reklama

Z obalů potravin možná zmizí údaj o minimální trvanlivosti. EU chce zamezit plýtvání

Možná se i vám stává, že někdy zbytečně vyhodíte jídlo. Mnoho Čechů se totiž nevyzná v datumech, které označují, dokdy se mohou potraviny zkonzumovat. Z obalů jídel by proto už příští rok mohl zmizet nápis minimální trvanlivost. Evropská unie chce tímto krokem zamezit plýtvání. Lidé totiž často vyhazují potraviny po datu minimální trvanlivosti, ty ale můžou být k jídlu přitom i několik dalších let.

reklama

Na první pohled jde o běžný obchod, jeho zboží je ale od produktů v supermarketech odlišné. „Vymysleli jsme, že u cenovky se zbožím s prošlou minimální trvanlivostí dáme hvězdičku jako upozornění pro zákazníka,“ říká vedoucí prodejny Robert Farkaš.

Třeba jáhly mají už dva měsíce po vypršení minimální trvanlivosti. Někteří lidé by je vyhodili, k tomu ale podle prodejců není důvod. „Ručíme zákazníkům, že takovému zboží nic není,“ podotýká prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

V Evropě skončí každý rok na smetišti 88 tun jídla. Desetinu z toho přitom lze stále konzumovat. Evropská komise diskutuje o tom, zda minimální trvanlivost na produktech vůbec uvádět.

Supermarkety jsou pro

Lidé si totiž pletou tento pojem s nápisem „spotřebujte do“. Ten se vyskytuje na potravinách, které se rychleji kazí a po termínu mohou přivodit zdravotní problémy. Potravinářská komora by na stávajícím systému značení nic neměnila, více by naopak vysvětlovala.

„Ukazovat na konkrétních příkladech, co mohou, co nemohou ti spotřebitelé mít. My máme zkušenosti s tím, že lidé jsou teď mnohem více vnímavější. Souvisí to s tím, že ceny potravin rostou, takže si už nikdo nemůže dovolit něco vyhazovat,“ vysvětluje Večeřová.

Podle supermarketů ale vysvětlování nestačí. I kdyby minimální trvanlivost z obalů zmizela, u zboží, které by se mohlo zkazit, by zákazníky jednoznačně varovalo datum „spotřebujte do“. „Změna značení doby trvanlivosti potravin je určitě správným krokem,“ myslí si mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček. S tím souhlasí i další. „Obecně vítáme a podporujeme veškeré aktivity, které pomohou plýtvání předcházet,“ říká mluvčí řetězce Penny Market Tomáš Kubík.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Šinkora: Komu je blbě, ať zůstane doma. Omikron napadne všechny, testování bych zrušil

V pondělí začala platit nová protiepidemická opatření, kterými chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) čelit přítomnosti covidové varianty omikron. Mimo jiné se vrací povinné plošné testování v zaměstnáních. To kritizují někteří odborníci včetně biochemika Zdeňka Hostomského či imunologa Jiřího Šinkory. Podle něj testování nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci tak jako tak.

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama