reklama

Zpátky do lavic: Těším se na kamarády i paní učitelku, říká malá Alexandra

Přestože je týden po Velikonocích, tisíce žáků prvního stupně základních škol si připadají jako na začátku září. Děti se těší, až uvidí naživo své soukmenovce ze třídy, ale i paní učitelky a pány učitele. Radost ze znovuusednutí do lavic jim nekazí ani nutnost dvakrát týdně se otestovat na přítomnost koronaviru nebo fakt, že se ve školách budou po týdnu střídat.

reklama

Desetiletá Alexandra z Krupky na Teplicku se pondělka nemohla dočkat. Celý víkend se chystala na okamžik, kdy si naskládá sešity a učebnice do školní brašny, nasedne se svou maminkou Zdeňkou do vozu a pojede do nedalekých Teplic, kde navštěvuje čtvrtou třídu základní školy na Metelkově náměstí. A reportér redakce CNN Prima NEWS mohl být u toho.

Konečně pondělí ráno. Malá Saša už netrpělivě vyhlíží hodiny, dnes musí do školy vyrazit asi o 30 minut dříve než obvykle. Než bude vpuštěna do třídy, musí totiž podstoupit antigenní test na koronavirus. Nevztahuje se na ni výjimka – nemoc COVID-19 totiž dosud neprodělala a nemá ani PCR test ne starší než 48 hodin.

Jako když se dloubeš v nose

Testování má probíhat v tělocvičně, která je součástí školní budovy. „Myslím, že budu negativní,“ hlásí žákyně 4. A třídy a cítí mírné mrazení. „Trochu se bojím. Viděla jsem, jak šťourali tyčinkou v nose bráchovi, který byl na testu někdy v únoru. Ale strašně se těším na paní učitelku i na kamarády,“ dodává Alexandra.

Přijíždíme ke škole a hledáme místo na parkování, což zde bývá trochu problém. Máme ale dostatečnou časovou rezervu, takže si můžeme dovolit auto nechat trochu dál od budovy. Už z dálky vidíme dlouhý had dětí a rodičů postávajících před vchodem do tělocvičny. Pedagogové dohlížejí na dodržování rozestupů a také na to, zda mají všichni náležitě zakryté dýchací cesty. Stojíme se Sašou a její maminkou trpělivě ve frontě a čekáme, až přijde na Alexandru řada.

Po necelých deseti minutách jdeme do tělocvičny, kde Saša nafasovala testovací sadu. Výtěr z nosu by si měla provést sama. „Neboj se, je to, jako když se v nose dloubeš prstem,“ povzbuzuje ji s úsměvem jedna z učitelek. Alexandra chvíli sbírá odvahu, ale nakonec vše úspěšně zvládne. Tyčinku vloží do zkumavky s roztokem a poté vzorek nalije na papírek zalitý v plastovém pouzdře. „Tak ahoj, Saško, já už musím jít čekat ven,“ loučí se paní Zdeňka se svou dcerou.

Když (ne)zazvoní telefon

Jsme opět před tělocvičnou a čekáme, zda Alexandřině matce do 15 minut zazvoní telefon. Pokud ano, znamená to, že test vyšel dítěti pozitivně a bude muset prostory školy opustit. V opačném případě se dítě může jít usadit do třídy. „Počkáme raději o něco déle, jen pro klid duše,“ vysvětluje Zdeňka. Když ani po 20 minutách nikdo nevolá, můžeme jít.

Celý kolotoč testování se bude ve čtvrtek opakovat. A pak zase v pondělí, ovšem s jinou skladbou žáků. Teplická „Metelkárna“, jak se této škole říká, totiž stejně jako další školy v republice najela na systém rotační výuky. Znamená to, že se po týdnech budou střídat různé třídy tak, aby se mezi sebou potkávalo co nejméně dětí.

Základní školu Metelkovo opouštíme s pocitem, že návrat dětí do škol je možný. V případě „Metelkárny“ bylo vše perfektně zorganizované a nesetkali jsme se s žádným zádrhelem, k čemuž svou ukázněností přispěli děti i jejich rodiče. Otázkou je, nakolik se testování zkomplikuje, až se do lavic budou vracet i třídy z druhého stupně, pokud tedy na tuto eventualitu ještě v letošním školním roce dojde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?
MS ve fotbale

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?

Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

reklama