Soud v Pákistánu v sobotu udělil trest smrti dvěma mužům, kteří loni u dálnice přepadli, znásilnili a okradli ženu poté, co musela se svým vozem nouzově zastavit, když jí došlo palivo. Informovala o tom agentura Reuters. Žena měla v autě i své dvě děti.
Případ vyvolal v zemi demonstrace kvůli přístupu vyšetřujících policistů, které nakonec vedly ke zpřísnění postihů za sexuální útoky. Trest smrti je v zemi, kde jsou tolerována a netrestána mnohá znásilnění, vnímán jako velký milník.
Zločin se stal loni v září uprostřed noci na dálnici nedaleko Láhauru. Řidičce, která měla v autě dvě děti, došel benzín, a tak musela zastavit. Zavolala si pomoc a v autě se zamkla, ale dva útočníci, Abid Malhi a Shafqat Ali, rozbili sklo. Ženu pak vytáhli ven a pod pohrůžkou zbraní a v přítomnosti dětí ji oba znásilnili. Poté jí ukradli peníze, bankovní karty i šperky.
Oba pachatele se podařilo dopadnout na základě mobilních dat. DNA vzorky odebrané na místě činu pak souhlasily s těmi, které byly dvojici odebrány po dopadení. Soudní slyšení trvala půl roku. Ali se k činu sám přiznal před smírčím soudem. Jeho spolupachatel Abid Malhi se dopustil hromadného znásilnění již v roce 2013, vyvázl však nepotrestán.
Vyšetřovatel se snažil svalit vinu na oběť
Rozhořčení veřejnosti vyvolal zejména přístup policie. Hlavní vyšetřovatel se totiž pokusil část viny svalit na oběť, když prohlásil, že žena neměla v noci autem jezdit bez mužského doprovodu, zvolit rušnější komunikaci a ujistit se, že má plnou nádrž.
Vyšetřovatel oběť opakovaně slovně napadal s tím, že „nikdo z Pákistánců by nenechal své sestry a dcery cestovat takto pozdě v noci samotné“. Žena, která jinak dlouhodobě pobývá ve Francii, se podle něj „spletla, když se domnívala, že pákistánská společnost je tak bezpečná jako ta evropská“.
Soud v sobotu pachatele odsoudil k trestu smrti, který však může být vykonán nejdříve po 14 letech pobytu za mřížemi. Podle agentury AP je pravděpodobné, že justice do té doby na základě odvolání tresty zmírní. Odsouzení také musejí zaplatit pokutu a přijdou o veškerý majetek.
Případ znásilnění nakonec vedl k tomu, že pákistánský prezident Árif Alví vydal v prosinci dekret o přísnějších trestech za sexuální útoky. Nařídil také zřízení speciálních soudů, které se mají těmito trestnými činy zabývat a zrychlit soudní procedury na několik měsíců. Změna legislativy spočívá mimo jiné v zavedení kontroverzní chemické kastrace pro sériové násilníky.
Agentura Reuters s odkazem na odhady pákistánské nevládní organizace War Against Rape uvedla, že v zemi skončí obviněním méně než tři procenta znásilnění a sexuálních útoků. Soudní procesy se navíc často táhnou roky.