reklama

Zjistěte, jakého kapra nekupovat a kde nakoupíte nejlevněji

Začal prodej vánočních kaprů. Zatímco ve městech se většinou stánky s káděmi objeví až o víkendu, mnoho nedočkavých zákazníků už vyráží pro ryby přímo k rybářům na sádky. Pod ruce prodejcům přitom tradičně koukají i inspektoři veterinární správy.

reklama

„Tady mám pocit, že je ryba čerstvá, není s ní tolik manipulace, jako když se převáží někam desítky kilometrů daleko,“ popisuje jeden ze zákazníků ve frontě, která se vytvořila před sádkami v Březině na Mladoboleslavsku.

Zajet si pro kapra přímo do rybářství obvykle znamená i ušetřit pár desítek korun. Například rybářství z Chlumce nad Cidlinou, které má pobočku právě v Březině, prodává ryby u sádek za 85 korun za kilo, ve stáncích stejné firmy u supermarketů ve městech zaplatí zákazníci za kilo minimálně stokorunu. V ceně se promítne hlavně doprava.

Plavající kapr, dobrý kapr

Česká obchodní inspekce hlídá, aby prodejci nepodváděli. Plánuje proto stovky kontrol po celé republice stejně jako Státní veterinární inspekce. Její inspektory zajímají především životní podmínky ryb v kádích.

„Při udělování pokut záleží na tom, zda jde o porušení veterinárního zákona nebo zákona na ochranu zvířat proti týrání. V extrémních případech se částky za porušení mohou pohybovat ve statisících i milionech korun v případě právnických osob, ale v praxi to jsou nejčastěji tisícové nebo desetitisícové pokuty,“ uvádí Zbyněk Semerád, ústřední ředitel Státní veterinární správy.

A jak poznat, že je ryba v kádi v pořádku? „V první řadě musí plavat. Voda musí být čistá a když se podíváte na její oko, nemělo by být zakalené. Ryba by také neměla mít povrchová zranění. Rozhodně nekupujte mrtvou rybu, i kdyby vám prodejce tvrdil, že ji usmrtil před malou chvílí,“ radí inspektor.

Tagy:

Bartošek: Babiš dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi BIS politikum

Premiér Andrej Babiš (ANO) dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) politické téma. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl člen sněmovního bezpečnostního výboru a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Řediteli BIS Michalu Koudelkovi vyprší mandát za pouhých deset dní. Stále ale není jasné, zda resort povede i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

reklama