Cena zlata se vyšplhala na osmileté maximum. Troyská unce vzácného kovu se v pondělí obchodovala nad 1 750 dolary. Rekordní hranice leží ještě o necelých 170 dolarů výše. Do roka ji překoná, věští banka Goldman Sachs.
Troyská unce zlata se v pondělí obchodovala za více než 1 750 dolarů. Takovou cenu měl zlatý slitek naposledy před osmi lety. Historicky nejdráže se zlato obchodovalo ještě o rok dříve, v srpnu 2011. Tehdy byl vytvořen dosavadní rekord 1 917 dolarů za troyskou unci. „Cenu zlata pohání vzhůru strach burz z celosvětového šíření druhé vlny pandemie koronaviru,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund.
V Německu se totiž nákaza šíří opět rychleji. Reprodukční koeficient, tedy počet lidí, které v průměru nakazí jeden infikovaný, vzrostl v pondělí na 2,88. Přitom ještě před několika týdny se hodnota tohoto ukazatele nacházela pod jedničkou. Australský stát Victoria dokonce kvůli nárůstu počtu nově nakažených zpřísnil protiepidemická opatření.
Strachem tažená poptávka
„Zlatu ale také svědčí růst geopolitického napětí mezi USA a Čínou. Stejně jako prostředí historicky velmi nízkých úrokových sazeb a extrémně expanzivní měnová politika světově významných centrálních bank v čele s tou americkou,“ doplnil Kovanda. Federální rezervní systém totiž od minulého týdne nakupuje už i jednotlivé dluhopisy amerických firem, prostřednictvím čehož do oběhu uvádí nově vytvářené dolary.
Americká investiční banka Goldman Sachs dokonce předpovídá, že troyská unce zlata by se mohla do roka obchodovat za více než 2 000 dolarů, čímž by byl téměř o sto dolarů překonán dosavadní skoro devět let starý rekord. Analytici banky očekávají, že úrokové sazby zůstanou mimořádně nízké a obavy o vývoj hodnoty jednotlivých měn vytvoří skvělé prostředí pro růst ceny zlata. Zlato je totiž dosud investory chápáno jako bezpečný přístav v dobách, kdy ve světě narůstá nejen geopolitické či ekonomické napětí, ale také riziko zrychlování inflace. Obojí se v těchto dnech děje.
„Pokud nebudeme brát v potaz politickou nejistotu, samotné obavy o hodnoty měn postačí jako klíčový faktor, který požene cenu zlata vzhůru v pokrizovém období,“ předpovídá Goldman Sachs. Podle banky by se letos mohla poptávka po zlatu zvýšit až o osmnáct procent. Proti tomu ovšem bude působit negativní asi osmiprocentní cenový šok. Přírůstek ceny zlata by tak během následujícího roku mohl činit deset procent, čímž by se předpověď Goldman Sachs o zlatu za více než 2 000 dolarů naplnila.