Nebýt Správy státních hmotných rezerv (SSHR), možná by se žáci základních škol testovali na koronavirus také testy ze stolice nebo hlenů. Ministerstvo zdravotnictví už pod vedením Petra Arenbergera (za ANO) totiž SSHR zaslalo specifikaci pro nákup testů, která zmíněné typy rovněž zahrnovala.
O tom, jaké testy se stát chystá pro školou povinné žáky nakoupit, nevěděl ani ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle serveru Neovlivní.cz ministerstvo zdravotnictví již pod vedením Petra Arenbergera poslalo Správě státních hmotných rezerv specifikaci pro nákup antigenních testů, v níž správě dávalo možnost pořídit i testy pro zjišťování přítomnosti koronaviru ze stolice dětí či z jejich hlenů (vedle testů z nosohltanu).
„Když jsme minulý týden obdrželi od ministerstva zdravotnictví specifikaci, stálo tam, že test musí být určen k odebírání vzorků neinvazivním způsobem z přední části nosu, ze slin, z ústní dutiny, ze zadní části dutiny ústní, ze stolice a ze sputa (z hlenu),“ potvrdil redakci CNN Prima NEWS Jakub Linka, mluvčí Správy státních hmotných rezerv.
Ministr školství se o této možnosti dozvěděl až po upozornění jejího šéfa. Ten totiž Plagovi podle Neovlivní.cz poslal mail, v němž se ujišťuje, zda jsou rektální či hlenové testy pro resort školství akceptovatelné. Díky specifikaci obdržené od ministerstva zdravotnictví by totiž SSHR musela takové testy pořídit, pokud by se do tendru přihlásila firma, která by podmínky výběrového řízení splnila.
Arenberger tlaku ustoupil
„Výběrové řízení musí být jednoznačně vyhodnotitelné a transparentní – takže podle této specifikace v dopisu jsou všechny tyto metody odběru rovnocenné, a tudíž v případě splnění ostatních parametrů akceptovatelné. Proto si Vás na toto dovoluji upozornit a rád bych od Vás měl potvrzené stanovisko, že takto postavená specifikace je pro Vámi řízené ministerstvo akceptovatelná,“ cituje web Neovlivní.cz ze Švagrova mailu Plagovi.
Ministr školství měl následně napsat e-mail premiérovi Andreji Babišovi (ANO), kde jej na postup upozornil a sdělil, že je zděšen. „Pevně doufám, že se jedná o pochybení či omyl,“ napsal údajně Plaga Babišovi. Zároveň jej informoval, že hodlá požádat ministra zdravotnictví, aby specifikaci pro nákup testů upravil tak, aby se jednalo skutečně o testy neinvazivní a vhodné pro bezpečný návrat dětí do škol a zároveň aby nebyly psychickou překážkou pro návrat dětí k bezpečnému vzdělávání.
Web Neovlivní.cz uvedl, že po zveřejnění informací o nestandardní specifikaci ministerstvo zdravotnictví své původní rozhodnutí o pořízení rektálních testů pro školy zrušilo. Zůstane tedy pouze testování z nosu, slin a přední části úst. „Pan ministr už v pátek řekl v médiích, že specifikaci ještě upřesní. A dnes ráno nám toto upřesnění poslal. Jinak platí, že za technickou specifikaci je odpovědné ministerstvo zdravotnictví,“ doplnil Linka pro CNN Prima NEWS.
Havlíček: Účinnost nedokážu posoudit
Téma rektálních testů pro žáky se řešilo také v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) na otázku moderátorky, zda je vhodné, aby stát prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv takové testy pořídil, neodpověděl. „Přiznám se, že to neumím posoudit. Nejsem epidemiolog a nedokážu tu účinnost posoudit,“ uvedl.
Jeho oponent v diskusi Zbyněk Stanjura (ODS) zpochybňoval, zda je vhodné děti ve školách testovat nepříliš účinnými antigenními testy, navíc dvakrát týdně, zatímco firmy povinně testují pouze jednou za sedm dní. „Vláda potřebuje vyprázdnit sklady nekvalitních antigenních testů a řekne, že děti to nějak vydrží,“ řekl v Partii šéf poslanců ODS.
Havlíček připustil, že použití PCR testů by sice bylo přesnější, ovšem z důvodu obrovského počtu osob, které by takto bylo třeba otestovat, je tento způsob nepoužitelný. „Ve škole jsou řádově stovky dětí, tam to organizačně zvládnout lze. Ve firmách pracují tisíce lidí a není možné je všechny otestovat dvakrát za týden,“ uvedl šéf resortů průmyslu, obchodu a dopravy.