reklama

Žloutenka typu C způsobující rakovinu jater probíhá bez příznaků, upozorňuje lékařka

Desítky tisíc lidí u nás trpí hepatitidou typu C třeba i několik desetiletí, ale vůbec o tom neví. Tato nemoc, která může způsobit cirhózu či rakovinu jater, totiž obvykle nemá žádné příznaky. V pořadu CNN Prima NEWS Interview o tom mluvila lékařka z Kliniky hepatogastroenterologie IKEM Soňa Fraňková.

reklama

Fraňková společně s kolegy spustila kampaň Testuj se včas, která upozorňuje na nebezpečí žloutenky neboli hepatitidy typu C. „Chtěli jsme se zaměřit na bezpříznakové pacienty s hepatitidou typu C a také na HIV. Kampaň upozorňuje na chorobu, o které nemocní lidé vůbec nevědí a která je může v budoucnu ohrozit na životě,“ vysvětlila lékařka.

Kampaň „Testuj se včas“

Cílem je upozornit na to, že ohroženy virem hepatitidy C nebo HIV nejsou pouze osoby z rizikových skupin. Osvětovou kampaň budou provázet příběhy pacientů, které mají přiblížit různorodost nakažených a zbavit onemocnění stigmat a mýtů v očích veřejnosti. Více na www.testujsevcas.cz

„Všichni se bojí, že zemřou na koronavirus. Přitom když jste infikovaní hepatitidou typu C, může se u vás rozvinout například rakovina jater, a nepřijdete-li včas, je riziko úmrtí daleko větší,“ sdělila Fraňková.

Hepatitidu C mohou mít lidé, kteří dostali krevní transfuzi před rokem 1992, někdy v životě  experimentovali s drogami, byť třeba jen jednou, nechali si amatérsky udělat piercing či tetování nebo mají vyšší jaterní testy. „Zpozornět by měli i ti, kteří se narodili mamince, jež hepatitidu typu C má nebo měla,“ uvedla Fraňková.

Nemoc má asi 50 tisíc lidí

Vzhledem k tomu, že hepatitida většinou probíhá bezpříznakově, přijde se na ni často náhodou. „O to je to větší šok pro pacienta, který se najednou musí rozpomínat, jaké měl rizikové faktory přenosu. Zhruba v 50 procentech případů stejně na žádný nepřijdeme,“ sdělila lékařka.

V Egyptě je tímto typem žloutenky infikováno až 16 procent populace, u nás jí trpí zhruba 50 tisíc lidí, což je asi 0,5 procenta populace. „Problém je, že tři čtvrtiny infikovaných o své nemoci vůbec neví, protože nemají žádné příznaky. Byť se hepatitidě typu C říká žloutenka typu C, většina nemocných nikdy ve svém životě nezežloutne. Až možná ve fázi selhání jater,“ řekla Fraňková.

Nově hlášených případů je ročně něco málo přes tisíc, lékaři by jich ale potřebovali objevit pětinásobek, aby nemoc vymýtili. „Jednoho dne bychom tak dospěli do stadia, kdy u nás žádní takoví nemocní nebudou,“ sdělila Fraňková.

Od roku 2014 se k léčbě hepatitidy typu C využívají nové léky. „Léčba prodělala naprostou revoluci. Podáváme léky v tabletách, které téměř nemají nežádoucí účinky, jen občas si někdo stěžuje na bolest hlavy. Léčba trvá osm, maximálně dvanáct týdnů a je opravdu účinná – vyléčí se téměř sto procent pacientů,“ dodala lékařka.

Rozhovor Martiny Kuzdasové se Soňou Fraňkovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Třetí vlna covidové pandemie klepe v Česku na dveře. Odborníci se bojí černého scénáře
Koronavirus

Třetí vlna covidové pandemie klepe v Česku na dveře. Odborníci se bojí černého scénáře

Epidemie COVID-19 se v Česku již několik týdnů zhoršuje. V sobotu došlo k největšímu víkendovému nárůstu nakažených od 8. května. Odborníci se obávají podobného počtu nakažených a hospitalizovaných jako během loňského podzimu a mnozí z nich vidí naději v očkování, konkrétně v aplikaci třetí dávky. Situace koronavirové pandemie se znovu zhoršuje i ve světě.

Zkrachují další menší dodavatelé energií. Záleží, jak tuhá bude zima, varuje ekonom

Situace na trhu s energiemi se vyhrocuje. Po krachu společnosti Bohemia Energy ukončují činnost i další dodavatelé. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je potřeba se připravit na krach dalších menších společností. Záleží ale na tom, jak tuhá bude letošní zima. Kovanda v Novém dni na CNN Prima NEWS varoval budoucí vládu, která to podle něj bude mít z ekonomického hlediska strašně těžké.

Škoda zastaví na 14 dní výrobu, v provozu nechá jednu linku. Může za to nedostatek čipů

Automobilka Škoda Auto od pondělí na následující dva týdny zcela zastaví výrobu ve všech třech svých tuzemských závodech, výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při této odstávce chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut, informoval vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

Jídlo obvykle pomocí sondy: Lékař popsal, jak to chodí na oddělení, kde leží Zeman

Jedna z otázek, kterou řeší politici, odborníci i velká část veřejnosti, se týká stravy prezidenta Miloše Zemana, jenž je od neděle hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na oddělení poskytujícím nejvyšší stupeň intenzivní medicíny. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka poobědval meruňkové buchty a vinnou klobásu s bramborovou kaší. Podle lékaře, který na tomto typu oddělení pracuje, takoví pacienti ovšem přijímají stravu většinou hadičkami.

To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

reklama