reklama

Žloutenka typu C způsobující rakovinu jater probíhá bez příznaků, upozorňuje lékařka

Desítky tisíc lidí u nás trpí hepatitidou typu C třeba i několik desetiletí, ale vůbec o tom neví. Tato nemoc, která může způsobit cirhózu či rakovinu jater, totiž obvykle nemá žádné příznaky. V pořadu CNN Prima NEWS Interview o tom mluvila lékařka z Kliniky hepatogastroenterologie IKEM Soňa Fraňková.

reklama

Fraňková společně s kolegy spustila kampaň Testuj se včas, která upozorňuje na nebezpečí žloutenky neboli hepatitidy typu C. „Chtěli jsme se zaměřit na bezpříznakové pacienty s hepatitidou typu C a také na HIV. Kampaň upozorňuje na chorobu, o které nemocní lidé vůbec nevědí a která je může v budoucnu ohrozit na životě,“ vysvětlila lékařka.

Kampaň „Testuj se včas“

Cílem je upozornit na to, že ohroženy virem hepatitidy C nebo HIV nejsou pouze osoby z rizikových skupin. Osvětovou kampaň budou provázet příběhy pacientů, které mají přiblížit různorodost nakažených a zbavit onemocnění stigmat a mýtů v očích veřejnosti. Více na www.testujsevcas.cz

„Všichni se bojí, že zemřou na koronavirus. Přitom když jste infikovaní hepatitidou typu C, může se u vás rozvinout například rakovina jater, a nepřijdete-li včas, je riziko úmrtí daleko větší,“ sdělila Fraňková.

Hepatitidu C mohou mít lidé, kteří dostali krevní transfuzi před rokem 1992, někdy v životě  experimentovali s drogami, byť třeba jen jednou, nechali si amatérsky udělat piercing či tetování nebo mají vyšší jaterní testy. „Zpozornět by měli i ti, kteří se narodili mamince, jež hepatitidu typu C má nebo měla,“ uvedla Fraňková.

Nemoc má asi 50 tisíc lidí

Vzhledem k tomu, že hepatitida většinou probíhá bezpříznakově, přijde se na ni často náhodou. „O to je to větší šok pro pacienta, který se najednou musí rozpomínat, jaké měl rizikové faktory přenosu. Zhruba v 50 procentech případů stejně na žádný nepřijdeme,“ sdělila lékařka.

K tématu

V Egyptě je tímto typem žloutenky infikováno až 16 procent populace, u nás jí trpí zhruba 50 tisíc lidí, což je asi 0,5 procenta populace. „Problém je, že tři čtvrtiny infikovaných o své nemoci vůbec neví, protože nemají žádné příznaky. Byť se hepatitidě typu C říká žloutenka typu C, většina nemocných nikdy ve svém životě nezežloutne. Až možná ve fázi selhání jater,“ řekla Fraňková.

Nově hlášených případů je ročně něco málo přes tisíc, lékaři by jich ale potřebovali objevit pětinásobek, aby nemoc vymýtili. „Jednoho dne bychom tak dospěli do stadia, kdy u nás žádní takoví nemocní nebudou,“ sdělila Fraňková.

Od roku 2014 se k léčbě hepatitidy typu C využívají nové léky. „Léčba prodělala naprostou revoluci. Podáváme léky v tabletách, které téměř nemají nežádoucí účinky, jen občas si někdo stěžuje na bolest hlavy. Léčba trvá osm, maximálně dvanáct týdnů a je opravdu účinná – vyléčí se téměř sto procent pacientů,“ dodala lékařka.

Rozhovor Martiny Kuzdasové se Soňou Fraňkovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Očkování drhne. Ke slibovaným 100 tisícům dávek denně se ani zdaleka neblížíme

Očkování drhne. Ke slibovaným 100 tisícům dávek denně se ani zdaleka neblížíme

Tempo očkování v dubnu zatím ani zdaleka neodpovídá proklamovaným slibům, které pravidelně zaznívají z úst čelních představitelů státu. Jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak dnes již bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) hovořili o tom, že se v dubnu bude očkovat sto tisíc lidí denně. Přestože je již téměř polovina měsíce, nepřekročil denní počet vydaných dávek 67 tisíc, denní průměr je přitom přibližně 53 tisíc dávek. Nový ministr Petr Arenberger (za ANO) je ještě optimističtější a mluví dokonce o 140 tisících dávek denně. Konkrétní datum, kdy by k tomu mělo dojít, však nezmiňuje.

Rozhovor

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet

Stojím na recepci Černínského paláce. Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přichází s úsměvem na rtech, v džínách a s baťohem. Se všemi se loučí, s ostrahou i s recepční. Po dlouhé době působí, jako když není pod tlakem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví o svém odvolání i o tom, proč nikdy nebouchl do stolu a neodešel z vlády, když byl k hnutí ANO několikrát kritický.

Nehody

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

  • Aktualizováno

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterní zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Hostomský: Největším přehmatem bylo zavření škol. Ať se všechny otevřou zítra
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Jste největším hysterikem, vyslechl si Kubek. Ševčíkovi vzkázal: Nefušujte do medicíny
Další články
reklama
reklama