reklama

Zjistěte, jakého kapra nekupovat a kde nakoupíte nejlevněji

Začal prodej vánočních kaprů. Zatímco ve městech se většinou stánky s káděmi objeví až o víkendu, mnoho nedočkavých zákazníků už vyráží pro ryby přímo k rybářům na sádky. Pod ruce prodejcům přitom tradičně koukají i inspektoři veterinární správy.

reklama

„Tady mám pocit, že je ryba čerstvá, není s ní tolik manipulace, jako když se převáží někam desítky kilometrů daleko,“ popisuje jeden ze zákazníků ve frontě, která se vytvořila před sádkami v Březině na Mladoboleslavsku.

Zajet si pro kapra přímo do rybářství obvykle znamená i ušetřit pár desítek korun. Například rybářství z Chlumce nad Cidlinou, které má pobočku právě v Březině, prodává ryby u sádek za 85 korun za kilo, ve stáncích stejné firmy u supermarketů ve městech zaplatí zákazníci za kilo minimálně stokorunu. V ceně se promítne hlavně doprava.

Plavající kapr, dobrý kapr

Česká obchodní inspekce hlídá, aby prodejci nepodváděli. Plánuje proto stovky kontrol po celé republice stejně jako Státní veterinární inspekce. Její inspektory zajímají především životní podmínky ryb v kádích.

„Při udělování pokut záleží na tom, zda jde o porušení veterinárního zákona nebo zákona na ochranu zvířat proti týrání. V extrémních případech se částky za porušení mohou pohybovat ve statisících i milionech korun v případě právnických osob, ale v praxi to jsou nejčastěji tisícové nebo desetitisícové pokuty,“ uvádí Zbyněk Semerád, ústřední ředitel Státní veterinární správy.

A jak poznat, že je ryba v kádi v pořádku? „V první řadě musí plavat. Voda musí být čistá a když se podíváte na její oko, nemělo by být zakalené. Ryba by také neměla mít povrchová zranění. Rozhodně nekupujte mrtvou rybu, i kdyby vám prodejce tvrdil, že ji usmrtil před malou chvílí,“ radí inspektor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pastrňák, Crosby nebo McDavid v Pekingu? Hrozí, že hvězdy NHL na olympiádě nebudou

Hlasité „hurá“ zaznělo na začátku září snad od každého hokejového fanouška. NHL si plácla s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) a na blížících se zimních hrách v Pekingu se měla sejít ta nejlepší hráčská společnost. Zdálo se, že jde o hotovou věc. Jenže poslední týdny vyvolávají obavy, zda se David Pastrňák, Sidney Crosby a další hvězdy ze zámoří do čínské metropole skutečně vydají.

Etzler kvůli covidu skončil na kyslíku. Které další celebrity bojovaly s těžkým průběhem?

Herec Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici na dýchacích přístrojích. Fanouškům prostřednictvím sociální sítě napsal, že nebyl očkován a vyzval národ, aby neudělal stejnou chybu jako on. V českém šoubyznysu není jediným, kdo měl velmi těžký průběh nemoci. Koho dalšího koronavirus dostal na lopatky?

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

reklama