Plíce planety a domov milionů živočichů zachvátily plameny. Už týdny hoří lesy jak na Sibiři, tak v Brazílii. V posledních dnech s plameny bojovali hasiči také na Kanárských ostrovech a v Řecku. Při vyčíslování škod se však často zapomíná na oběti, které při požárech uhořely – na zvířata.
Požáry viditelné z vesmíru spalují Amazonský prales už více jak dva týdny. Na jeho území žije zhruba třetina všech živočišných druhů, které na planetě najdeme. Nejen velké množství hmyzu a ptáků, ale také primáti a šelmy, jako například jaguár či ocelot. Přesto stále pokračuje odlesňování, které ve velkém podpořil brazilský prezident Jair Bolsonaro. Na území Brazílie totiž leží zhruba 60% Amazonského pralesa.
Současný prezident podporuje rozkvět ekonomiky země, která je pro něj na prvním místě a ekologická stránka zůstává zcela opomenuta. Tempo odlesňování za jeho působení vzrostlo a i požáry mají mít na svědomí těžaři či farmáři, kteří chtějí získat území pro pěstování plodin, jako je krmná sója pro dobytek a také místo pro jeho chov. Zatímco ekologové poukazují na podporu aktivit těžařů a farmářů ze strany prezidenta, sám Bolsonaro prohlásil, že ze založení požárů podezřívá nevládní organizace. O víkendu se bude požáry v Amazonii zabývat summit skupiny G7.
Podle statistiky Brazilského národního ústavu INPE se počet požárů v Amazonském pralese zvýšil oproti roku 2018 o osmdesát tři procent. Přitom už vloni prohlásil Carlos Nobre, vědec z Brazilské akademie věd, že pokud se těžba nezastaví, existuje vážné riziko, že více než 50% amazonského pralesa se promění v života neschopnou savanu. A už v roce 2012 bili ochránci zvířat na poplach kvůli hroucení populací a vymírání druhů.
V ohrožení je také ruská tajga. Na Sibiři se vyskytuje mnoho druhů zvířat, například medvěd, rys, vlka, jelen nebo liška. Tato zvířata většinou stihnou před požáry utéci, pak ale nastává problém s obživou. The Moscow Times upozornil na video zachycující lišky, které, ačkoliv jsou jindy velmi plaché, přišly až k lidem – zřejmě hledat potravu. Podle autora videa však nešlo jen o ně, svou plachost ztratili i zajíci.
Videozáznam pořídil v Irkutské oblasti, kterou letos zasáhlo přes tisíc požárů. Postihly víc než milion hektarů lesů a okolní krajiny. Podle některých odhadů už plameny zachvátily kolem tří milionů hektarů sibiřských lesů, zde se však údaje rozcházejí. Greenpeace uvádí, že jde až o 5 milionů hektarů a to jen v letních měsících. Od začátku roku už se požáry dotkly tronásobné plochy. Podle ruské vlády je na vině nelegální těžba dřeva. Biologové upozorňují na to, že množství uhlíku, který se z půdy kvůli požárům uvolňuje do ovzduší mnohem rychleji, může zásadně ovlivnit klima. Popílek roznášený větrem zase může urychlit tání ledovců.