reklama

Živnostníci s příjmem do 800 tisíc budou moci od roku 2021 platit paušální daň

Živnostníci s ročním příjmem do 800 000 korun budou moci od příštího roku platit pouze jednu paušální daň, schválila na pondělním jednání vláda. Přechod na paušální daň bude dobrovolný.

reklama

Malí živnostníci a podnikatelé by tak mohli přestat podávat daňové přiznání a dva další formuláře ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Místo toho by odváděli měsíčně jednu paušální daň. Aby se tak stalo, musí návrh schválit Parlament.

V příštím roce by se mělo jednat o částku 5 740 korun, je v tom zahrnuto sociální i zdravotní pojištění a také daň z příjmů v symbolické výšce 100 korun. Další roky by se tato částka měnila podle výšky průměrné mzdy. Počítá se také s navýšením minimálního sociálního pojištění o 15 procent.

K tématu

Ministerstvo financí uvedlo, že by paušální daň využila jen část živnostníků. Resort očekává, že po úpravě stropu maximálního ročního příjmu by mohlo do systému vstoupit zhruba 120 tisíc poplatníků. Lišit se výhodnost paušální daně bude podle toho, jaký výdajový paušál podnikatel využívá. S přihlášením k paušální daní už navíc nebude moci živnostník uplatňovat žádné další daňové slevy a úlevy, jako je například bonus na děti nebo sleva na manželku.

„Paušální daň se nevyplatí řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. Z těch živnostníků, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál, se paušální daň vyplatí těm, kteří nemají děti ani manželku, přičemž jejich příjem bude v pásmu od 46 tisíc do zhruba 83 tisíc korun měsíčně,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové (za ANO) původně navrhovalo, aby paušální daň mohly využít všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) do příjmu jednoho milionu korun. Vláda však částku v pondělí snížila na 800 tisíc. Paušální daň má podle Schillerové podnikatelům přinést kromě finanční úspory také méně administrativní zátěže a důvodů k většině kontrol z finančních úřadů.

Kritické jsou k návrhu odbory nebo někteří ekonomové. Odboráři zásadně nesouhlasí se zavedením paušální daně a návrh zákona odmítají. Varují před prohloubením rozdílů v tom, kolik pošle státu zaměstnanec a kolik živnostník. Návrh podle nich není určený pro živnostníky s nižšími příjmy, ale naopak s vyššími.

Podobně mluví i ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která navrhuje, aby paušální daň nebyla pro živnostníky do milionu korun příjmu, jak původně chtělo ministerstvo financí, ale pouze do příjmu ve výši 600 tisíc, uvedla pro CNN Prima NEWS. Rozdíl v odvodech živnostníků a zaměstnanců by totiž byl nižší.

Kritické k návrhu bylo už v připomínkovém řízení ministerstvo práce, které vede Jana Maláčová (ČSSD). Zmiňovalo právě nerovnosti mezi zaměstnanci a OSVČ v celkovém zdanění. Podle Maláčové by se tyto nerovnosti zavedením paušální daně ještě zvýšily.

V určité podobě lze paušální daň využít i dnes, předpokládá ji zákon o dani z příjmu. Není o ni velký zájem, návrh ministerstva je spíše rozšířením institutu paušální daně než úplnou novinkou.

Další hlavní zprávy

Finance

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Firmy žádají náhradu škody kvůli zajišťovacím příkazům, kterými Finanční správa blokovala majetek společností podezřelých z nezaplacení daně. Jde o celkovou sumu ve výši téměř 900 milionů korun. Ta zahrnuje finanční nároky za škodu, ušlý zisk či jiné formy újmy. Zajišťovací příkazy jsou kontroverzním tématem – jedná se o mimořádný nástroj berních úřadů, jehož využívání v minulých letech značně stouplo. Řada případů skončila u soudu, který v některých kauzách rozhodl ve prospěch firem.

Cestování

Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize

Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize

Devatenáctiletý instalatér Brad Duff ze skotského města Dundee navštívil v neděli večer svého kamaráda Reeceho Lornieho. Když pokročila noc, opilý tandem se zničehonic rozhodl, že si koupí letenky na Ibizu. Za pár hodin už si kamarádi užívali party na španělském ostrově. Pak přišlo ráno. A Brad v kocovině zjistil, že kvůli výletu přišel nejen o dost peněz, ale i o přítelkyni.

reklama
Do obchodu jen s rouškou. Chorvatsko zpřísňuje opatření, v zemi je půl milionu turistů
Hlasy z noční Karviné: Strach nemáme. Pražáci, přijeďte, nejsme malomocní
reklama
reklama
Vědecké objevy v obrazech: Kokosový olej je nebezpečnější než palmový

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Na Kutnohorsko se vracejí roušky. Omezeny jsou hromadné akce
Další články
reklama
reklama