Už za deset dní by se mohlo v Evropské unii začít očkovat proti COVID-19, mezi prvními to plánují Rakousko či Německo. O povolení pro vakcínu od firem Pfizer a BioNTech, s níž už očkují v USA, Británii a od čtvrtka i v Saúdské Arábii, má Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) rozhodnout v pondělí.
Kampaň se snaží podpořit přední politici i aplikací vakcíny v přímém přenosu, v sobotu se chce takto nechat očkovat izraelský premiér Benjamin Netanjahu a v pátek americký viceprezident Mike Pence, v plánu to má i příští americký prezident Joe Biden. Mezi nakaženými je nově i francouzský prezident Emmanuel Macron.
Vakcínu americké firmy Pfizer a německé společností BioNTech, která je jednou z mála dosud schválených, začala jako první v nouzovém režimu používat k hromadnému očkování 8. prosince Británie. USA se připojily tento týden, ve čtvrtek ji jako první arabská země začala aplikovat hromadně Saúdská Arábie, o víkendu se k tomu chystá Izrael.
Brazílie zatím žádnou vakcínu neschválila
Americko-německou vakcínu schválilo zatím jen něco málo přes deset zemí, ve středu to udělaly Ekvádor a Chile, které v regionu následovaly Mexiko, Panamu a Kostariku. Naproti tomu Brazílie, která má druhý nejvyšší počet nákaz ve světě po USA a za poslední den zaznamenala nejvyšší denní nárůst případů od počátku pandemie, tedy více než 70 tisíc, zatím žádnou vakcínu neschválila. Počet dosud evidovaných nákaz koronavirem v této největší latinskoamerické zemi s 210 miliony obyvatel přesáhl sedm milionů.
Spojené státy hlásí dosud nejvyšší denní počty nakažených, a to více než 247 tisíc. Za poslední den zemřelo s covidem 3 656 lidí, hospitalizováno je s touto nemocí přes 113 tisíc pacientů. Mezi nově nakažené se v USA zařadil i americký ministr vnitra David Bernhardt. Z předních politiků pak nově pozitivní test oznámil i francouzský prezident Macron a nastoupil preventivní karanténu. Stejně tak předseda Evropské rady Charles Michel či španělský premiér Pedro Sánchez.
Do ČR by se první dodávky mohly dostat 28. prosince
V zemích EU by mělo začít očkování americko-německou vakcínou 27. prosince. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že po podmínečném povolení agenturou EMA musí rozhodnutí potvrdit EK, ktzerá by to měla udělat během pár dnů. Český ministr zdravotnictví Jan Blatný ve čtvrtek řekl, že do Česka by se první dodávky vakcíny mohly dostat asi 28. prosince.
EK ve čtvrtek též oznámila, že uzavřela předběžná jednání o nákupu vakcíny od firmy Novavax, která očkovací látky vyrábí i v Česku. Komise by ve smlouvě chtěla zajistit nákup 100 milionů dávek s předkupním právem na stejné množství. Firma by se tak měla přidat k šesti výrobcům, s nimiž již má EU smlouvy. Pro evropský blok se zhruba 450 miliony obyvatel má Brusel předběžně zajištěnu více než miliardu dávek. EMA ve zrychleném řízení posuzuje i vakcínu americké firmy Moderna, verdikt se očekává v lednu.
Očkovat se nechá také Putin
O nutnosti hromadného očkování je přesvědčen i ruský prezident Vladimir Putin, který se prý nechá očkovat na doporučení specialistů ve vhodnou chvíli. Šéf Kremlu to řekl na tradiční tiskové konferenci, která se letos kvůli pandemii konala formou videokonference. V Rusku už úřady schválily dvě vakcíny – Sputnik V a EpiVakKorona.
Řada zemí kvůli špatné epidemické situaci už se rozhodla přes Vánoce či bezprostředně po nich zpřísnit opatření proti šíření koronaviru. Polsko nově také oznámilo, že zavede celostátní karanténu, a to od 28. prosince do 17. ledna. Zavřít budou muset hotely, sjezdovky a nákupní centra s výjimkou obchodů se základním zboží.