reklama

Jak se vyrábí sýr? Nejprve se srazí mléko, poté nastává doba zrání

V televizním speciálu Zlaté české ručičky tentokrát redakce CNN Prima NEWS pátrala po tom, jak se vyrábí sýr. Na proces produkce tohoto mléčného výrobku se štáb podíval do firmy Madeta, jejíž historie sahá do roku 1837.

reklama

Výroba sýru zabere zhruba dva měsíce. A na začátku je mléko. Nejdříve se v něm zničí mikroorganismy a pak se do něj přidají sýrařské kultury, které zajistí zrání sýru. Například při výrobě 30procentního eidamu se mléko vychladí na 32 stupňů a napustí se do výrobníku o obsahu 12 000 litrů.

„Mléko se srazí v požadovaném čase na takovou sýřeninu. A ta sýřenina se potom zpracovává krájením, ta hmota se rozkrájí na větší kusy, které se potom mechanicky namáhají,“ vysvětloval CNN Prima NEWS mistr sýrař Josef Pánek.

K tématu

Posléze se mléko vypustí do předlisovací vany, kde se oddělí syrovátka. Po 13 minutách předlisování se bloky sýru nakrájí a putují do tunelového lisu. „Po vylisování se sýry z forem vyfukují a po dopravním pásu ten proces běží do solných lázní, kde se naplavují do solicího šteláře, který se potom potápí do solné lázně,“ doplnil Pánek.

Po osolení, které trvá dva dny, se sýry zabalí. A to buď celé, nebo se ještě nakrájí na cihly. Pak sýry dva měsíce zrají. Jakmile je proces zrání u konce, sýry se nakrájí na krájecí lince. Například na plátky, o ty je podle firmy největší zájem. Některé sýry se dále taví a zabalí se do známých trojhránků.

Na výrobu jednoho kilogramu sýru je zapotřebí 10 až 12 litrů mléka. Na výrobě sýrů pracuje 600 zaměstnanců a dalších 900 v ostatních provozech firmy.

K tématu

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama