Jak snížit množství metanu v ovzduší? Evropská komise navrhuje emisní povolenky pro chovatele skotu. Naopak vědci a farmáři ze Skotska zkouší proti nebezpečnému plynu narcis. Jeho výtažky, které se přidávají do krmiv, by mohly snížit produkci metanu o 30 procent. Čeští zemědělci jsou ale k takovým pokusům skeptičtí.
Původně farmáři z Velké Británie pěstovali narcisy především na výrobu léků proti Alzheimerově chorobě. Společně s vědci ze skotské univerzity ovšem našli další blahodárnou vlastnost narcisů – zabraňují totiž přežvýkavcům produkovat metan. „Vlády po celém světě chtějí zavádět vyšší daně na chovatele dobytka nebo kvóty, kolik můžete mít kusů skotu. Narcisy nám dávají příležitost to změnit,“ uvedl farmář Kevin Stephens.
A ze Skotska do Česka. V podniku nedaleko Prahy chovají přes tisícovku dojnic. To, že by jim přidávali do krmiv extrakt z narcisů, si ale představit nedokážou. „Krávy z intenzivního chovu, které mají vysokou užitkovost, mají kvalitní krmení, kde není moc vlákniny a kde se nevytváří mnoho metanu. To je cesta, jak zachovat výrobu, a přitom šetřit životní prostředí,“ sdělil redakci CNN Prima NEWS generální ředitel Agro Jesenice Josef Kubiš.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Když válčit, tak ekologicky. Aktivisté tlačí na OSN, aby donutila armády vykazovat emise
Evropská komise stále uvažuje nad zavedením emisních povolenek pro střední a velké chovatele skotu. Pirátští europoslanci jsou pro zavedení takových opatření, i když tvrdí, že vědecká řešení jako třeba narcisy jsou správnou cestou k řešení problému. „Myslím, že pokud to dokáže snížit emise tak, jak je slibováno, pak bychom to měli zohlednit v legislativě a chápat producenty emisí, že produkují méně,“ uvedl europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).
„Jsme teprve na začátku procesu. Od vědeckého objevu, přes vyzkoušení preparátu je dlouhá doba,“ doplnila europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Čeští zemědělci se ale za znečištovatele nepovažují. „Krávy nic navíc nedělají, to jsou jenom nesmysly vědců, kteří nechápou podstatu zemědělství,“ dodal Kubiš. Právě vědci ovšem odhadují, že hospodářská zvířata produkují zhruba 14 procent světových emisí skleníkových plynů.