reklama

Žloutenka typu C způsobující rakovinu jater probíhá bez příznaků, upozorňuje lékařka

Desítky tisíc lidí u nás trpí hepatitidou typu C třeba i několik desetiletí, ale vůbec o tom neví. Tato nemoc, která může způsobit cirhózu či rakovinu jater, totiž obvykle nemá žádné příznaky. V pořadu CNN Prima NEWS Interview o tom mluvila lékařka z Kliniky hepatogastroenterologie IKEM Soňa Fraňková.

reklama

Fraňková společně s kolegy spustila kampaň Testuj se včas, která upozorňuje na nebezpečí žloutenky neboli hepatitidy typu C. „Chtěli jsme se zaměřit na bezpříznakové pacienty s hepatitidou typu C a také na HIV. Kampaň upozorňuje na chorobu, o které nemocní lidé vůbec nevědí a která je může v budoucnu ohrozit na životě,“ vysvětlila lékařka.

Kampaň „Testuj se včas“

Cílem je upozornit na to, že ohroženy virem hepatitidy C nebo HIV nejsou pouze osoby z rizikových skupin. Osvětovou kampaň budou provázet příběhy pacientů, které mají přiblížit různorodost nakažených a zbavit onemocnění stigmat a mýtů v očích veřejnosti. Více na www.testujsevcas.cz

„Všichni se bojí, že zemřou na koronavirus. Přitom když jste infikovaní hepatitidou typu C, může se u vás rozvinout například rakovina jater, a nepřijdete-li včas, je riziko úmrtí daleko větší,“ sdělila Fraňková.

Hepatitidu C mohou mít lidé, kteří dostali krevní transfuzi před rokem 1992, někdy v životě  experimentovali s drogami, byť třeba jen jednou, nechali si amatérsky udělat piercing či tetování nebo mají vyšší jaterní testy. „Zpozornět by měli i ti, kteří se narodili mamince, jež hepatitidu typu C má nebo měla,“ uvedla Fraňková.

Nemoc má asi 50 tisíc lidí

Vzhledem k tomu, že hepatitida většinou probíhá bezpříznakově, přijde se na ni často náhodou. „O to je to větší šok pro pacienta, který se najednou musí rozpomínat, jaké měl rizikové faktory přenosu. Zhruba v 50 procentech případů stejně na žádný nepřijdeme,“ sdělila lékařka.

V Egyptě je tímto typem žloutenky infikováno až 16 procent populace, u nás jí trpí zhruba 50 tisíc lidí, což je asi 0,5 procenta populace. „Problém je, že tři čtvrtiny infikovaných o své nemoci vůbec neví, protože nemají žádné příznaky. Byť se hepatitidě typu C říká žloutenka typu C, většina nemocných nikdy ve svém životě nezežloutne. Až možná ve fázi selhání jater,“ řekla Fraňková.

Nově hlášených případů je ročně něco málo přes tisíc, lékaři by jich ale potřebovali objevit pětinásobek, aby nemoc vymýtili. „Jednoho dne bychom tak dospěli do stadia, kdy u nás žádní takoví nemocní nebudou,“ sdělila Fraňková.

Od roku 2014 se k léčbě hepatitidy typu C využívají nové léky. „Léčba prodělala naprostou revoluci. Podáváme léky v tabletách, které téměř nemají nežádoucí účinky, jen občas si někdo stěžuje na bolest hlavy. Léčba trvá osm, maximálně dvanáct týdnů a je opravdu účinná – vyléčí se téměř sto procent pacientů,“ dodala lékařka.

Rozhovor Martiny Kuzdasové se Soňou Fraňkovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska
Cestování

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité
OH 2021

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Kolaps z horka může vést i ke smrti. Na pozoru by měli být senioři, děti a lidé s obezitou

Tropické počasí přináší i řadu zdravotních komplikací. Při dlouhotrvajících tropech hrozí přehřátí organismu, ale i riziko úpalu a úžehu. Kteří lidé jsou nejvíce ohroženi a jak poznat úpal od úžehu? CNN Prima NEWS oslovila MUDr. Lenku Zimolkovou, vedoucí lékařku nízkoprahového interního příjmu II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama