reklama

Očkování proti covidu každý rok, vzkazují praktici. Protilátky nemusí vydržet

Očkování proti koronaviru by mohlo být každý rok, prohlásil na úterní tiskové konferenci praktický lékař Cyril Mucha. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka zdůraznil, že pokud lidé chtějí být lidé očkováni proti COVID-19 u praktika, musí kontaktovat přímo jeho. Ten pak zájemce zapíše do centrálního registračního systému. Pokud se přihlásí do systému sám, bude naočkován v očkovacím centru. Šonka zároveň uvedl, že praktici by mohli podávat lék ivermektin.

reklama

„Vypadá to, že proti covidu budeme očkovat opakovaně jako proti chřipce, těžko ale říci, jestli to bude každý rok. Protilátky asi nebudou přetrvávat,“ řekl na úterní tiskové konferenci praktický lékař Cyril Mucha. Podle něj má očkování v České republice skluz zejména proto, že vláda zaspala. „Chyba se stala už v dubnu, kdy se vědělo, že očkovat se někdy bude. A měl se udělat plán a ne to řešit až v prosinci, kdy přišly vakcíny,“ dodal Mucha.

Pokud chcete na očkování k praktickému lékaři, kontaktujte ho

Sdružení praktických lékařů podle Šonky předalo na konci minulého týdne Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) seznam čtyř tisíc ordinací, které se chtějí do očkování zapojit. Od pondělí jsou do systému připojeny a mohou do něj zapisovat své pacienty. Další lékaři se podle Šonky hlásí. „Během týdnů nebo měsíců se dostaneme do stavu, že budou očkovat prakticky všichni praktici,“ řekl Šonka. Některé nově zapojené ordinace, zejména v Moravskoslezském kraji, podle Šonky už v pondělí dostaly od kraje vakcíny.

Lékaři nyní podle Šonky v systému vidí, kdo z jejich pacientů už je někde zapsán k očkování. Může pak sám kontaktovat ty, kteří ještě žádnou registraci nemají. Není ale možné, aby si praktik někoho už registrovaného „stáhl“ k očkování do své ordinace. Praktici chtějí, aby to v budoucnu možné bylo. V současnosti je to možné pouze tak, že pacient zruší svoji rezervaci v systému telefonicky přes centrální linku, což je podle praktiků poměrně složité.

„Nečekejte, že se lékař ozve. Ozvěte se vy a udělejte to běžným způsobem, jakým se svým lékařem komunikujete,“ vyzývá Šonka. Praktik Mucha apeluje, aby lidé do ordinací spíše nevolali. „Zejména kvůli přetíženým linkám. Je to ale na každé ordinaci, někdo třeba spustil registrační systém,“ vysvětlil.

Pokud se zájemce o očkování přihlásí přímo ke svému praktickému lékaři, kraj bude mít přehled o tom, kolik lidí čeká na očkování v konkrétní ordinaci, a podle toho poskytne lékaři vakcínu. Šonka upozornil, že centrální registrační systém nefunguje tak, že by si zájemci o očkování u praktických lékařů mohli v systému vybrat termín přímo u svého lékaře. Pokud se lidé do systému zaregistrují, budou naočkováni v očkovacím centru.

Praktici by mohli podávat lék ivermektin

Šonka zároveň zdůraznil, že složité zadávání pacientů do systému bere praktikům mnoho času. „Možná je tady chvíle, aby lékaři zaměstnali dobrovolníka v administrativě. Kdyby praktik nemusel dělat sekretářku a vyplňovače, uvolní se mu hodně času,“ uvedl Šonka. Podle něj by mohli praktici také podávat lék ivermektin, který k léčbě pacientů s COVID-19 zkouší nemocnice v Brně. Jednají o tom s ministerstvem.

V pondělí se otevřela možnost registrovat se k očkování proti COVID-19 pro lidi starší 70 let. K poledni se jich zaregistrovalo asi 124 tisíc. Sedmdesátníků je v Česku zhruba milion. Od 15. ledna se mohou zapisovat k očkování lidé nad 80 let, kterých je zhruba 440 tisíc. Od února přibyla možnost registrace také pro zdravotníky a od soboty pro učitele. Těch se přihlásilo na 130 tisíc. Celkem se podle Chytré karantény k pondělí registrovalo 390 195 lidí, z toho 204 056 lidí má rezervaci termínu.

Tagy:
očkování Petr Šonka očkovací centrum Sdružení praktických lékařů ČR praktičtí lékaři očkovací strategie ivermektin registrace registrační systém

Hlavní zprávy

Elektřina i plyn příští rok podraží, oznámily úřady. Kolik si za energie lidé připlatí?
Energetika

Elektřina i plyn příští rok podraží, oznámily úřady. Kolik si za energie lidé připlatí?

Elektřina a plyn v příštím roce lidem zdraží. Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta. Vyplývá to ze středečního oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje. V celkových cenách se projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu. Další zdražení lidi čeká u neregulované složky ceny energie, do které dodavatelé energií promítají nákupy drahých energií na burze, uvedl ERÚ.

Napětí roste: Lukašenko hrozí ruskými jadernými zbraněmi, Putin varuje NATO kvůli Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý varoval Severoatlantickou alianci, aby na Ukrajině nepřekročila „červenou čáru“. Tou by podle něj bylo rozmístění určitých útočných raket na ukrajinském území, uvedly ruské agentury. V takovém případě by Rusko „bylo nuceno jednat“, zdůraznil šéf Kremlu. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se dnes zmínil o možnosti rozmístit ruské jaderné zbraně na území své země, pokud by se alianční jaderné zbraně ocitly v Polsku.

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Za fandění dva miliony. Rosol daviscupovými požadavky naštval Kaderku, hrozí soud

Střídání stráží. Tak by se dalo nazvat vystoupení českého daviscupového týmu na finále Davis Cupu. Ačkoliv se od něj nic nečekalo, pořádně potrápil o poznání silnější Francouze i Brity a jmenovitě se o to zasloužili mladíci Tomáš Macháč a Jiří Lehečka. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nestál na výkonech zkušeného Jiřího Veselého, a už vůbec ne na Lukáši Rosolovi. Ten byl původně v nominaci, ovšem kvůli údajným požadavkům na odměnu se nakonec v Innsbrucku nepředstavil.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama