360°, Michael Kohajda, Margita Balaštíková, Vladimír Špidla, Lenka Zlámalová, Lukáš Kovanda - 9.6. v 21:30
V případě debaty o důchodech zbývá jediné řešení – musí se výrazně snížit počet lidí, kteří budou skutečně žít ze starobní penze. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla politická komentátorka Lenka Zlámalová. Podle ní není normální, aby občané pobírali starobní důchod přes 25 let. Zároveň upozornila na neudržitelnost současného systému.
„Je spousta druhů práce. Věc se nemá tak, že někdo, kdo dělal fyzicky náročnou práci, ve stáří už nemůže dělat nějakou mnohem příjemnější práci, třeba jen dvakrát nebo třikrát v týdnu. V případě debaty o důchodech je jediné řešení – musí být výrazně míň lidí, kteří budou skutečně žít ze starobní penze,“ řekla Zlámalová ve vysílání CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přes 13 hodin řečnění. Poslanci posvětili změny v penzích, Sněmovnu dusily obstrukce
„Prodlužuje se nám výrazně délka života, mění se celé paradigma života a prostě není normální, aby lidé byli 26 let ve starobním důchodu,“ dodala analytička.
Podívejte se na celý rozhovor s Lenkou Zlámalovou, která v pořadu 360° na CNN Prima NEWS diskutovala společně s expremiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD) a ekonomem Lukášem Kovandou. Hlavním tématem byla udržitelnost důchodového systému.
Lenka Zlámalová Zdroj: CNN Prima NEWS
Komentátorka týdeníku Echo Lenka Zlámalová Zdroj: CNN Prima NEWS
Analytička Lenka Zlámalová Zdroj: CNN Prima NEWS
Vladimír Špidla Zdroj: CNN Prima NEWS
Vladimír Špidla v pořadu k věci 31. května 2023 Zdroj: CNN Prima NEWS
bývalý premiér Vladimir Špidla (ČSSD) v pořadu 360 na CNN Prima NEWS Zdroj: CNN Prima NEWS
Vládní návrh změny v systému zahrnuje pomalejší řádné valorizace důchodů a zpřísnění podmínek pro předčasnou penzi. Obsahuje také nahrazení nynějších pravidel mimořádných valorizací penzí v podstatě dočasným přídavkem. Zpomalení valorizace a přísnější podmínky mají podle ministerstva práce a sociálních věcí přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování.
Průzkum: Změna důchodového systému ano, vyšší věk odchodu do penze ne, shodují se lidé
Přes 70 procent české veřejnosti se shodne na tom, že je třeba v brzké době udělat nějaký výrazný zásah do důchodového systému tak, aby byl udržitelný i do budoucna. Na konkrétních návrzích změn je mezi lidmi ale menší shoda. Největší podporu, od tří pětin občanů, má navýšení plateb pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a lidi pracující na dohodu. Naopak nejméně lidí, 30 procent, souhlasí s tím, aby byl věk pro odchod do penze navázaný na očekávanou dobu dožití. Vyplynulo to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT), která jej zveřejnila v neděli.
Opozice opatření pětikoalice v boji proti zadlužování ostře kritizuje. Často mluví o údajném okrádání důchodců. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS se k tématu penzí vyjádřil 1. místopředseda ANO Karel Havlíček.
„Reformu jsme sice nepředložili, ale to neznamená, že nebudeme kritizovat něco, co není důchodovou reformou. Principiálně nám vadí, že si berete důchodce jako rukojmí. Máte tu drzost ze sebe ještě dělat mravokárce a obětní beránky, že napravujete něco, co jsme dělali my. Důchodci ale v tomhle nejsou dlužníci,“ vzkázal Havlíček místopředsedovi Sněmovny Janu Skopečkovi (ODS).
Zástupci pětikoalice nicméně opozičnímu hnutí ANO vyčítají, že za osm let ve vládě vlastní penzijní reformu nepředložilo. „Ve chvíli, kdy vidím, jak se penzijní systém vyvíjí, tak nebudu říkat, že na něj nebudu sahat. Ve volbách jsme reformu slibovali. Přišlo mi úplně absurdní, co jsme slyšeli ve Sněmovně. Připadá mi, jako kdyby (zástupci opozice) prošli nějakým šamanským rituálem,“ sdělil Skopeček.
Podle odborů by otázka důchodového věku měla být věcí kvality dožití, nikoli jen pouhého věku. Odboráři rovněž navrhují seznam profesí, kterých by se týkal předčasný odchod do důchodu – například oceláře, potápěče nebo hasiče.