Získal falešný certifikát pro svého psa, díky čemuž si mohl vzít mazlíčka na palubu letadla, jako by byl vážně nemocný či zdravotně postižený. Takovému podezření čelí jeden z historicky nejúspěšnějších českých hokejistů Patrik Eliáš. O případu informoval web iDnes.cz.
Eliáš si měl opatřit falešný doklad, který běžně náleží hendikepovaným osobám potřebujícím takřka neustálou přítomnost asistenčního psa. V tomto konkrétním případě mělo jít o certifikát pro čtyřnohého pomocníka vycvičeného na uklidnění osoby s posttraumatickou stresovou poruchou a také pro potřeby diabetiků. „Běžný“ pes bez speciálního povolení musí být po dobu letu zavřený v zavazadlovém prostoru a na palubě nemá co dělat.
MS hokej 2024
Někdejší hokejista, který hrál 20 let v NHL za New Jersey Devils, vlastní Bugsyho, psa plemene cavapoo. Na to, že Bugsyho „propašoval“ Eliáš na palubu díky nepravému dokumentu, narazila už loni německá letecká společnost Lufthansa. Chtěla si záležitost ověřit, proto kontaktovala mezinárodní organizaci pro asistenční psy Assistance Dogs International, ta zprávu předala do Česka centru výcviku psů pro postižené s názvem Helppes. Certifikát prozkoumalo, zjistilo, že je skutečně falešný, a podala trestní oznámení.
Policie případ odložila s tím, že tento typ dokladu nespadá mezi veřejné listiny, mezi které patří třeba rodný list.
Hned mnoho nepřesností
Web iDnes.cz kontaktoval Eliáše, ten odpověděl pouze to, že psa si pořídil v USA a zařídil všechny potřebné dokumenty. Kde certifikát získal, dvojnásobný vítěz Stanley Cupu nesdělil. Neví o tom nic ani žena, která je na dokumentu označena jako psovodka a je pod ním také podepsána. „O falešném certifikátu s mým jménem jsem se dozvěděla až od Policie ČR,“ odpověděla.
Certifikát obnáší řadu nepřesností. Například to, že byl vydán Českým kynologickým svazem, který ovšem takovou možností nedisponuje. Právo vydat certifikát má zmíněné centrum Helppes. Ke všemu byla uvedena špatná adresa kynologického svazu. Na dokumentu je rovněž napsaná zkratka DS, která anglicky znamená německý ovčák. Tedy zcela jiné plemeno, než kterým je cavapoo.
Aby toho nebylo málo, doklad byl vydán ve chvíli, kdy Bugsymu bylo 10 měsíců. Podle standardů Assistance Dogs International může být pes zařazen do výcviku po dovršení jednoho roku. Ředitelka organizace Helppes Zuzana Daušová pro iDnes.cz uvedla, že se na ní 45letý Eliáš dříve zkoušel obracet se žádostí o vystavení certifikátu, ovšem i kvůli netypicky asistenčnímu plemenu ji zamítla.