reklama

Zjistěte, jakého kapra nekupovat a kde nakoupíte nejlevněji

Začal prodej vánočních kaprů. Zatímco ve městech se většinou stánky s káděmi objeví až o víkendu, mnoho nedočkavých zákazníků už vyráží pro ryby přímo k rybářům na sádky. Pod ruce prodejcům přitom tradičně koukají i inspektoři veterinární správy.

reklama

„Tady mám pocit, že je ryba čerstvá, není s ní tolik manipulace, jako když se převáží někam desítky kilometrů daleko,“ popisuje jeden ze zákazníků ve frontě, která se vytvořila před sádkami v Březině na Mladoboleslavsku.

Zajet si pro kapra přímo do rybářství obvykle znamená i ušetřit pár desítek korun. Například rybářství z Chlumce nad Cidlinou, které má pobočku právě v Březině, prodává ryby u sádek za 85 korun za kilo, ve stáncích stejné firmy u supermarketů ve městech zaplatí zákazníci za kilo minimálně stokorunu. V ceně se promítne hlavně doprava.

K tématu

Plavající kapr, dobrý kapr

Česká obchodní inspekce hlídá, aby prodejci nepodváděli. Plánuje proto stovky kontrol po celé republice stejně jako Státní veterinární inspekce. Její inspektory zajímají především životní podmínky ryb v kádích.

„Při udělování pokut záleží na tom, zda jde o porušení veterinárního zákona nebo zákona na ochranu zvířat proti týrání. V extrémních případech se částky za porušení mohou pohybovat ve statisících i milionech korun v případě právnických osob, ale v praxi to jsou nejčastěji tisícové nebo desetitisícové pokuty,“ uvádí Zbyněk Semerád, ústřední ředitel Státní veterinární správy.

A jak poznat, že je ryba v kádi v pořádku? „V první řadě musí plavat. Voda musí být čistá a když se podíváte na její oko, nemělo by být zakalené. Ryba by také neměla mít povrchová zranění. Rozhodně nekupujte mrtvou rybu, i kdyby vám prodejce tvrdil, že ji usmrtil před malou chvílí,“ radí inspektor.

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ: Duel Václava Klause ml. a Pavla Novotného k nelegálnímu večírku

Sledujte ŽIVĚ: Duel Václava Klause ml. a Pavla Novotného k nelegálnímu večírku

Za takzvaný papalášský večírek v zavřeném teplickém hotelu padají hlavy. Šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO) složil poslanecký mandát a ve funkci skončil i další z účastníků – ředitel libereckých policistů Vladislav Husák. Kdo je papaláš a kdo není, o to se teď hraje? Mají účastníci tajných večírků rezignovat? Je takový trest odpovídající? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové budou poslanec a předseda hnutí Trikolora Václav Klaus ml. a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).

Koronavirus

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Poslanci podporují povinné respirátory, ale pouze pokud jich bude dost, budou zdarma nebo pokud vláda zastropuje jejich ceny. Vláda by zároveň měla podle nich podpořit české firmy, které vyrábí kvalitní produkty a nenakupovat nefunkční zboží v Číně. Česko je nejlepší na světě a stát by to měl využít. Povinné nošení respirátorů po vzoru Rakouska nebo Německa navrhl minulý týden premiér Andrej Babiš.

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské
Násilné protesty v Nizozemsku pokračují. Je to jako občanská válka, hřímá premiér
reklama
reklama
Lidé s covidem v Manausu umírají, nemají kyslík. Může za to ministr, tvrdí žalobci

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici
Česko pokryl nový sníh a komplikuje dopravu. Místy napadne až 15 centimetrů
Další články
reklama
reklama