reklama

Sníh a rampouchy padající ze střech mohou ublížit. Na kom a jak vymáhat náhradu škody

Do Česka dorazila obleva, a tak hasiči varují lidi, aby dávali pozor na padající sníh ze střech. I v obcích, kde sníh ještě nějakou dobu vydrží, ale hrozí nebezpečí. Například na úklid chodníků se totiž v řadě z nich nedbá. Radnice se tak vystavují riziku, že se na nich budou hojit občané, kteří kvůli tomu utrpěli zdravotní újmu. Odpovědnost za škody totiž zpravidla nesou právě ony.

reklama

Přestože už skoro 12 let platí novela zákona o pozemních komunikacích, která přesunula odpovědnost za schůdnost chodníků na jejich majitele, stále to v mnoha tuzemských městech a obcích v zimě vypadá, jako by se nechumelilo. Příkladem může být třeba Krupka na Teplicku, kde si s opakovaným sněžením příliš hlavu nelámou.

Někteří tamní občané si na sociálních sítích stěžují, že se v některých částech města musí pohybovat po silnici, protože chodník je pro ně příliš vysoké riziko, že se na něm zraní. „A co teprve Husitská. Jít s kočárkem hraničí s ohrožením života, lituju ty maminy,“ napsala na Facebook uživatelka Alena Vavřichová. Redakce CNN Prima NEWS požádala radnici Krupky o sdělení, jak v údržbě chodníků postupuje, odpověď ale stále nedostala.

Uklízet musí majitelé

Jak je to ale v případě, že si na zasněženém či zledovatělém chodníku třeba zlomíte nohu nebo si jen při pádu roztrhnete bundu či rozsednete mobil? Přestože dodnes mají mnozí zažité, že před domem musí uklízet sníh sami, v roce 2009 přešla tato povinnost na majitele chodníků, což jsou v drtivé většině případů města a obce.

Ty také odpovídají za škodu, která kvůli úrazu na neudržované komunikaci vznikla. Právo domáhat se náhrady nemajetkové újmy na zdraví, nákladů spojených s léčením a péčí o zdraví, ale i náhrady ze ztráty výdělku dává každému občanský zákoník. V případě, že se zraníte na přístupovém chodníku či schodech k domu, s nárokem se musíte obrátit na jeho majitele.

Mohlo by se zdát, že předpověď počasí věštící pro příští dny jarní teploty a oblevu tuto starost z majitelů nemovitostí sejme. Jenže nezapomeňte, že uklouznutí na chodníku není jediný karambol, který vám při pohybu ve městě hrozí. Přívaly sněhu totiž přispěly k vytvoření tlustých čepic na střechách, z nichž také často visí mohutné rampouchy. Dá se tedy očekávat, že oteplení bude způsobovat pády střešních „lavin“. I na tyto případy občanský zákoník pamatuje a také zde odpovědnost za škody leží na majitelích.

Odpovědnost je i na nás

Ale pozor, zákon předpokládá, že i chodci jsou myslící bytosti a jako takové by měly následky svého pohybu předvídat a přizpůsobovat jej stavu chodníků a povětrnostní situaci. Pokud si tedy na zimní procházku vyrazíte v letní obuvi, či dokonce sandálech, těžko se domůžete náhrady škody, když se vám na ušlapaném sněhu smekne noha. Majitelé domů by na druhé straně měli chodce upozornit, že jim hrozí zranění při pádu sněhu ze střechy, ideálně by měli průchod kolem takové nemovitosti ohraničit překážkou.

Když už se vám něco stane, zajistěte důkazy. Nejlépe fotografie, kde bude patrný stav chodníku, na němž jste upadli. Pokud u nehody byli lidi, domluvte se, zda budou ochotni věc dosvědčit. Při vyčíslování nároku na náhradu škody je na vás, abyste její výši řádně doložili. Posudek o bolestném by vám měl vystavit ošetřující lékař, v případě trvalých následků je dobré požádat o posouzení ztížení vašeho společenského uplatnění. Také byste si měli opatřit potvrzení o ztrátě výdělku. Zjistěte si i to, zda je majitel nemovitosti pro tyto případy pojištěn, celá věc se tím výrazně zjednoduší. Jak pro něj, tak především pro vás.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek
Rozhovor

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl
Rozhovor

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Očkujte se, stihl vyzvat miliony fanoušků. Pak slavný youtuber covidu podlehl

Proslavil se vytvořenými sériemi skriptových videí ze hry Minecraft, na Youtube ho sledovalo více než 1,5 milionu odběratelů. Americký 36letý youtuber Brandon Ashur však podlehl komplikacím spojeným s nemocí COVID-19. Své sledující o svém zdravotním stavu pravidelně informoval na sociálních sítích. „Doufám, že to přežiju,“ psal pod fotografie z nemocnice. Nakonec všechny žádal o jediné: „Prosím, očkujte se, tohle nechcete.“

Řidiči, pozor. Běžný lék na úzkost vás může připravit o řidičák kvůli drogám

Běžně používaný lék Trittico, který lékaři předepisují na stavy úzkosti, může vyvolat falešně pozitivní výsledek testu na drogy. Policie přitom při kontrole v takovém případě nemusí brát ohled ani na potvrzení od lékaře a může na místě zabavit řidičský průkaz do doby, než jsou k dispozici výsledky krevních testů. Na ty se ale čeká i několik týdnů.

Podmínky pro cestování se od pondělí opět mění. Které země se přesouvají do červené?

Ministerstvo zdravotnictví na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy COVID-19. Ten začne platit od pondělí 20. září. Do červené kategorie se přesune Lotyšsko, San Marino a Rumunsko. Oranžová kategorie se rozroste o Island a Portugalsko, včetně Azorských ostrovů. Naopak Slovinsko bude tmavě červené.

Perou se o stín a trpí hlady. Na hranici USA a Mexika dorazily tisíce migrantů

Na hranici mezi Mexikem a americkým státem Texas se utábořilo už přes 10 tisíc převážně haitských migrantů. Provizorní tábor se rychle rozrůstá, životní podmínky ale nejsou nejen kvůli vysokým teplotám ideální. Počet zadržených migrantů na přechodu obou zemí přesáhl v červenci a srpnu poprvé za 21 let hranici 200 tisíc. Republikáni ze všeho viní prezidenta Joea Bidena.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama