Turecko v úterý potvrdilo, že přeruší průzkum těžby ropy a zemního plynu na sporném území ve východním Středomoří, kde podle Řecka porušuje jeho jurisdikci. Atény v pondělí informovaly, že Ankara snížila počet plavidel v oblasti, uvedla agentura AP.
„Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl svým pobočníkům, aby byli konstruktivní a na určitou dobu to pozastavili,“ uvedl prezidentům mluvčí Ibrahim Kalin pro tureckou televizi CNN Turk.
Spor ve Středozemí mezi dvěma členy NATO
Minulý týden Turecko oznámilo plány na vyslání průzkumného plavidla Oruc Reis a dvou podpůrných plavidel k provádění operací ve vodách jižně od řeckých ostrovů Rhodos, Karpathos a Kastelorizo. Toto prohlášení zvýšilo napětí se sousedním Řeckem a vyvolalo kritiku ze strany USA, Francie i dalších evropských států a členských zemí NATO.
Řecko a Turecko, dva spojenci ze Severoatlantické aliance, jsou ve sporu ohledně práv na těžbu ve východním Středomoří. Turci Řeky obviňují z pokusu o jejich vyloučení z podílu na výhodách z nálezů ropy a plynu v Egejském moři a ve východní části Středozemního moře. Argumentují, že námořní hranice pro komerční těžbu by měly být rozděleny mezi řeckou a tureckou pevninu, aniž by zahrnovaly řecké ostrovy. Atény kontrují, že turecké požadavky porušují mezinárodní právo.
Obě strany požadují dialog
„Každý by měl pokračovat v práci na svých kontinentálních plošinách a provádět společnou práci ve sporných oblastech,“ uvedl turecký mluvčí Kalin. Dodal také, že bilaterální otázky s Řeckem by měly být řešeny spíše prostřednictvím dialogu namísto hrozeb ohledně nepřijetí Turecka do Evropské unie.
Mluvčí řecké vlády Stelios Petsas v pondělí uvedl, že Turecko stahuje z inkriminovaných vod svá námořní plavidla a dodal, že Atény jsou stále připraveny k zahájení vyjednávání s Tureckem „v rámci mezinárodního práva a dobrých sousedských vztahů“.