CNN Prima News Madeta

Madeta

Výpis příspěvků ke štítku „Madeta“

Ceny potravin v otázkách a odpovědích. Proč se zdražovalo nejvíce a co bude hrozit dál?

Vysoké ceny potravin budou Čechy strašit i v příštím roce. Důvodem je další avizované zdražení, které zřejmě plánují obchodní řetězce. Vláda Petra Fialy (ODS) přitom slibovala, že obchodníci budou zlevňovat kvůli nižší dani z přidané hodnoty. Opak je ale pravdou a v lednu si znovu připlatíme. Jak zdražení bude vypadat a co stojí za vysokým nárůstem cen potravin?

Zdražíme, varuje šéf Madety. Přijde prý o slíbenou dotaci. Nemluví pravdu, diví se Výborný

Madeta od ledna zřejmě zdraží výrobky nejméně o tři až pět procent. Podle jejího generálního ředitele Milana Teplého firmě rostou náklady ve všech možných směrech. Největší česká mlékárna navíc tvrdí, že měla slíbenou státní dotaci v hodnotě 100 milionů korun. Že ji nakonec neobdrží, se prý vedení Madety dozvědělo až letos v září. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v reakci na to řekl, že Teplý nemluví pravdu. „Je s podivem, že ten, kdo vykupuje mléko od českých zemědělců za výrazně nižší ceny než německé mlékárny, si dovolí uvažovat o zdražení,“ sdělil člen vlády na sociálních sítích.

Nenápadné triky a výrazné zdražování v supermarketech. Co odhalují staré letáky obchodů?

Inflace se v České republice podepisuje zejména na cenách potravin. Už více než rok můžeme v obchodech vidět rychlé zdražování, kterému neunikla drtivá většina sortimentu. Dobře je to patrné na srovnání letáků supermarketů s nabídkou uváděnou před čtyřmi lety. Ceny potravin jsou vyšší o desítky procent a obchody nabízejí menší produkty za více peněz.

Náhražky másla jdou na dračku. Lidé si produkty často pletou, výrobci si chybu nepřipouští

Rostlinná náhražka másla dotahuje cenu, kterou ještě nedávno drželo máslo klasické. Za poslední rok rostlinný tuk zdražil o 56 procent. Některé takové výrobky se přitom obalem nápadně podobají pravému máslu z živočišného tuku a lze si je tak snadno splést. Sdružení obrany spotřebitelů tvrdí, že takové jednání není v pořádku a mělo by se kontrolovat. Výrobci však v označení produktu nechybují.

KOMENTÁŘ: Mají firmy s energiemi opravdu problém, nebo se nám šéf Madety jen vysmívá?

Pokud stát rychle nepomůže tuzemským firmám s rostoucími cenami energií, bude následovat vlna krachů a desetitisíce, možná statisíce lidí přijdou o práci. Takovou rétorikou nás masírují zástupci nejrůznějších podnikatelských svazů, komor nebo asociací. Jako jeden z prvních s takovým varováním přišel šéf mlékárenského gigantu Madeta Milan Teplý, který si v létě stěžoval, že jeho firma nebude mít na elektřinu. Nyní se z jeho úst dozvídáme, že Madeta letos vydělá slušných 80 milionů korun.

Nebudeme mít na elektřinu, varuje šéf Madety. Hraje se o trh, vydělají na tom Němci

Největší česká mlékárna Madeta je za červenec v červených číslech, tedy ve ztrátě. Náklady na elektřinu stouply firmě meziročně o 90 až 100 procent, jde o stovky milionů korun. Za první pololetí měla firma sice meziročně vyšší obrat, ale hlavně díky tomu, že výrazně zdražila. Jestli bude pokračovat červencový stav, nebude mít podnik z čeho zaplatit v lednu 2023 elektřinu. Ve čtvrtek to na českobudějovické výstavě Země živitelka řekl generální ředitel Madety Milan Teplý.