Paralympionici o hrách v Tokiu
Za dva týdny odstartuje v Tokiu paralympiáda. Česká výprava bude ale proti předchozím ročníkům o poznání menší, navíc musí sportovci s handicapem počítat i s chudší výbavou. Zlatému medailistovi z Pekingu Davidovi Drahonínskému přijde takový přístup líto. „Je to ale stejné jako na předchozích paralympiádách,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Paralympijské hry začnou 24. srpna. Očekává se, že se sportovní událost pro handicapované odehraje v obdobně komorním duchu jako právě skončené standardní hry. Česká výprava ale tentokrát nebude tak početná. Naopak půjde o nejmenší reprezentaci v historii samostatné České republiky – turnajů se zúčastní jen 28 sportovců.
OBRAZEM: Nejlepší okamžiky olympiády v Tokiu. Od Krpálka a Bilesové k dvojitému zlatu
Právě skončená olympiáda v Tokiu přinesla mnoho mimořádných příběhů, se spoustou z nich se pojí neméně silná fotografie. Redakce CNN Prima NEWS vybrala do galerie dvacet pozoruhodných obrázků, podle kterých si možná taky budete letošní hry pamatovat.
„Ve výpravě v Sydney jsme měli téměř 60 sportovců, v Athénách i 67 sportovců. Je škoda, že ten trend jde dolů, Český paralympijský výbor (ČPV) v tom trošku zaostává,“ řekl v pořadu Nový den Jiří Ježek, několikanásobný paralympijský vítěz a sportovní moderátor CNN Prima NEWS.
V porovnání se „zdravými“ olympioniky, kteří už mají účast v Tokiu za sebou, dostali sportovci s handicapem o poznání menší výbavu, třebaže mají české olympijské i paralympijské výbory stejného dodavatele. To potvrdil i český lukostřelec a zlatý medailista z Pekingu David Drahonínský.
„Jedu už na čtvrtou paralympiádu. Vždycky jsme toho dostávali míň, tak jsem si na to už zvykl. Ale jasně, někde vevnitř mi to je trošku líto. Sám moc dobře vím, co mí kamarádi – zdraví olympionici – třeba dostali za věci a my ne,“ rozvedl Drahonínský.
„Je to na jednu stranu smutné, na druhou stranu jedu do Tokia reprezentovat Českou republiku v lukostřelbě, ne na módní přehlídku,“ dodala paralympijská naděje na medaili. Letošní hry ale přeci jen přinesou něco pozitivního – poprvé v dějinách budou finanční odměny pro paralympioniky za stupínkové příčky stejné jako u olympioniků. Za zlato dostanou 2,4 milionu korun, za stříbro 1,8 milionu korun a za bronz pak 1,2 milionu korun.
Vedení výpravy: Řešíme důležitější věci než oblečky
Podobné zkušenosti s o něco chudší výbavou pro české paralympioniky měl i Ježek. „Nemluvil jsem o tom, protože jsem se za to styděl. Bral jsem to jako znevážení sportovců, kteří trénují se stejným nasazením. Na druhou stranu musím říct, že se letos aspoň podařilo, že dostanou stejnou odměnu za medaile,“ dodal mimo jiné šestinásobný mistr světa a jeden z nejúspěšnějších cyklistů paralympijské historie.
Zlatý medailista z Pekingu a český lukostřelec David Drahonínský Zdroj: Profimedia.cz
K nerovným podmínkám se vyjádřil také Filip Neusser, šéf Národní sportovní agentury. „Bohužel o tom nejsem informován, což mě velmi mrzí. Beru to jako závažnou věc. Obecně si myslím, že se parasport (u nás) nerozvíjí a nemá dostatek prostředků na rozvoj činnosti, pouze hasí požáry a problémy,“ uvedl pro redakci CNN Prima NEWS.
Vedoucí paralympijské výpravy Lenka Matošková ale uvedla, že oblečení pro sportovce není v tuto chvíli prioritou. „Není to v mé kompetenci, ale co se týče Tokia, řešíme daleko důležitější věci než oblečky,“ odmítla telefonicky kritiku.