Systém pro výpočet skóre rizika, podle kterého se v Česku rozvolňuje, se možná změní. Vláda zvažuje, že bude kalkulovat i s antigenními testy. V pondělí to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Někteří odborníci varují před tím, že antigenní testy nejsou tak spolehlivé jako testy PCR, podle kterých se skóre nyní počítá.
„Do budoucna je potřeba vzít v potaz, že probíhá testování antigenními testy. Možná bude potřeba změna výpočtů,“ řekl na pondělní tiskové konferenci Hamáček.
Lidé budou moci navštívit příbuzné v sociálních zařízeních. Pouze s antigenním testem
V pondělí odpoledne se opět sešel kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO). Vláda se zabývala úpravou opatření v rámci protiepidemického systému PES. Česko se od čtvrtka přesune do stupně č. 3 a mělo by tak dojít k otevření restaurací, obchodů i služeb. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se také před novináři pochlubila, že stát dnes začal vyplácet jednorázový příspěvek důchodcům 5 000 korun.
Pokud by se do nich přidaly výsledky antigenních testů, rizikové skóre v systému PES by se pro celou Českou republiku pravděpodobně zlepšilo. Tabulka PES a celý výpočet by se ale zřejmě musel upravit. Jak konkrétně, by měla řešit vláda.
Před antigenními testy varují někteří odborníci. „V příštím týdnu nás konečně čeká pokles rizikového skóre. Do procenta pozitivity se totiž začnou započítávat i výsledky antigenních testů, které minimálně 30 procent nakažených chybně vyhodnotí jako nenakažené. Když to nepomůže, započteme i výsledky těhotenských testů u mužů a můžeme dál rozvolňovat,“ napsal na Facebook evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Jako rybářská síť s velkými oky
Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula v minulosti přirovnal antigenní testy k rybářské síti s velkými oky. „Uniknou nám menší ryby, ale ty dorostou. Proto test děláme opakovaně,“ uvedl. Antigenní testy jsou podle něj vhodné zejména pro pravidelné použití, například právě u seniorů, učitelů nebo zaměstnanců podniků.
Antigenní test se provádí výtěrem z nosohltanu, stejně jako PCR testy. Vzorek se však neposílá do laboratoře, výsledek se stanoví hned na místě pomocí testovacího setu během 15 až 30 minut. Výhodou je mnohem rychlejší stanovení výsledku. Testy jsou levnější (podle ministra zdravotnictví Jana Blatného stojí kolem 120 korun bez DPH), ale mají nižší senzitivitu. PCR testy vyžadují minimálně čtyři hodiny a stojí kolem 1 750 korun.