CNN Prima News Madeta

Madeta

Výpis příspěvků ke štítku „Madeta“

Veterina šetří děsivé záběry týrání krav. Chceme kamery všude, brojí kritici zemědělské novely

Aktualizováno

Do Sněmovny míří ve třetím čtení novela veterinárního zákona. Pochází z pera ministerstva zemědělství a má zajistit lepší nakládání s hospodářskými zvířaty. Jejím kritikům však vadí, že počítá pouze s instalací kamer při vstupu do areálu. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslankyně Klára Kocmanová (Piráti) navrhly pozměňovací návrh. Ten by měl zajistit dohled nad celým procesem porážky, upozornil pro CNN Prima NEWS Pavel Buršík z organizace Obránci zvířat, která úpravu podporuje. Bouřlivou diskuzi o týrání zvířat vyvolaly děsivé záběry z kravínů, které v minulých dnech zveřejnila iniciativa Zvířata nejíme.

Řetězce zdražují a následně potraviny nabízejí ve slevě za původní cenu. Na co si dát pozor?

Obchodní řetězce některé potraviny zdražují. Následně je ve slevách nabízejí za dřívější sníženou cenu. Agrární analytik Petr Havel tvrdí, že slevové akce jsou vždy na dohodě samotného prodejce a výrobce. Neznamená to tedy, že by výrobek byl zdražen uměle. Pro CNN Prima NEWS také uvedl, že spotřebitelé jsou proti slevám lépe chráněni než v minulosti. I z toho důvodu dostávají řetězce mnohatisícové pokuty za slevy, které jsou ale ve skutečnosti zdražením.

Kampaň MLÉK.O. odhaluje skrytou krutost mléčného průmyslu.

Mléčné farmy skrývají temnou realitu, Investigativní záběry pořízené na mléčných farmách v České republice za poslední dva roky přinášejí drastická svědectví o tom, co stojí za mlékem a mléčnými produkty známých mlékáren jako jsou Madeta, Kunín a další. Spolek Zvířata nejíme spustil kampaň MLÉK.O. – konec lží o mléku, jejíž cílem je odhalit skutečnou tvář mlékárenského průmyslu.

Máslo v obchodech prudce zdražuje. Kostka je k mání i za 70 korun, co za tím stojí?

Plošné zdražování potravin dávno skončilo, přesto lidé mohou v regálech obchodů narazit na cenové výkyvy. V současné době se to týká zejména másla, které od jara zdražilo i o několik desítek korun. Zatímco v zimě jsme mohli vidět čtvrtkilogramovou kostku okolo 50 korun, nyní dosahuje cena až k 70 korunám. Máme se obávat dalšího zvyšování?

Ceny potravin v otázkách a odpovědích. Proč se zdražovalo nejvíce a co bude hrozit dál?

Vysoké ceny potravin budou Čechy strašit i v příštím roce. Důvodem je další avizované zdražení, které zřejmě plánují obchodní řetězce. Vláda Petra Fialy (ODS) přitom slibovala, že obchodníci budou zlevňovat kvůli nižší dani z přidané hodnoty. Opak je ale pravdou a v lednu si znovu připlatíme. Jak zdražení bude vypadat a co stojí za vysokým nárůstem cen potravin?

Zdražíme, varuje šéf Madety. Přijde prý o slíbenou dotaci. Nemluví pravdu, diví se Výborný

Madeta od ledna zřejmě zdraží výrobky nejméně o tři až pět procent. Podle jejího generálního ředitele Milana Teplého firmě rostou náklady ve všech možných směrech. Největší česká mlékárna navíc tvrdí, že měla slíbenou státní dotaci v hodnotě 100 milionů korun. Že ji nakonec neobdrží, se prý vedení Madety dozvědělo až letos v září. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v reakci na to řekl, že Teplý nemluví pravdu. „Je s podivem, že ten, kdo vykupuje mléko od českých zemědělců za výrazně nižší ceny než německé mlékárny, si dovolí uvažovat o zdražení,“ sdělil člen vlády na sociálních sítích.

Nenápadné triky a výrazné zdražování v supermarketech. Co odhalují staré letáky obchodů?

Inflace se v České republice podepisuje zejména na cenách potravin. Už více než rok můžeme v obchodech vidět rychlé zdražování, kterému neunikla drtivá většina sortimentu. Dobře je to patrné na srovnání letáků supermarketů s nabídkou uváděnou před čtyřmi lety. Ceny potravin jsou vyšší o desítky procent a obchody nabízejí menší produkty za více peněz.

Náhražky másla jdou na dračku. Lidé si produkty často pletou, výrobci si chybu nepřipouští

Rostlinná náhražka másla dotahuje cenu, kterou ještě nedávno drželo máslo klasické. Za poslední rok rostlinný tuk zdražil o 56 procent. Některé takové výrobky se přitom obalem nápadně podobají pravému máslu z živočišného tuku a lze si je tak snadno splést. Sdružení obrany spotřebitelů tvrdí, že takové jednání není v pořádku a mělo by se kontrolovat. Výrobci však v označení produktu nechybují.