Obyvatelé Francie a Německa stále častěji odmítají očkování vakcínou proti COVID-19 od společnosti AstraZeneca. Obávají se vedlejších účinků a nejisté účinnosti, kterou jí někteří přisuzují. Vedení obou zemí musí své obyvatele ujišťovat o kvalitách přípravku, aby se nezkazil dřív, než ho stačí aplikovat, informovala agentura AFP.
„Pokud by mi nabídli právě tuto vakcínu, samozřejmě bych ji využil,“ prohlásil ve čtvrtek francouzský prezident Emmanuel Macron. Vakcína od firmy AstraZeneca podle něj odpovídá zdravotnickým předpisům a je bezpečná. Na občany kvůli očkování apeloval i ministr zdravotnictví Olivier Véran.
V podobném duchu oslovila lidi i Němce kancléřka Angela Merkelová, když o přípravku mluvila jako o „vakcíně, které můžeme důvěřovat“. Bavorský premiér Markus Söder žádal, aby „ani jedna dávka AstraZenecy nezůstala ležet na skladě ani se nevyhodila“. Angela Merkelová se ve středu setká s představiteli spolkových zemí k jednání o dalším postupu v boji s pandemií.
V USA stále neschválená, ve Francii onemocněli zdravotníci
Francie podle AFP dosud použila zhruba 240 000 z 1,7 milionu dodaných dávek vakcíny od AstraZenecy, Německo aplikovalo zhruba stejný počet dávek z 1,45 milionu dodaných. Například Spojené státy dosud přípravek od AstraZenecy neschválily.
Pověst přípravku britsko-švédské společnosti podle AFP nezlepšuje skutečnost, že ho například francouzské zdravotnické úřady nedoporučily pro osoby starší 65 let. V jiných zemích je tato hranice dokonce nižší. Například v Česku se ale touto vakcínou mohou očkovat všichni dospělí.
Panují také obavy, zda vakcína od AstraZenecy působí proti jihoafrické mutaci koronaviru. Několik francouzských nemocnic eviduje případy vedlejších účinků u naočkovaných zdravotníků, nejčastěji symptomů chřipky. Tato skutečnost vedla v některých nemocnicích, včetně té ve městě Saint-Lô v Normandii, k zastavení očkování přípravkem od AstraZenecy. Fungování nemocnice totiž ohrožovala skutečnost, že příliš mnoho zdravotníků muselo po očkování na neschopenku.
Podle studií je přípravek firmy AstraZeneca vyvinutý ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou vysoce účinný, proti jiným vakcínám je navíc levnější a snáze se skladuje.