reklama

Zjistěte, jakého kapra nekupovat a kde nakoupíte nejlevněji

Začal prodej vánočních kaprů. Zatímco ve městech se většinou stánky s káděmi objeví až o víkendu, mnoho nedočkavých zákazníků už vyráží pro ryby přímo k rybářům na sádky. Pod ruce prodejcům přitom tradičně koukají i inspektoři veterinární správy.

reklama

„Tady mám pocit, že je ryba čerstvá, není s ní tolik manipulace, jako když se převáží někam desítky kilometrů daleko,“ popisuje jeden ze zákazníků ve frontě, která se vytvořila před sádkami v Březině na Mladoboleslavsku.

Zajet si pro kapra přímo do rybářství obvykle znamená i ušetřit pár desítek korun. Například rybářství z Chlumce nad Cidlinou, které má pobočku právě v Březině, prodává ryby u sádek za 85 korun za kilo, ve stáncích stejné firmy u supermarketů ve městech zaplatí zákazníci za kilo minimálně stokorunu. V ceně se promítne hlavně doprava.

K tématu

Plavající kapr, dobrý kapr

Česká obchodní inspekce hlídá, aby prodejci nepodváděli. Plánuje proto stovky kontrol po celé republice stejně jako Státní veterinární inspekce. Její inspektory zajímají především životní podmínky ryb v kádích.

„Při udělování pokut záleží na tom, zda jde o porušení veterinárního zákona nebo zákona na ochranu zvířat proti týrání. V extrémních případech se částky za porušení mohou pohybovat ve statisících i milionech korun v případě právnických osob, ale v praxi to jsou nejčastěji tisícové nebo desetitisícové pokuty,“ uvádí Zbyněk Semerád, ústřední ředitel Státní veterinární správy.

A jak poznat, že je ryba v kádi v pořádku? „V první řadě musí plavat. Voda musí být čistá a když se podíváte na její oko, nemělo by být zakalené. Ryba by také neměla mít povrchová zranění. Rozhodně nekupujte mrtvou rybu, i kdyby vám prodejce tvrdil, že ji usmrtil před malou chvílí,“ radí inspektor.

Další hlavní zprávy

Fotbal

Trpišovský se divil: Trest pro Kúdelu? Myslel jsem, že si ze mě dělají srandu

Trpišovský se divil: Trest pro Kúdelu? Myslel jsem, že si ze mě dělají srandu

Putování Slavie Evropskou ligou končí ve čtvrtfinále. Ráznou stopku vystavil v odvetě vítězstvím 4:0 anglický Arsenal. „Sešívaní“ dělali na hřišti v této sezoně skvělou reklamu českému fotbalu, zejména Britské ostrovy ale na Pražany zanevřely kvůli incidentu z osmifinálového zápasu v Glasgow mezi stoperem Ondřejem Kúdelou a Glenem Kamarou. I o tom, jak se ke kauze postavila organizace UEFA, mluvil po vypadnutí trenér vršovického klubu Jindřich Trpišovský.

360°

Topolánek: UEFA vnáší do sportu kulturní válku. Britové si pletou Slavii se Spartou

Topolánek: UEFA vnáší do sportu kulturní válku. Britové si pletou Slavii se Spartou

UEFA vnáší do sportu kulturní válku, řekl k rozhodnutí o trestu Ondřeje Kúdely a Glena Kamary bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Podle něj si Britové pletou Slavii se Spartou a Británie řeší své problémy na úkor hráče, který ani nemusí umět dobře anglicky. A Hrad se svým prohlášením chce podle politika akorát rozdělovat českou společnost.

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč
Třinec jde za Libercem do finále extraligy. Sedmý zápas s Boleslaví rozsekl Růžička
reklama
reklama
Máme učit, ne testovat. Ředitel semilské školy si stojí za svým, hrozí mu odvolání

Školství

Domácí zpravodajství

Další rebelující základka: V Jiříkově se žáci mohou testovat doma před odchodem do školy
Další články
reklama
reklama