Dejte si pozor. I když libra po referendu strmě padala dolů, kdo si koupil například přes internet zboží, nemusel na něm tolik vydělat...
Zprávy můžete sledovat i online na: Prima PLAY - Zprávy
Oslabující libra láká k nákupu. Jenže je dobré vědět, jak oslabující britskou měnu využít. Ekonomové doporučují nespekulovat a libru nenakupovat, to bychom měli přenechat bankovním a finančním institucím.
Cestování do Británie
Naopak nám ale doporučují cestování. "Pro domácnosti by mohlo být zajímavé udělat si výlet do Británie. Protože je mnohem levnější, než před rokem," říká ekonomka Markéta Šichtařová z Next Finance. České domácnosti můžou ušetřit při nákupu letenek. "Dá se očekávat, že britské letecké společnosti budou tlačit ceny letenek dolů a ještě ceny půjdou dolů díky oslabení britské libry," míní analytik Boris Tomčiak ze společnosti Finlord. Zájezdy do Británie obecně by pak podle cestovních kanceláří v následujících dvou letech neměly ani zdražovat.
DOPORUČUJEME: Najděte si tu nejvýhodnější kreditku na trhu. Získat můžete nejen slevy u obchodníků při nakupování...
Nákup přes internet by se měl teď vyplatit, i když...
Ten kdo chtěl využít klesající libry na nákup po internetu, mohl být zklamán. Je důležité si uvědomit, že obchodník ne vždy započítá stržení z účtu, v momentě, kdy platbu provedete. A pak: něco si strhává VISA nebo Mastercard, rozlišný kurz má i vaše banka. Například v úterý se kurz České národní banky a největší banky v Česku při platbě po internetu lišil zhruba o padesátník. "Vždy závisí skutečně na tom, jaký kurz platí v den, kdy dochází k vlastnímu zúčtování dané transakce," vysvětluje poradce pro platební styk České bankovní asociace Tomáš Hládek. I tak by se ale už měl nákup přes internet vyplatit. "Objednávání zboží z Británie je v současnosti velmi výhodné, ceny v Británii jsou nižší, než v České republice i po započítání nákladu na dopravu. A teď je ta výhodnost po pádu libry ještě vyšší," říká Tomčiak.
Ovšem, v budoucnu, až Velká Británie definitivně opustí EU, bude pravděpodobně nutné naopak počítat s vyššími poplatky při nakupování z tamních obchodů. Pokud si totiž dnes objednáte zboží z e-shopu mimo EU a stojí víc, než 22 eur, musíte zaplatit daň. A navíc ještě clo - u zásilek dražších než 150 eur. Limity se počítají z celkové hodnoty zboží bez poštovného. Pokud si zboží necháte ale dovézt například kurýrní službou, tam se cena za dopravu naopak do ceny zboží zahrnuje. Od DPH i cla je osvobozeno zboží do ceny 22 eur, kromě alkoholu, parfémů, toaletních vod, tabáku a tabákových výrobků. Za toto zboží se platí poplatky vždy.
Co dál?
Náročné je také odhadovat, co bude dál. Například bankovní skupina Goldman Sachs v pondělí vyhlásila, že Británii čeká rok recese. Libra stále kolísá. Vůči koruně se v úterý jen během dvou hodin pohybovala o jednotky procent. Běžnější je pohyb v desetinách procenta. "Když se podíváme na graf, tak vidíme, že v pondělí po brexitu byla libra na svém dnu, dál se nepohybuje a posiluje," popsala ekonomka Šichtařová. Kdo na klesající libře ale nevydělává jsou české společnosti specializující se na britské turisty. Zřejmě jich nakonec do Česka tolik nepřijede.
Ve spolupráci s Filipou Šebovou, redaktorkou Zpráv FTV Prima
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...
Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na Prima PLAY – Zprávy.