reklama

Zlatý hlas z Prahy, tak se v zahraničí říkalo Gottovi. Populární byl i v zámoří

Karel Gott byl bezesporu nejúspěšnějším zpěvákem v Česku a nikomu jinému se u nás zatím nepodařilo nasbírat tolik ocenění jako jemu. Své první úspěchy slavil už na začátku kariéry také za hranicemi, kde mu dokonce říkali Zlatý hlas z Prahy. Na oficiality si ale Mistr nepotrpěl, své fanoušky miloval a hudební ceny pro něj byly příjemným bonusem.

reklama

Gott se začal na veřejnosti ukazovat po amatérské soutěži zpěváků v roce 1958. O dva roky později se dal na profesionální pěveckou dráhu a začal se věnovat pouze zpěvu. Už v roce 1961 měl své první zahraniční turné v Polsku. O rok později se vydal do Sovětského svazu, kde se stal doslova miláčkem publika.

V tom samém roce vyhrál jeho duet s Vlastou Průchovou v české rozhlasové hitparádě. A v roce 1963 přišel první Zlatý slavík.

Další ohromný úspěch přišel v roce 1966 kdy vydal album The Golden Voice Of Prague. Časopisem Time bylo ohodnoceno jako jedno z nejlepších toho roku v Evropě a zástupci americké společnosti Columbia okamžitě plánovali jeho vydání ve Spojených státech.

Kromě přezdívky Zlatý hlas z Prahy si Gott brzy vysloužil i pojmenování Sinatra Evropy. Zrodila se hvězda, jejíž popularita překračovala nejen hranice Československa, ale i do té doby zcela neprostupnou železnou oponu. Gott si rychle získal i francouzské fanoušky – především díky účasti na festivalu MIDEM v Cannes v letech 1967–70.

V roce 1968 se zúčastnil soutěže Eurovision Song Contest. Zajímavé je, že soutěžil za Rakousko. Přestože byl až třináctý, stal se oblíbeným v Německu, v Rakousku i ve Švýcarsku.

Coby nováček se po Tomu Jonesovi stal největší hvězdou, a dokonce i konkurentem takových hvězd jako Frank Sinatra či Rolling Stones. Francouzský tisk jej dokonce označil za „přírodní úkaz z východu“, jinými slovy té exotické, komunistické Evropy.

A brzy přišly nabídky ze zámoří: půlroční angažmá v americkém Las Vegas, účast na světové výstavě v Montrealu, společné vystoupení s francouzskou hvězdou Gilbértem Becaudem v americké i kanadské televizi. Nadšení budil jak u diváků, tak u kritiky. A pak přišlo v roce 1968 Rio de Janeiro. Na brazilském festivalu vytáhl Gott z rukávu skutečné eso – Lady Carneval.

Jeho písně se často překládaly do cizích jazyků

Píseň Lady Carneval z dílny Karla Svobody se stala světovým hitem, který se dočkal více než 30 jazykových verzí od různých zpěváků. Svět ležel v 70. letech Karlu Gottovi u nohou. Nabídku zůstat v Americe ale za domácí publikum a Evropu nevyměnil. Namísto toho uzavřel smlouvu s německou firmou Polydor, pro kterou nahrál svůj první singl. Prodalo se ho více než milion kusů a z Karla Gotta se prakticky přes noc stala superstar.

Druhá polovina 70. let přinesla kultovní hit všech generací – píseň o včelce Máje, kterou nazpíval ke stejnojmenné kreslené pohádce. Dočkala se několika jazykových verzí, v němčině je známá jako Biene Maja.

Jako vůbec první zpěvák východní Evropy a z oblasti pop-music vystoupil v roce 2000 v newyorské Carnegie Hall. Největší zahraniční úspěchy ale stále slavil Karel Gott v Německu. Získal tam ocenění pro nejúspěšnějšího zahraničního umělce všech dob, který na tamní scéně kdy působil. A k Bine Maja přibyly další hity – německá verze Zvonků štěstí s Darinkou Rolincovou a píseň Být stále mlád jako duet s německým rapperem Bushidem.

V průběhu své více než padesátileté kariéry Karel Gott zvítězil celkem dvaačtyřicetkrát v anketě Zlatý slavík. Druhý skončil pětkrát a třikrát byl třetí. V anketě o nejoblíbenější tváře a pořady televizních obrazovek TýTý, která se konala od roku 1991, vyhrál celkem jedenatřicetkrát.

Karlu Gottovi byl 3. května 1977 udělen titul Zasloužilý umělec a 30. dubna 1985 pak titul Národní umělec, tj. nejvyšší vyznamenání, které tehdy mohlo být uděleno za zásluhy v oblasti umění.

Dne 28. října 2009 obdržel Gott od prezidenta České republiky Václava Klause medaili Za zásluhy I. stupně. O pět dnů později se stal čestným občanem svého rodného města Plzně a byl uveden do Dvorany slávy Plzeňského kraje.

V dubnu 2011 mu udělila Asociace českých rusistů pamětní medaili Josefa Jungmanna za propagaci česko-ruských vztahů. A dva měsíce nato převzal v Moskvě Řád Jurije Gagarina.

V posledních letech se stal obzvlášť úspěšným hitem píseň Srdce nehasnou. Duet nazpíval se svojí dcerou Charlottou a během sedmi měsíců videoklip dosáhl 38 milionů zhlédnutí na YouTube.

Německá televize MDR věnovala Gottovi k 80. narozeninám 90minutový filmový portrét od autorky Heike Sittner s názvem Ein Abend für Karel Gott. V dokumentu Mistr hovoří o svém dětství, konfliktu s otcem, ale i o životě zpěváka a lásce k vlasti. Vedle něj v dokumentu vystoupilo i mnoho českých i německých kolegů z branže.

Tagy:

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Muž na Mělnicku zemřel násilnou smrtí, potvrdila pitva. Policie případ řeší jako vraždu

Smrt muže ve Vysoké na Mělnicku vyšetřuje policie jako vraždu. Násilnou smrt prokázala pitva. Podezřelou třiačtyřicetiletou ženu, partnerku zemřelého, kriminalisté zadrželi, nyní je ve zdravotnickém zařízení, uvedla v pondělí v tiskové zprávě mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. Podle trestního zákoníku může ženě v případě prokázání viny a odsouzení hrozit trest deset až 18 let.

Salákovy hříchy včetně neochoty chytat za Spartu? Ať se sbalí a jde, říká trenér Jandač

Největší slávu nepřinesly hokejovému gólmanovi Alexandru Salákovi výkony v brankovišti, ale události, který se kolem něj rozjely v posledních dnech. Sám nechce chytat za Spartu Praha, do toho zvesela přiznal, že koncem roku se šel se spoluhráči „podívat na pár holých zadků“ a v erotickém klubu si ho musela vyzvedávat manželka. Pomyslnou tečku za bizarním příběhem napsal trenér Josef Jandač, který brankáři poslal jasný vzkaz.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama

Domácí zpravodajství

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama