reklama

Zn.: Hoříme. Ekologická katastrofa bere zvířatům domov i životy

Plameny a hustý dým - to všechno zvířata ohrožuje na životě.
Foto:

Plíce planety a domov milionů živočichů zachvátily plameny. Už týdny hoří lesy jak na Sibiři, tak v Brazílii. V posledních dnech s plameny bojovali hasiči také na Kanárských ostrovech a v Řecku. Při vyčíslování škod se však často zapomíná na oběti, které při požárech uhořely – na zvířata.

reklama

Plíce planety a domov milionů živočichů zachvátily plameny. Už týdny hoří lesy jak na Sibiři, tak v Brazílii. V posledních dnech s plameny bojovali hasiči také na Kanárských ostrovech a v Řecku. Při vyčíslování škod se však často zapomíná na oběti, které při požárech uhořely – na zvířata.

Požáry viditelné z vesmíru spalují Amazonský prales už více jak dva týdny. Na jeho území žije zhruba třetina všech živočišných druhů, které na planetě najdeme. Nejen velké množství hmyzu a ptáků, ale také primáti a šelmy, jako například jaguár či ocelot. Přesto stále pokračuje odlesňování, které ve velkém podpořil brazilský prezident Jair Bolsonaro. Na území Brazílie totiž leží zhruba 60% Amazonského pralesa.

Současný prezident podporuje rozkvět ekonomiky země, která je pro něj na prvním místě a ekologická stránka zůstává zcela opomenuta. Tempo odlesňování za jeho působení vzrostlo a i požáry mají mít na svědomí těžaři či farmáři, kteří chtějí získat území pro pěstování plodin, jako je krmná sója pro dobytek a také místo pro jeho chov. Zatímco ekologové poukazují na podporu aktivit těžařů a farmářů ze strany prezidenta, sám Bolsonaro prohlásil, že ze založení požárů podezřívá nevládní organizace. O víkendu se bude požáry v Amazonii zabývat summit skupiny G7.

Podle statistiky Brazilského národního ústavu INPE se počet požárů v Amazonském pralese zvýšil oproti roku 2018 o osmdesát tři procent. Přitom už vloni prohlásil Carlos Nobre, vědec z Brazilské akademie věd, že pokud se těžba nezastaví, existuje vážné riziko, že více než 50% amazonského pralesa se promění v života neschopnou savanu. A už v roce 2012 bili ochránci zvířat na poplach kvůli hroucení populací a vymírání druhů.

V ohrožení je také ruská tajga. Na Sibiři se vyskytuje mnoho druhů zvířat, například medvěd, rys, vlka, jelen nebo liška. Tato zvířata většinou stihnou před požáry utéci, pak ale nastává problém s obživou. The Moscow Times upozornil na video zachycující lišky, které, ačkoliv jsou jindy velmi plaché, přišly až k lidem – zřejmě hledat potravu. Podle autora videa však nešlo jen o ně, svou plachost ztratili i zajíci.

Videozáznam pořídil v Irkutské oblasti, kterou letos zasáhlo přes tisíc požárů. Postihly víc než milion hektarů lesů a okolní krajiny. Podle některých odhadů už plameny zachvátily kolem tří milionů hektarů sibiřských lesů, zde se však údaje rozcházejí. Greenpeace uvádí, že jde až o 5 milionů hektarů a to jen v letních měsících. Od začátku roku už se požáry dotkly tronásobné plochy. Podle ruské vlády je na vině nelegální těžba dřeva. Biologové upozorňují na to, že množství uhlíku, který se z půdy kvůli požárům uvolňuje do ovzduší mnohem rychleji, může zásadně ovlivnit klima. Popílek roznášený větrem zase může urychlit tání ledovců.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Miloš Zeman

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a aktivitě v době koronavirové krize. Z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že při známkování jako ve škole si celkově vysloužil „horší trojku“. Dlouhodobě respondenti hodnotí současného prezidenta lepšími známkami za využívání prezidentských pravomocí a zájem o problémy občanů, horší hodnocení má za reprezentaci a obhajobu českých zájmů v zahraničí i řešení sporů na české politické scéně a nejhůř dopadá při hodnocení způsobu jeho vystupování na veřejnosti.

Koronavirus

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Podle primáře Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Dušana Mormana je Krajská nemocnice Liberec blízko stropu svých možností v péči o pacienty s covidem ve vážném stavu. Kvůli tomu nemocnice eliminuje i běžnou péči, poskytuje jen tu akutní k záchraně života. Především zdravotní sestry jsou podle Mormana psychicky vyčerpané a časem z toho mohou mít trvalé duševní poruchy.

reklama
Policistka mohla zabránit teroristickému útoku, ale udělala si přestávku na kebab
Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Kdo povede zdravotnictví? Sázková kancelář favorizuje Prymulu, ve hře i Flegr s Havlíčkem
Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Další články
reklama
reklama