reklama

Sníh a rampouchy padající ze střech mohou ublížit. Na kom a jak vymáhat náhradu škody

Do Česka dorazila obleva, a tak hasiči varují lidi, aby dávali pozor na padající sníh ze střech. I v obcích, kde sníh ještě nějakou dobu vydrží, ale hrozí nebezpečí. Například na úklid chodníků se totiž v řadě z nich nedbá. Radnice se tak vystavují riziku, že se na nich budou hojit občané, kteří kvůli tomu utrpěli zdravotní újmu. Odpovědnost za škody totiž zpravidla nesou právě ony.

reklama

Přestože už skoro 12 let platí novela zákona o pozemních komunikacích, která přesunula odpovědnost za schůdnost chodníků na jejich majitele, stále to v mnoha tuzemských městech a obcích v zimě vypadá, jako by se nechumelilo. Příkladem může být třeba Krupka na Teplicku, kde si s opakovaným sněžením příliš hlavu nelámou.

Někteří tamní občané si na sociálních sítích stěžují, že se v některých částech města musí pohybovat po silnici, protože chodník je pro ně příliš vysoké riziko, že se na něm zraní. „A co teprve Husitská. Jít s kočárkem hraničí s ohrožením života, lituju ty maminy,“ napsala na Facebook uživatelka Alena Vavřichová. Redakce CNN Prima NEWS požádala radnici Krupky o sdělení, jak v údržbě chodníků postupuje, odpověď ale stále nedostala.

Uklízet musí majitelé

Jak je to ale v případě, že si na zasněženém či zledovatělém chodníku třeba zlomíte nohu nebo si jen při pádu roztrhnete bundu či rozsednete mobil? Přestože dodnes mají mnozí zažité, že před domem musí uklízet sníh sami, v roce 2009 přešla tato povinnost na majitele chodníků, což jsou v drtivé většině případů města a obce.

Ty také odpovídají za škodu, která kvůli úrazu na neudržované komunikaci vznikla. Právo domáhat se náhrady nemajetkové újmy na zdraví, nákladů spojených s léčením a péčí o zdraví, ale i náhrady ze ztráty výdělku dává každému občanský zákoník. V případě, že se zraníte na přístupovém chodníku či schodech k domu, s nárokem se musíte obrátit na jeho majitele.

Mohlo by se zdát, že předpověď počasí věštící pro příští dny jarní teploty a oblevu tuto starost z majitelů nemovitostí sejme. Jenže nezapomeňte, že uklouznutí na chodníku není jediný karambol, který vám při pohybu ve městě hrozí. Přívaly sněhu totiž přispěly k vytvoření tlustých čepic na střechách, z nichž také často visí mohutné rampouchy. Dá se tedy očekávat, že oteplení bude způsobovat pády střešních „lavin“. I na tyto případy občanský zákoník pamatuje a také zde odpovědnost za škody leží na majitelích.

Odpovědnost je i na nás

Ale pozor, zákon předpokládá, že i chodci jsou myslící bytosti a jako takové by měly následky svého pohybu předvídat a přizpůsobovat jej stavu chodníků a povětrnostní situaci. Pokud si tedy na zimní procházku vyrazíte v letní obuvi, či dokonce sandálech, těžko se domůžete náhrady škody, když se vám na ušlapaném sněhu smekne noha. Majitelé domů by na druhé straně měli chodce upozornit, že jim hrozí zranění při pádu sněhu ze střechy, ideálně by měli průchod kolem takové nemovitosti ohraničit překážkou.

Když už se vám něco stane, zajistěte důkazy. Nejlépe fotografie, kde bude patrný stav chodníku, na němž jste upadli. Pokud u nehody byli lidi, domluvte se, zda budou ochotni věc dosvědčit. Při vyčíslování nároku na náhradu škody je na vás, abyste její výši řádně doložili. Posudek o bolestném by vám měl vystavit ošetřující lékař, v případě trvalých následků je dobré požádat o posouzení ztížení vašeho společenského uplatnění. Také byste si měli opatřit potvrzení o ztrátě výdělku. Zjistěte si i to, zda je majitel nemovitosti pro tyto případy pojištěn, celá věc se tím výrazně zjednoduší. Jak pro něj, tak především pro vás.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama