Živnostníci s příjmem do 800 tisíc budou moci od roku 2021 platit paušální daň

Pondělní zasedání vlády, foto: Twitter/Úřad vlády ČR

Plusy a minusy paušální daně

Živnostníci s ročním příjmem do 800 000 korun budou moci od příštího roku platit pouze jednu paušální daň, schválila na pondělním jednání vláda. Přechod na paušální daň bude dobrovolný.

Malí živnostníci a podnikatelé by tak mohli přestat podávat daňové přiznání a dva další formuláře ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Místo toho by odváděli měsíčně jednu paušální daň. Aby se tak stalo, musí návrh schválit Parlament.

V příštím roce by se mělo jednat o částku 5 740 korun, je v tom zahrnuto sociální i zdravotní pojištění a také daň z příjmů v symbolické výšce 100 korun. Další roky by se tato částka měnila podle výšky průměrné mzdy. Počítá se také s navýšením minimálního sociálního pojištění o 15 procent.

Ministerstvo financí uvedlo, že by paušální daň využila jen část živnostníků. Resort očekává, že po úpravě stropu maximálního ročního příjmu by mohlo do systému vstoupit zhruba 120 tisíc poplatníků. Lišit se výhodnost paušální daně bude podle toho, jaký výdajový paušál podnikatel využívá. S přihlášením k paušální daní už navíc nebude moci živnostník uplatňovat žádné další daňové slevy a úlevy, jako je například bonus na děti nebo sleva na manželku.

„Paušální daň se nevyplatí řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. Z těch živnostníků, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál, se paušální daň vyplatí těm, kteří nemají děti ani manželku, přičemž jejich příjem bude v pásmu od 46 tisíc do zhruba 83 tisíc korun měsíčně,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové (za ANO) původně navrhovalo, aby paušální daň mohly využít všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) do příjmu jednoho milionu korun. Vláda však částku v pondělí snížila na 800 tisíc. Paušální daň má podle Schillerové podnikatelům přinést kromě finanční úspory také méně administrativní zátěže a důvodů k většině kontrol z finančních úřadů.

Kritické jsou k návrhu odbory nebo někteří ekonomové. Odboráři zásadně nesouhlasí se zavedením paušální daně a návrh zákona odmítají. Varují před prohloubením rozdílů v tom, kolik pošle státu zaměstnanec a kolik živnostník. Návrh podle nich není určený pro živnostníky s nižšími příjmy, ale naopak s vyššími.

Podobně mluví i ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která navrhuje, aby paušální daň nebyla pro živnostníky do milionu korun příjmu, jak původně chtělo ministerstvo financí, ale pouze do příjmu ve výši 600 tisíc, uvedla pro CNN Prima NEWS. Rozdíl v odvodech živnostníků a zaměstnanců by totiž byl nižší.

Kritické k návrhu bylo už v připomínkovém řízení ministerstvo práce, které vede Jana Maláčová (ČSSD). Zmiňovalo právě nerovnosti mezi zaměstnanci a OSVČ v celkovém zdanění. Podle Maláčové by se tyto nerovnosti zavedením paušální daně ještě zvýšily.

V určité podobě lze paušální daň využít i dnes, předpokládá ji zákon o dani z příjmu. Není o ni velký zájem, návrh ministerstva je spíše rozšířením institutu paušální daně než úplnou novinkou.

Tagy:
daně Jana Maláčová Alena Schillerová ČSSD ministerstvo financí Lukáš Kovanda OSVČ Danuše Nerudová živnostníci Vláda ČR ANO 2011 paušální daň daň Mendelova univerzita v Brně Ministerstvo financí České republiky Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky