelých.
„Prodloužení nouzového stavu dávalo šanci, abychom už potřetí nepodcenili pandemickou situaci, a to v době, kdy v evropských zemích na západ od nás již nastoupila vlna výrazně nakažlivější varianty omikron,“ napsali v dopise.
Vláda rozhodne o opatřeních ve středu
Pekarová však s kritikou nesouhlasí. „Ani naše vláda neříká, že už nikdy nemůžeme přistoupit k nějakým razantnějším opatřením. Ale dokud to nebude nezbytné, nebudeme tak činit,“ vysvětlila.
„Můžeme si říct, že jediná cesta je všem všechno zakázat, zavřít se doma a nic nedělat. Druhá cesta, která je podle mě lepší, je apelovat na zodpovědnost lidí a na to, aby na sebe i okolí dávali pozor. Nemůžeme mít každého pod dohledem a každého kontrolovat,“ dodala Pekarová. Celý rozhovor s předsedkyní Sněmovny si budete moct přečíst na našem webu ve čtvrtek.
Kabinet by měl nová opatření vyhlásit po středečním zasedání vlády. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek už minulý týden naznačil, že zřejmě skončí nařízení ohledně otevírací doby hospod a restaurací. Apeloval však na lidi, aby na silvestra nepořádali večírky. Vláda by naopak mohla omezit počet lidí na hromadných akcích.